کوسه ماهیان خلیج فارس در معرض انقراض

کوسه ماهیان خلیج فارس در معرض انقراض

کوسه ماهیان خلیج فارس در معرض انقراض

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

کوسه ماهیان خلیج فارس در معرض انقراض

//

 

به گزارش مشرق به نقل از واحد مرکزی خبر، بیش از 30 گونه کوسه ماهی متعلق به 10 خانواده در آبهای خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند.

کوسه درنده ،کوسه گربه ماهیان ، نهنگ کوسه ها یا کوسه کر، سرچکشی ، کوسه ماهیان شکاری و کوسه ماهیان گورخری از جمله این کوسه ماهیان هستند.

کوسه ماهیان زنده زا هستند و در زمان زاد و ولد به سـوی آبـهای بـا عمق کمتر با دمای مناسب مهاجرت می کند و به همین علت خطرات مختلفی آنها را تهدید می کند.

صید بی رویه ، استفاده از روش های نامناسب صید و از بین رفتن زیستگاههای کوسه ماهیان از عوامل نابودی کوسه ماهیان در خلیج فارس است .

معاون پژوهشی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس گفت: صید کوسه ماهیان برای مصارف خوراکی وصادرات به خارج از کشور مناسب است و مناسب ترین روش صید کوسه ها به روش لانگ لاین است.

در این روش که به صورت رشته های طنابی است ، طناب ها به صورت مجزا درآب رها می شوند و برسر هرکدام قلابی وصل شده است که طمعه برسر آن قرار گرفته ، در این روش کوسه ها به شکل موردی و دانه ای صید می شوند .

صید ضمنی یکی ازعوامل انقراض نسل کوسه ماهی هاست .

اکنون 10 درصد کوسه های خلیج فارس به صورت ضمنی صید می شوند. در این روش کوسه ماهیان همراه با بقیه آبزیان در تورهای صیادان گرفتار می شوند .

مرجانها و دلفین ها از دیگر گونه های آبزی خلیج فارس هستند که به علت آلودگی و تخریب زیستگا هها در معرض خطر نابودی قرار دارند .

صادرات باله های کوسه ماهی یکی از انگیزه های صید بی رویه کوسه ماهیان است. براساس امار های اعلام شده سالانه بیش از 70 میلیون کوسه با هدف تجارت باله در زمینه غذایی وپزشکی صید می شود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان گفت: با توجه به اینکه برای رشد و زاد آوری هر کوسه ماهی بیش از20 سال زمان نیاز است تاکنون هیچ گونه فعالیت عملی برای حفظ نسل کوسه ماهیان در کشور صورت نگرفته است .

کاهش جمعیت کوسه ماهیان اثرات جبران نشدنی بسیاری بر اکوسیستم دریاها می گذارد .

کوسه ها یکی از حیاتی ترین حلقه های زنجیره غذایی دریا ها را تشکیل می دهند.

ورود مواد شمیایی به آبها به علت خاصیت سمی شیمیایی خطر جدی برای حیات این گونه به حساب می آید .

مواد شمیایی در بدن این آبزی رسوب می کند وسبب افزایش آمار مرگ و میر این شکارچی دریا می شود .

ورود مواد شیمیایی و فاضلابهای تصفیه نشده به آبهای خلیج فارس دو سال پیش علت اصلی مرگ بیش از 35 تن ماهی و بروز پدیده کشند قرمز شد.

بیش از 270 دلفین در سال های گذشته به علت نامعلومی در ابها ی ساحلی شهرستان جاسک تلف شدند .

کوسه ها شکارچیان آبهای آزاد هستند که از 450 میلیون سال قبل در دریاها زندگی می کردند، این گروه متعلق به ماهیان غضروفی بوده و به دلیل موقعیت باله ها، سه ردیف دندان در هر آرواره و بدنی دوکی شکل از ذخایر پر ارزش آبزیان هستند که از گذشته نه چندان دور مورد هجوم بیرحمانه بشر قرار گرفته استدیدگاه خود را بیان کنید