چالش صیدوصیادی در سرزمین پرندگان /گ

چالش صیدوصیادی در سرزمین پرندگان /گ

چالش صیدوصیادی در سرزمین پرندگان /گ

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

چالش صیدوصیادی در سرزمین پرندگان /گ

۱۳۹۶/۰۹/۲۱
چالش صیدوصیادی در سرزمین پرندگان

 

 فریدونکنار شهری که سرزمین پرندگان مهاجر و ماهی شناخته می‌شد امروز با چالشی به نام صید و صیادی مواجه است که مخالف و موافقان خاص خود را دارد

 

 حسین منفردی فرماندار فریدونکنار، در ابتدای جلسه هم اندیشی درباره ساماندهی صید و شکار در فریدونکنار که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، گفت: سوال‌های فراوان و دیدگاه‌های مختلفی در زمینه صید و شکار پرنده در فریدونکنار وجود دارد که مهم‌ترین نکته این است که آیا تالاب بین المللی در این شهرستان باید باقی بماند؟

وی با اشاره به این‌که در این زمینه دو گروه هستند که تعدادشان اندک است و می‌گویند مهم نیست که تالاب فریدونکنار حفظ بشود یا خیر، خاطرنشان کرد: مردم این شهرستان به سرزمین و محیط زیست خود علاقه دارند و معتقدند که باید این محیط حفظ شود.

 

 

فرماندار فریدونکنار با تاکید بر این‌که یکی از دیدگاه‌های موجود بحث مدافعان محیط زیست است، تصریح کرد: محیط زیست متعلق به تمامی جامعه و آیندگان است و تمامی انسان‌های سرزمین باید برای حفظ آن قدم بردارند.

منفردی یادآور شد: در نگرش دینی مذهبی، مبانی دینی درباره شکار موضوعاتی وجود دارد و نمی‌توان به صورت مطلق با آن مبارزه کرد.

وی با بیان این‌که سومین اظهار نظر حق و حقوق مالکان خصوصی است، ادامه داد: این تالاب مصنوعی است و بسیاری از کشاورزان نمی‌توانند در این تالاب که زمین کشاورزی است کشت دوم انجام دهند.

فرماندار فریدونکنار اظهار کرد: عده‌ای معتقدند که باید شغل جایگزین برای افراد انتخاب کرد و این در حالی است که وقتی قوانین بین‌المللی کنوانسیون رامسر را پذیرفتیم باید به آن پایبند باشیم.

منفردی با اشاره به این‌که خلا قانون و تناقضاتی نسبت به موضوع صیادی وجود دارد که باید بررسی شود، گفت: طرح ساماندهی تالاب بین‌المللی فریدونکنار تدوین شده است که شکار سنتی را در حالت عادی مجاز دانسته‌اند.

وی با بیان این‌که همه باید از محیط زیست حفظ و حراست کنند، خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که اگر قرار است صیدی انجام شود چرا دامپزشکی می‌گوید صید ممنوع است.

لزوم تامین امنیت صیادی از سوی مسئولان در دامگاه‌های فریدونکنار

محمد احمدی نماینده دامگاه‌داران فریدونکنار نیز در این جلسه اظهار کرد: بازار فریدونکنار دارای دانش بومی است که آن را پایدار نگه داشته است.

وی با اشاره به این‌که این بازار پرنده شغل دوم مردم است، خاطرنشان کرد: تکنیک صیادی ۳۰۰ سال در فریدونکنار وجود داشته است و ما می‌خواهیم آن را نگه داریم و اگر کسی برای نگه داشتن این تالاب کمک کند از وی تشکر می‌کنیم.

نماینده دامگاه‌داران فریدونکنار با بیان این‌که مردم در اینجا پرنده صید می کنند که امرار معاش داشته باشند، تصریح کرد: دامگاه‌داران از گروه‌های زحمتکشی هستند که امنیت را برقرار می‌کنند و بهترین نگهبان خود دامگاه‌دار است.

وی با تاکید بر این‌که کسی که می‌خواهد کمک کند نباید فقط حرف بزند، گفت: در زمانی که اغلب صیادان از مناطق دیگر به فریدونکنار می‌آیند و تالاب‌ها را به میدان تیر تبدیل می‌کنند هیچ مسئولی برای نظارت ندیدیم.

نماینده دامگاه‌داران فریدونکنار افزود: در گذشته در ماه مهر صید پرنده صورت می‌گرفت اما از امسال در دامگاه ازباران یک پرنده صید نشد.

احمدی تامین امنیت افراد محلی و زمین داران از سوی مسئولان را خواستار شد و خاطرنشان کرد: مسئولان امنیت را برقرار کنند که در این دامگاه‌ها صید به همان شکل سنتی انجام گیرد.

شکار پرندگان با قصد خرید و فروش ممنوع و مخالف قانون است

 علی پیرفلک دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری مازندران نیز در این جلسه، گفت: شکار پرندگان با قصد خرید و فروش پرنده زنده و کشته شده ممنوع و مخالف قانون است و دولت باید با آن برخورد کند.

وی با تاکید بر این‌که عضو کنوانسیون رامسر هستیم که باید به آن توجه شود، خاطرنشان کرد: به فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی "شکار حیوان برای تفریح و در آشیانه حرام است".

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری مازندران تصریح کرد: در این هجمه به وجود آمده افراد فرصت‌طلب و دلال‌هایی که بومی این شهر نیستند و به جز منافع شخصی به چیز دیگری فکر نمی‌کنند ورود کردند.

پیرفلک یادآور شد: در ارتباط بین انسان و پرنده بیماری‌های خطرناکی وجود دارد که باید نسبت به آن بیش از هر چیز دیگری توجه کرد.

وی افزود: باغ پرندگان و موزه حیات وحش را در کشورهای خارجی به صورت مصنوعی درست می‌کنند اما در مازندران این پرندگان در طبیعت اطراف ما وجود دارند و هیچ توجهی درباره آن صورت نمی گیرد و اقدام به شکار آن نیز می‌کنیم.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری مازندران خاطرنشان کرد: در نگاه دینی نیز به موضوع پرندگان و حتی نوازش آن‌ها توجه فراوانی است.

کسانی که از صیادان حمایت می‌کنند خیرخواه آن‌ها نیستند

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل محیط زیست مازندران نیز، گفت: در این جلسه تقابلی وجود ندارد و فقط تعامل است.

وی با اشاره به این‌که فریدونکنار مهد تمدن و فرهنگ است، خاطرنشان کرد: برای مازندران و فریدونکنار بسیار ناپسند است که امروز با این عنوان در رسانه ها مورد هجمه قرار بگیرند.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان این‌که باید به رسانه‌ها نیز حق دهیم، تصریح کرد: با "دوما" -روش صید سنتی پرنده در تالاب‌ها- در فریدونکنار، سرخرود و غیره مخالف نیستیم و حتی در پرنده‌نگری نیز وجود دوما مشکلی ندارد.

ابراهیمی ادامه داد: به دلیل دخالت بشر در طبیعت است که مشکلات به وجود می‌آید و کدام دامگاه‌دار اطلاعاتی در این زمینه ندارد که برخی به دنبال برگزاری کلاس‌های آموزشی هستند.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به این‌که ازباران و بازار فریدونکنار پتکی بر سر محیط زیست استان شده است، خاطرنشان کرد:  اتفاقی که در حوزه صید پرنده در مازندران صورت می‌گیرد در هیچ استان دیگری انجام نمی‌شود.

ابراهیمی با بیان این‌که مازندران قطب صنعت طیور است، افزود: زمانی که یک واحد مرغ مادر ۳۰ هزارتایی دچار بیماری می‌شود خسارت ریالی آن شرکت بیش از ۶ میلیارد تومان است.

وی با تاکید بر این‌که بیماری در پرنده مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند، گفت: تبعات بیماری بسیار فراتر از انتظار است و اگر وجود بیماری اعلام شود برای جلوگیری از آسیب به مردم، سیاست و اقتصاد قربانی می‌شود.

مدیرکل محیط زیست مازندران در پایان خاطرنشان کرد: برای حفظ امنیت و سرمایه‌گذاری در مازندران باید تلاش شود.

فریدونکنار با هجمه ناعادلانه رو به رو شده است

محمود شارع‌پور عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران نیز در این جلسه، اظهار کرد: حفظ محیط زیست باید با حفظ اقتصاد محلی همراه باشد و این دو نباید با یکدیگر تقابل داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: حوزه اقتصاد بر محیط زیست و فرهنگ غلبه پیدا کرده و باید کاری کرد که این سه مورد به هم پیوند داده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به این‌که به فریدونکنار هجمه ناعادلانه‌ای وارد شده است، تصریح کرد: مردمان فریدونکنار انسان‌های شریفی هستند اما رسانه‌ها، تصویری بسیار زشتی را از این شهر نشان می‌دهند.

شارع پور یادآور شد: متاسفانه رسانه، تصویری یک‌طرفه از وضعیت صید پرنده در فریدونکنار را منتقل می‌کند که باید برای درست منعکس کردن این امر تلاش صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ویژگی این صید و ارتباط آن با محیط زیست باید توجه باشد، گفت: در این حوزه دانش بومی غنی وجود دارد که هیچ تلاشی برای مستندسازی آن انجام نگرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران افزود: باید به پرسش‌های مختلفی پاسخ داد؛ این‌که گفته می‌شود کشتار میلیونی صورت می‌گیرد واقعا به این شکل نیست.

شارع‌پور با اشاره به این‌که چه راهکارهایی برای افراد مختلف در بازار پرنده وجود دارد؟ اظهار کرد: یک نهاد بی‌طرف باید یک مطالعه دقیق‌تری انجام دهد تا گستردگی ابعاد مختلف در این زمینه سنجیده شود.

وی با بیان این‌که اراده قوی برای رفع مشکل صید بی‌رویه در فریدونکنار و محمودآباد تا به امروز وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: برای رفع این موضوع همکاری چندجانبه از دولت، دین، فرهنگ، بخش خصوصی و ان جی اوها باید وجود داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با تاکید بر این‌که محیط‌زیست باید با رعایت منافع اجتماع محلی حفظ شود، گفت: الگوی موفق برای منطقه فریدونکنار، اکوتوریسم است و برای نمونه در کاستاریکا و در بخش پرنده‌نگری هر طوطی ۱۵۰ هزار دلار سود برای منطقه در بردارد.

شارع‌پور خاطرنشان کرد: موضوع اشتغال باید با اشتغال جایگزین و امنیت صید نیز با نظارت بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا تا زمانی که برای مشکلات راه حلی در نظر گرفته نشود، مشکل باقی خواهد ماند.

شکار پرنده در مازندران قدمت ۳۵۰ ساله دارد

داریوش عبادی نماینده سازمان‌های مردم نهاد مازندران نیز در این جلسه، اظهار کرد: هر سال در این فصل اعتراض‌های اجتماعی در این کشور وجود دارد و به سطح بین‌المللی نیز کشیده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که باید به دنبال اجرای قانون باشیم، عنوان کرد: مساله شکار پرندگان در مازندران به یک مساله حیثیتی تبدیل شده است و ازاین رو باید برای رفع این معضل اقدام اساسی صورت گیرد.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد مازندران تصریح کرد: شکار پرنده، شغل دوم مردم منطقه مازندران و به ویژه فریدونکنار است و تعهدی برای حمایت در شکار وجود ندارد.

عبادی افزود: شکار پرندگان در مازندران ۳۵۰ سال قدمت دارد و در ۳۰۰ سال گذشته روش‌های صید به همین گونه یا سنتی بوده است.

وی با بیان این‌که با صید سنتی پرنده مشکلی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: با کشتار و تهاجم به نسل پرندگان مخالفت‌های زیادی صورت می‌گیرد و لازم است که به حیثیت ملی و میهنی خود توجه کنیم.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد مازندران با طرح سوالی مبنی بر این‌که چرا هنوز کسانی که معیشت اصلی آن صید و صیادی است برای اعتراض به عدم صید پیشقدم نشده‌اند، گفت: آیا در ملک خصوصی می‌توان هرگونه اقدام خلاف قانون را انجام داد و این پرسش و چالشی است که درباره صید پرندگان مطرح می‌شود.

عبادی با تاکید بر این‌که از سیستم دولتی انتظار می‌رود نگاه جدی‌تر به این مسئله داشته باشد، اظهار کرد: شکار بی‌رویه پرندگان یک بحث ملی است و تنها مختص مازندران نیست و این درحالی است که اراده ملی برای مهار و کنترل این بحث وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر تالاب بین‌المللی ملک خصوصی است باید برای آن اقدام‌های ویژه صورت پذیرد.

لزوم شناسنامه‌دار کردن صیادان برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی

مصطفی تقی‌پور نماینده سازمان‌های مردم نهاد فریدونکنار نیز در سخنانی اظهار کرد: تا زمانی که راجع به موضوعی توصیفی سخن گفته می‌شود نمی‌توان معیاری برای سنجش میزان عملکرد پیدا کرد.

وی با اشاره به این‌که این مسائل باید در حوزه اعداد و ارقام مشخص شود، خاطرنشان کرد: در ساماندهی بازار، صورت‌ مساله حل نشده و برای پاک شدن صورت مساله بحث انتقال بازار مطرح می‌شود.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد فریدونکنار شناسنامه دار کردن صیادان را مهم‌ترین اتفاق برای رفع معضل شکار بی‌رویه دانست و تصریح کرد: شناسنامه‌دار کردن فروشندگان و صیادان به پایش کمک می‌کند تا افراد سودجو به مقوله شکار وارد نشوند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از پرنده‌های شکار شده حرام گوشت هستند اما بر سر سفره های مردم قرار می‌گیرد.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد فریدونکنار با اشاره به این‌که خلاء اطلاع رسانی در این زمینه وجود دارد، تاکید کرد: آموزش و پرورش باید در این زمینه ورود پیدا کند.

تبلیغاتی که علیه فریدونکنار شده نادرست است

سیدمحمود جلالی امام جمعه فریدونکنار نیز در این جلسه، عنوان کرد: مردم فریدونکنار شریف هستند و دلیل آن وجود رزمندگان و شهدای گرانقدر از این شهرستان است.

وی با بیان این‌که مردم فریدونکنار فهیم هستند و اگر برخی مسائل مانند اکوتوریسم وجود دارد برای آنها تفهیم شود، همکاری می‌کنند، تصریح کرد: جنجال و هیاهو در شکار پرندگان در فریدونکنار بیش از چندین برابر واقعیت است.

امام جمعه فریدونکنار با اشاره به این‌که در تمام مدت صید این آماری که گفته می‌شود پرنده شکار نمی‌شود، خاطرنشان کرد: می‌توان در زمینه اکوتوریسم مطالعه و تحقیق شود.

جلالی با بیان این‌که تعدیل صید بسیار خوب است و صیادها نیز خود معتقد هستند که کُرس‌های- یکی از شیوه‌های سنتی صید پرندگان- متعدد به این کیفیت، منصفانه نیست، اظهار کرد: فریدونکنار باید به آرامی به سبک سنتی و سابق صید و شکار پرنده برگردد.

وی تاکید کرد: باید یک شورای نظارتی از مردم تشکیل شود و محیط زیست با نمایندگان صیادان ارتباط بگیرد و مشکل را برطرف کنند.

امام جمعه فریدونکنار با اشاره به این‌که تبلیغاتی که علیه فریدونکنار شده نادرست است، خاطرنشان کرد: بسیاری از صیادان از بندرانزلی، رشت و میانکاله به فریدونکنار می‌آیند و بسیاری از صیدهای صورت گرفته متعلق به اهالی منطقه نیست.

جلالی با بیان این‌که باید محیط زیست را در تمامی ابعاد دید، اظهار کرد: در فریدونکنار منطقه‌ای برای دفع زباله وجود ندارد و بهترین مکان در کنار دریا برای این امر در نظر گرفته شده است، چرا کسی اعتراض نمی‌کند.

وی افزود: آیا این فاضلاب‌هایی که در تمام مازندران به تمام رودخانه‌ها می‌ریزد مشکلی وجود ندارد و در مقابل استانداری اجتماع نمی‌شود.

امام جمعه فریدونکنار افزود: چرا جنگل مازندران به زباله‌دانی تبدیل شده است از سوی هیچ نهادی اعتراض نمی‌شود و فقط از فریدونکنار سخن به میان می‌آید.

جا به جایی بازار فروش پرنده در فریدونکنار از سوی شهرداری این شهر

علیرضا یونسی رستمی معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران در پایان این جلسه با اشاره به این‌که موضوع شکار پرندگان بسیار مهم است و این امر به وحدت نظر نیاز دارد، تصریح کرد: قانون برای نظم و ضوابط تعیین شده است اما مهم‌تر از آن عقل وجود دارد و شرع نیز این کشتار این‌گونه را نمی‌پسندد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: قوانین بین‌المللی نیز این‌گونه شکار را نهی می‌کند و این امر از منظر زیبایی شناختی نیز ناپسند است.

یونسی با تاکید بر این‌که محیط‌زیست برای افرادی که از این راه امرار معاش می‌کنند، شناسنامه صادر کند، اظهار کرد: شنبه هفته پیش‌رو گروه‌های مردم نهاد می‌توانند در زمینه صید پرندگان تجمع داشته باشند و مجوز آن صادر شده است.

وی با اشاره به این‌که شهرداری فریدونکنار باید نسبت به جا به جایی بازار پرندگان این شهر اقدام کند، گفت: باید تلاش شود چهره زیبایی از فریدونکنار به تمام جهان منتشر کرد.

یونسی با بیان این‌که "دوما" باید به صورت یک برند ملی به نام فریدونکنار ثبت شود، خاطرنشان کرد: در حالی که باید قانون را اجرا کنیم، مردم را نیز فراموش نکنید.

گزارش از: سیداحمد حسینی خبرنگار ایسنا مازندران

منبع : ایسنا

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید