تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های گیلان انجام نمی گیرد

تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های گیلان انجام نمی گیرد

تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های گیلان انجام نمی گیرد

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های گیلان انجام نمی گیرد

//

 

رشت - خبرگزاری مهر: مدیرکل شیلات استان گیلان گفت: در استان رودخانه های متعددی وجود دارد که بدلیل صید بی رویه و آلودگی هیچگونه تکثیر طبیعی در این رودخانه ها انجام نمی پذیرد.

حجت سعیدی در گفتگو با خبرنگار مهر بر ضرورت احیای ذخایر دریای خزر تاکید کرد و اظهار داشت: سه مرکز بازسازی ذخایر ماهیان دریای خزر امسال 200 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی و خاویاری به دریا رها سازی خواهند کرد.

وی عنوان کرد: یکی از اهداف و سیاستهای شیلات ایران و گیلان حفظ و بازسازی ذخایر و تثبیت مشاغل صید و صیادی در استان بوده و همه تلاش ها برای جامعه بهره بردار استانی است.

مدیرکل شیلات گیلان گفت: امسال در حدود 31 درصد در بخش ماهیان مولد خاویاری، 50 درصد تخم ماهیان خاویاری و 60 درصد بچه ماهیان خاویاری نسبت به سال گذشته در استان افزایش داشته است.

وی افزود: در استان گیلان توانمندی های خوبی در زمینه صید و آبزی پروری وجود دارد و یکی از توانمندی های استان رودخانه ها هستند که نقش مهمی در بحث توسعه دارند اما متاسفانه هیچ یک از این رودخانه ها شرایط لازم برای مهاجرت و تخم ریزی ماهیان را ندارند.

سعیدی با بیان اینکه محوری ترین رودخانه گیلان سفید رود است، گفت: این رودخانه یک رودخانه بین المللی و مادر است و اهمیت آن برکسی پوشیده نیست تاکنون از این نعمت خداوندی به نحو احسن استفاده نشده است.

وی یادآو رشد: شیلات کشور را با شیلات شمال به ویژه گیلان می شناسند ولی چرا باید امروزه در بحث مولد، استحصال تخم، حفاظت از رودخانه ها و دریا مشکل وجود داشته باشد و این منابع در انحصار یک نسل نبوده و نخواهد بود.

وی ادامه داد: شیلات و محیط زیست به تنهایی نمی توانند مشکلات موجود را رفع کند و در این زمینه تمامی تشکلهای دولتی، NGO ها باید شیلات را در زمینه احیا و حفظ ذخایر کمک کنند.دیدگاه خود را بیان کنید