با اهميت شدن "گاندو" با وجود تمساح پوزه کوتاه ايراني

با اهميت شدن "گاندو" با وجود تمساح پوزه کوتاه ايراني

با اهميت شدن "گاندو" با وجود تمساح پوزه کوتاه ايراني

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

با اهميت شدن "گاندو" با وجود تمساح پوزه کوتاه ايراني

//

 

سرپرست اداره کل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت: اهميت منطقه حفاظت شده "گاندو" به دليل وجود زيستگاه تمساح پوزه کوتاه در اين منطقه است.

"خسرو افسري" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه سيستان و بلوچستان، افزود: منطقه حفاظت شده گاندو بالغ بر 465 هزار و 181 هکتار وسعت دارد که در انتهاي گوشه جنوب شرقي کشور و در طول مرز ايران و پاکستان قرار داشته و محدوده آن در مسير رودخانه "سرباز" و "باهوکلات" بوده و تا درياي عمان ادامه مي‌يابد.

وي اظهار داشت: وجود جنگل‌هاي "حرا" و تالاب‌هاي موجود در "خليج گواتر" نيز باعث ارزش‌گذاري بين‌المللي اين ناحيه شده است.

افسري خاطرنشان کرد: منطقه گاندو محل بسيار خوبي براي زيست پستانداراني از قبيل جيبر، کفتار، شغال و سنجاب بلوچي است. همچنين آبزيان و دوزيستاني نيز همچون تمساح پوزه کوتاه ايراني، لاک پشت سبز دريايي و ماهي‌گل خورک نيز در اين منطقه زيست مي‌كنند.

سرپرست اداره کل حفاظت محيط زيست استان گفت: پرندگاني از قبيل چاخ‌لق، دراج، شکرد بلوچي، گنجشک بلوچي، شهدخور، عقاب دشتي و بسياري از پرندگان خاص شبه قاره هند در اين محدوده قابل مشاهده هستند، اما بيشترين اهميت اين منطقه به دليل زيستگاه تمساح پوزه کوتاه ايراني است.

وي افزود: از نظر پوشش گياهي، منطقه حفاظت شده گاندو اين منطقه از دامنه تا قله کوه مشتمل بر انواع درختان گرمسيري، استپ کوهپايه‌ها و گونه‌هاي گياهي نواحي سردسيري بوده و اغلب دره‌هاي آن پوشيده از درخت و درختچه است. همچنين در دشت‌ها با ارتفاعات مياني آن نيز پوشيده از گونه‌هايي همچون آکاسيا، کنار، کهور و استبرق است و از ارتفاعات مياني تا قله کوه‌ها، جايگاه درختاني همچون بنه و بادام بوده است.دیدگاه خود را بیان کنید