مناسب ترن راه مقابله با بیماری های آبزیان پیشگیری از وقوع بیماری است

مناسب ترن راه مقابله با بیماری های آبزیان پیشگیری از وقوع بیماری است

مناسب ترن راه مقابله با بیماری های آبزیان پیشگیری از وقوع بیماری است

پنج‌شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
Thursday, December 2, 2021

مناسب ترن راه مقابله با بیماری های آبزیان پیشگیری از وقوع بیماری است

۱۳۹۲/۱۰/۰۲


اسکندرپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال های اخیر افزایش بیماری های انگلی، قارچی و باکتریایی درمزارع پرورشی مشاهده و با اقدامات مراقبتی و درمانی مشکل مرتفع شده است

وی یادآورشد: عدم رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای توسط پرورش دهندگان وسایر فعالان این عرصه، می تواند صدمات و ضررهای اقتصادی شدیدی را متوجه این صنعت نوپا کند.

اسکندرپور تصریح کرد: صنعت آبزی پروری دراستان طی سال های اخیر رشد سریع وچشمگیری داشته، اما برای ایجاد بستر بهداشتی مناسب و رسیدن به تولیدی پایدار ، همکاری همه عوامل تولیدی ، خدماتی ونظارتی را می طلبد.

مسئول اداره مبارزه با بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل دامپزشکی استان زنجان گفت:چنانچه بیماریهای ویروسی حاد مانند VHS، IPN و یا IHN در بین مزارع پرورش ماهی شیوع پیدا کند، بدلیل غیر قابل درمان بودن بیماری، تلفات وسیع در جمعیت آبزیان استان زنجان رخ می دهد.

اسکندرپور متذکر شد: بیماری VHS بیماری بسیارحاد ویروسی در ماهیان پرورشی می باشد که درفرم حاد تلفات شدید و سریع بوده و به 80 درصد هم می رسد.

وی علایم ماهی قزل آلای مبتلا به این بیماری را ، به رنگ تیره درآمدن، بیرون زدگی یک یا دو طرفه چشم، تجمع ماهی ها درخروجی ،تنفس سریع، شنای چرخشی وعمودی، آبشش کم خون، خونریزی درعضلات، کبدخاکستری و زرد و روده های ملتهب برشمرد.

وی ادامه داد: اداره کل دامپزشکی استان زنجان، در آینده ای نه چندان دور باراه اندازی سیستم های مراقبت فعال، غیرفعال و برقراری سیستم قرنطینه، حتی المقدور از ورود این گونه بیماری ها به استان جلوگیری کرده و در صورت ورود نیز آثار زیانبار اقتصادی وبهداشتی بیماری را تقلیل دهد.

اسکندرپور افزود: دست یابی به این هدف همکاری همه دست اندرکاران این صنعت را می طلبد .

مسئول اداره مبارزه با بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل دامپزشکی استان زنجان در توصیه به پرورش دهندگان آبزیان گفت: ورود تخم چشم زده و بچه ماهی فقط با مجوز دامپزشکی و از طریق قانونی، خرید بچه ماهی از منابع معتبر و دارای گواهی سلامت دامپزشکی و ضدعفونی منظم استخرها و همه تجهیزات و وسایل مورد استفاده با ضدعفونی کننده های مجاز سازمان دامپزشکی کشور انجام شود.

اسکندرپور تاکید: رعایت تراکم در تراف ها و استخرها، کاهش استرس در مزرعه، بهبود کیفیت آب از طریق استفاده از فیلترها، ثبت روزانه وضعیت سلامت ماهی ها، جمع آوری روزانه ماهی های تلف شده و دفن بهداشتی در چاله با عمق یک متر و آهک پاشی روی آن و رعایت شرایط امنیت زیستی و قرنطینه ای در مزرعهˈجلوگیری از تردد غیرضروری افراد،حیوانات وماشین هاˈ باید انجام گیرد.

وی ابرازکرد: استخرها پس از تخلیه ماهیان باید شستشو و ضدعفونی شده وبه مدت یک ماه خشک باقی بمانند.

اسکندرپور افزود: آبزی پروران استان زنجان مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی را هر چه سریع تر به دامپزشکی شهرستان های خود گزارش دهنددیدگاه خود را بیان کنید