صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است /گ

صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است /گ

صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است /گ

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است /گ

۱۳۹۷/۰۱/۲۶
صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است

 

 مصطفى جهان‌فر، مدیر عامل یک مرکز دانش بنیان زیستی است که در نشست خبرى با اصحاب رسانه استان آذربایجان شرقی به ارایه گزارشی از فعالیت‌های این شرکت دانش‌بنیان در نقاط مختلف کشور پرداخت و اظهار داشت: مرکز دانش‌بنیان ما در زمینه زراعت، باغبانى، شیلات و پرورش زالو فعال است

 

 مصطفى جهان‌فر،  مدیر عامل یک مرکز دانش بنیان زیستی است که در نشست خبرى با اصحاب رسانه استان آذربایجان شرقی به ارایه گزارشی از فعالیت‌های این شرکت دانش‌بنیان در نقاط مختلف کشور پرداخت و اظهار داشت: مرکز دانش‌بنیان ما در زمینه زراعت، باغبانى، شیلات و پرورش زالو فعال است.

وی با بیان این‌که اصلى‌ترین فعالیت این مرکز مربوط به پرورش و تکثیر زالو است، خاطرنشان کرد: هم اکنون در بیش از ۲۰۰ مزرعه در نقاط مختلف ایران پرورش زالو با نظارت این شرکت انجام می‌شود.

 

 

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: از محل سرمایه گذارى‌هاى در این حوزه براى ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و براى یک هزار و دویست نفر به صورت غیرمستقیم، اشتغالزایى شده است.

وى از پرورش یک میلیون قطعه زالو با بر‌ترین متد علمى توسط این شرکت دانش بنیان خبر داد و عنوان کرد: هدف این شرکت، دستیابى به پرورش صد میلیون زالو سالم در آینده نزدیک و توسعه فعالیت هاى صادراتى است.

وی با اشاره به مشکلات متعدد موجود در ترویج فرهنگ مشاغل خانگی در کشور گفت: ظرفیت بى نظیری در آذربایجان و تبریز براى گسترش فعالیت‌هاى شرکت وجود دارد که جا دارد از همکارى ویژه شهاب الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراى اسلامى قدردانى شود.

جهان فر از عدم همکارى برخى مسئولان تراز اول استانى و ملى نیز به شدت انتقاد کرد و گفت: از مسئولان انتظار داریم با ما کارى نداشته باشند تا بتوانیم فعالیت‌هاى خود را با رویکرد افزایش اشتغالزایى به بهترین شکل ممکن پیش ببریم.

وى ادامه داد: قیمت هر یک عدد زالو در کشورهاى آمریکا، روسیه، انگلستان و … بیش از ١٢ دلار است و به همین دلیل سود خوبى براى فعالین این حوزه به همراه دارد؛ این در حالیست که متاسفانه در حال حاضر بیشتر نیاز کشور از محل واردات زالوى آلوده از برخى کشورهاى همسایه صورت مى‌گیرد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: اگر این روند در غفلت فعلى مسئولان ادامه داشته باشد با یک موضوع بیوتروریسم در کشور و به تبع آن سیل عظیم بیماران خونى در کشور مواجه خواهیم شد.

وى ادامه داد: در تمام کشورهاى دنیا، تغذیه زالو از خون دام انجام مى‌شود ولى در کشور این موضوع مورد مخالفت وزارت جهاد کشاورزى قرار گرفته و فقط براى تغذیه زالو با جلبک، مجوز ارائه مى‌شود، این در حالیست که جلبک را نمی‌توان منبع تعذیه زالو محسوب کرد.

تهدید استفاده از محصولات تراریخته در کشور جدی است

محسن صائمی، رییس هیئت مدیره این مرکز دانش‌بنیان هم با بیان این‌که این شرکت در زمینه کشاورزی نیز اقدامات ارزشمندی در زمینه اشتغال‌زایی انجام داده است، گفت: شعار صنعتی شدن کشاورزی کشور باید به معنای واقعی کلمه و در عمل محقق شود.

وی با بیان این‌که متأسفانه بحران آب در کشور تبدیل به معضلی جدی برای امروز جامعه شده است، گفت: این در حالیست که شاهد مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی و محصولات تراریخته در کشور هستیم، این امر سلامت آحاد جامعه را تهدید می‌کند.

صائمی با بیان این‌که سالانه از درگاه قانونی بیش از ۹۶۰ تن حشره‌کش وارد کشور می‌شود، افزود: چند برابر این رقم نیز برای استفاده در باغات کشاورزی به صورت غیرقانونی قاچاق می‌شود، متأسفانه هیچ گونه نظارتی در زمینه استفاده از سموم شیمیایی در کشاورزی کشور وجود ندارد.

رییس هیئت مدیره این مرکز دانش‌بنیان ادامه داد: این شرکت به سمت تولید محصولات کشاورزی ارگانیک بدون استفاده از سموم شیمیایی حرکت می‌کند و اعتقاد داریم اگر امور به بخش خصوصی واگذار شود، بهتر از دولت می‌توان معضلات جدی امروز را برطرف کرد.

وی با بیان این‌که بسیاری از چالش‌های موجود در زمینه زیست محیطی و کشاورزی کشور نشأت گرفته از عدم آگاهی و دانش متولیان امر است، گفت: انتظار داریم دولت حامی شرکت‌های دانش بنیان باشد، نه این‌که با قوانین دست و پا گیر و برخی قواعد غلط مانع اشتغال‌زایی این مراکز شوند.

صادرات ۵ قطعه زالو برابر با یک بشکه نفت است

حامد ترحیب، مدیر بازرگانی این شرکت دانش‌بنیان هم با بیان این‌که هم اکنون ۱۶۷۹ خانواده تحت پوشش خدمات این شرکت و همچنین مؤسسه خیریه «خیرین بی‌ادعا» قرار دارند، اظهار داشت: به دنبال خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش با مشاغل خانگی هستیم.

وی با بیان این‌که این شرکت دانش‌بنیان علاوه بر پرورش زالو، در زمینه تکثیر کفش‌دوزک، عقرب سیاه و گلدان‌های پرورش زعفران نیز فعال است، اظهار داشت: اگر هر خانواده بتواند در متراژی مناسب کاشت زعفران را در خانه ادامه دهد، ظرف مدتی اندک به درآمد ماهیانه بیش از دو میلیون تومان خواهد رسید.

نائب رییس بازرگانان ایران در روسیه با اشاره به این‌که در زمینه پرورش زالو با کشور روسیه به صورت جدی وارد عمل شده‌ایم، گفت: قیمت تمام شده هر زالوی زنده برای صادرات حدود ۸۰ سنت است، در حالی‌که طرف روس هر زالو را به قیمت ۱۰ تا ۱۲ دلار خریداری می‌کند.

وی با بیان این‌که کشورهای گرجستان، ارمنستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز درخواست زالوی ایرانی دارند، افزود: صادرات ۵ قطعه زالو برابر است با یک بشکه نفت، اگر بتوان تنها در زمینه زالو صادرات را در سطح وسیع ترویج دهیم، بی‌نیاز از صادرات نفت خواهیم بود.

ترحیب با بیان این‌که پرورش عقرب سیاه نیز با هدف تأمین زهر لازم برای شرکت‌های داروسازی کشور در تبریز پیگیری می‌شود، گفت: هم اکنون دو میلیون قطعه عقرب سیاه در تبریز را پرورش می‌دهیم، ضمن این‌که پرورش کفش‌دوزک نیز با هدف استفاده در مزارع کشاورزی برای جلوگیری از آفات نباتی مورد هدف است

منبع : تسنیم

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید