بقاي لك لك سياه نيازمند توجه ويژه به مناطق زيستي اين پرنده است

بقاي لك لك سياه نيازمند توجه ويژه به مناطق زيستي اين پرنده است

بقاي لك لك سياه نيازمند توجه ويژه به مناطق زيستي اين پرنده است

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

بقاي لك لك سياه نيازمند توجه ويژه به مناطق زيستي اين پرنده است

۱۳۹۲/۰۴/۱۲


خسرو افسري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا: گونه لك لك سياه در فهرست قرمز IUCN به عنوان كم اهميت معرفي شده است و تعداد كمي از اين پرنده مهاجر در ايران مشاهد مي شود.
وي اظهار داشت: لك لك سياه متعلق به راسته لك لك سانان و تيره لك لكيان است كه از اين تيره سه گونه در ايران وجود دارد.
وي زيستگاه لك لك سياه در سيستان و بلوچستان را منطقه حفاظت شده گاندو اعلام كرد افزود: به دليل پراكندگي اين پرنده مهاجر آمار دقيقي از تعداد آن در اين منطقه حفاظت شده وجود ندارد اما مناطق زيستگاهي و مسير مهاجرت اين پرنده در منطقه گاندو توسط محيط بانان استان حفاظت مي شود.
مديركل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان افزود: اين پرنده در نواحي آب‌ هاي شور و شيرين، رودخانه ‌هاي كم عمق با ساحل شني، كانال ‌ها، جزاير، زمين هاي سيلابگير و نواحي پر درخت كنار درياچه ‌ها به سر برده و معمولا روي درختان آشيانه مي‌ سازد.
وي گفت: لك لك سياه در ايران به تعداد كم در مناطق جنوبي سيستان و بلوچستان، كرمان و فارس و در شمال غرب كشور به صورت گروه‌ هاي كوچك مهاجر ديده مي‌ شود.
افسري اظهار داشت: اين پرنده حدود يك متر طول دارد و فاصله بين دو سر بال آن به ۱۴۵ تا ۱۵۵ سانتيمتر مي رسد و به واسطه سر، گردن و پشت سياهش كاملا از لك لك سفيد متمايز است.
وي افزود: لك لك سياه بيشتر از ماهي و گاهي حشرات بويژه ملخ، قورباغه، سمندر، جوندگان، پستانداران كوچك، خرچنگ، مار، مارمولك، و جوجه هاي پرندگان تغذيه مي كند.
وي با بيان اينكه صداي اين پرنده در مقايسه با لك لك سفيد با وسعت بيشتري همراه است و شبيه چي اي چي اي يا چي چو هو جي جي شنيده مي شود، ابراز داشت: لك لك سياه بين سه تا پنج تخم به طور متوسط با فاصله دو روز مي گذارد و ۳۶ روز روي آن مي خوابد.
وي گفت: منطقه حفاظت شده گاندو با مساحت ۴۶۵ هزار و ۱۸۱ هكتار در انتهاي گوشه جنوب شرقي كشور در طول مرز ايران و پاكستان قرار دارد و محدوده آن در مسير رودخانه سرباز و باهوكلات تا درياي عمان است.
وي افزود: وجود جنگل هاي حرا و تالاب هاي موجود در خليج گواتر موجب ارزش گذاري بين المللي به منطقه حفاظت شده گاندو شده است.
وي گفت: اين منطقه محل بسيار خوبي براي زيست پستانداراني از قبيل جبير، كفتار، شغال و سنجاب بلوچي، آبزيان و دوزيستاني از جمله تمساح پوزه كوتاه ايراني، لاك پشت سبز دريايي و ماهي گل خورك و پرندگاني مانند لك لك سياه، سليم خرچنگ خوار، عقاب دريايي دم سفيد، چاخ لق، دراج، شبگرد بلوچي، گنجشك بلوچي، شهدخور، عقاب دشتي و بسياري از پرندگان خاص شبه قاره هند استدیدگاه خود را بیان کنید