راه اندازي مركز توليد بيومس آرتميا در اسکو

راه اندازي مركز توليد بيومس آرتميا در اسکو

راه اندازي مركز توليد بيومس آرتميا در اسکو

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

راه اندازي مركز توليد بيومس آرتميا در اسکو

//

 

تبریز/ واحد مرکزی خبر/ اقتصادی نخستین مرکز تولید بیومس آرتمیا ارومیانا با ظرفیت 6 تن در سال در آذربایجان شرقی راه اندازی شد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از مرکز تولید بیومس آرتمیا ارومیانا در روستای سرین دیزج شهرستان اسکو در جمع خبرنگاران گفت: توسعه پرورش این گونه آبزی با ارزش ملی فراوان در اراضی شور و لم یزرع حاشیه دریاچه ارومیه از اولویت های کاری سازمان جهاد کشاوزی استان می باشد .

مسعود محمدیان افزود: با توجه به کاهش چشمگیر سطح آب دریاچه ارومیه و بالارفتن میزان شوری آب و در نتیجه تهدید زیست طبیعی آرتمیا ، تولید بیومس آن در استخر های خاکی استان صورت خواهد گرفت .

محمدیان از ایجاد یک بانک ژنی حفظ ذخایر آرتمیا با راه اندازی این واحد خبر داد و افزود: پس از تامین نیاز داخلی ، صادرات آن در مراحل بعدی این پروژه قراردارد .

سرپرست مدیریت امور شیلات و آبزیان استان نیز در این بـازدید با بیان اینکه اشتغالزایی یکی از برنامه های جامع بخش شیلات استان می باشد، اظهار امیدواری کرد : با بهره بـرداری از واحـد مذکور و توسعه واحدهای مشابه در آینده نزدیک ، قدم مثبتی در اشتغالزایی پایدار ، استفاده از اراضی لم یزرع حاشیه دریاچه ارومیه و درآمد ارزی حاصل از آن برداشته شود .

محمد صمدزاده با اشاره به اینکه در اوضاع کنونی توسعه صنعت آبزی پروری در کشورهایی نظیر چین و تایلند که در مجموع 70 درصد آبزیان جهان را تولید می کنند ارتباط مستقیمی با تولید و استفاده از آرتمیا دارد ، گفت: ارزش اقتصادی این گونه با ارزش در بازارهای کنونی جهان حدود 100 دلار به ازای هر کیلوگرم بیومس می باشد .

این مزرعه پرورش آرتمیا در زمینی به مساحت پنج هکتار احداث شده و سالانه در آن شش تن آرتمیا پرورش داده خواهد شد که قابل افزایش به 20 تن می باشد .

آرتمیا یا میگوی آب شور ، سخت پـوست کـوچکی است که ارزش اقتصادی بالا و کاربردهای بسیار فراوان در صنعت آبزی پروری دارد .

این آبـزی بدلیل دارا بودن حدود 55 درصد پروتئین ، 4 الی 20 درصد چربی ، اسید های آمینه اصلی و اسید های چرب بهترین غذای آبزیان به شمار می رود و می تواند در تغذیه میگو ، لارو ماهیان ، ماهیان زینتی و غیره نیز به کار رود .دیدگاه خود را بیان کنید