صدف هاي مرواريد ساز خليج فارس روبه انقراض

صدف هاي مرواريد ساز خليج فارس روبه انقراض

صدف هاي مرواريد ساز خليج فارس روبه انقراض

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

صدف هاي مرواريد ساز خليج فارس روبه انقراض

//

 

بندرعباس / واحد مرکزی خبر / اجتماعی صدف های مرواریدساز خلیج فارس در معرض نابودی قرار دارند . آلودگی زیست محیطی ناشی از توسعه فعالیت های نفت و گاز در منطقه ، اسکله سازی و خاک برداری ، پدیده کشند قرمز ، کشیده شدن تورهای صیادی در کف دریا و بسته شدن زیستگاهها با شن و ماسه به علت وقوع طوفان های دریایی از عوامل مرگ و میر صدف های مروارید ساز در چند سال اخیر است . جزیره نفتی لاوان در غرب هرمزگان با صنایع و تاسیسات نفتی به نام مجتمع پالایشی لاوان در آب های محدوده شهرستان بندرلنگه فعال است .

در این پالایشگاه نفتی روزانه 50 هزار بشکه نفت خام ، 2 میلیون و 750 هزار لیتر نفت گاز و یک میلیون و 800 هزار لیتر نفت سبک استخراج می شود . هر دقیقه هم یک نفت کش از تنگه هرمز درآب های خلیج فارس عبور می کند . بر اساس اعلام اداره کل حفاظت از محیط زیست هرمزگان سالانه 3 میلیون متر مکعب فاضلاب نیز وارد آب های محدوده هرمزگان در خلیج فارس می شود که تهدیدی برای حیات آبزیان است. اکنون ذخایر زیستگاههای نخیلو ، لازه ، پی سی ، کویل ، یِرَت و لزیل در آب های محدوده شهرستان بندرلنگه مهمترین ذخیرگاه صدف مروارید ساز در خلیج فارس به طور کامل نابود شده است . شهرستان بندرلنگه در گذشته به بندر مروارید معروف بود و تجار از فروش مروارید سودهای زیادی بدست می آورند . سالهای 1338 تا 1358 گونه های مروارید مرغوب با درخشندگی و رنگ های گوناگون در آب های حوزه بندر لنگه صید می شد و این بندر مرکز صید و داد و ستد مروارید بود. صدف لب سیاه و محار از مهم ترین صدف های مروارید ساز خلیج فارس است که صدف محار آن به لحاظ درخشندگی و لب سیاه به لحاظ درشتی در جهان شهرت فراوان دارد . خالو حسین که زمانی مشهور به سلطان غواصان صدف بندرلنگه بود گفت : 20 سال پیش روزانه 300 صدف صید می کردیم که از بیشتر آنها 4 تا 5 مروارید یافت می شد اما چند سالی است صید مروارید از رونق افتاده است .

این موضوع مشکل محمد جعفر صیاد 62 ساله بندرلنگه ای نیز هست ، او از 10 سالگی برای صید صدف به عمق دریا می رفت . رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت : صید صدف های مرواریدساز با هدف بازسازی ذخایر از سال 85 تاکنون ممنوع اعلام شده است .

محمد صدیق مرتضوی افزود : میزان کاهش ، خسارت و مرگ و میر صدف های مروارید در این پژوهشکده در حال پایش است . مهندس ارگنجی مدیر پژوهشکده اکولوژی در شهرستان بندرلنگه گفت : طرح تکثیر صدف مرواید ساز لب سیاه با هدف بازسازی ذخیره گاههای مروارید در ایستگاه تحقیقاتی نرمتنان این شهرستان در حال اجراست . در اجرای طرح تکثیر صدف های مرواریدساز در ایستگاه نرمتنان بندرلنگه صدف های مولد از زیستگاههای آن در جزایر هندورابی و لاوان در بندرلنگه جمع آوری و پس از تکثیر و تولید صدفچه در زیستگاههای اصلی رها می شود. در اجرای این طرح از سال 1384 تاکنون بیش از 3 هزار صدفچه از نوع لب سیاه تولید و در زیستگاهها رها شده استدیدگاه خود را بیان کنید