زیست بیش از ۵۰۰ تمساح در ایران

زیست بیش از ۵۰۰ تمساح در ایران

زیست بیش از ۵۰۰ تمساح در ایران

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

زیست بیش از ۵۰۰ تمساح در ایران

۱۳۹۲/۰۶/۰۵


افکارنیوز، نشست بررسی آخرین وضعیت گونه تمساح مردابی و بازبینی برنامه‌های پیش‌بینی شده و درحال اجرا برای حفاظت و مدیریت این گونه منحصر به فرد کشورمان در محل معاونت محیط زیست طبیعی سازمان با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد.

بنا بر این گزارش، در این نشست آخرین وضعیت جمعیت گونه تمساح مردابی و تهدیدات آن بررسی و اقدامات در حال اجرا و پیش‌بینی شده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

تأمین اعتبارات لازم برای توسعه و ادامه فعالیت‌ها در مرکز نگهداری تمساح، استفاده از ظرفیت جوامع محلی و بخش خصوصی و تأمین نیازهای لازم برای اجرای برنامه‌ها در این نشست مطرح شد.

احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست تأکید کرد: تلاش شود با حمایت از NGO های استانی و محلی و بخش خصوصی محلی و بومی بتوان برنامه‌های حفاظت و تکثیر و پرورش تمساح را توسعه داد.

وی با بیان اینکه تعداد تمساح‌های موجود در ایران بیش از ۵۰۰ تمساح تخمین زده می‌شود، ‌اظهار داشت: انجام اقدامات حفاظتی در زیستگاه‌های طبیعی و وجود پتانسیل‌های لازم این امکان را فراهم می‌کند تا این تعداد افزایش داشته باشند.

کیخا با تاکید بر هماهنگی و همکاری با اداره کل امور آب و وزارت نیرو برای بهره برداری مناسب از سدها و ذخایر آبی برای حفاظت از زیستگاه‌ها و تأمین آب آنها، گفت: ‌تعدادی از این گونه تمساح در راستای انجام اقدامات حفاظتی و آموزشی در مرکز احداث شده برای همین منظور در منطقه حفاظت شده گاندو نگهداری می شونددیدگاه خود را بیان کنید