تجارت کروکودیل و بچه‌تمساح در تهران

تجارت کروکودیل و بچه‌تمساح در تهران

تجارت کروکودیل و بچه‌تمساح در تهران

یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
Sunday, October 17, 2021

تجارت کروکودیل و بچه‌تمساح در تهران

۱۳۹۴/۰۶/۱۴

 

تجارت کروکودیل و بچه‌تمساح در تهران
 «ادعا می‌کرد با مجوز جهاد کشاورزی و محیط زیست این کار را انجام می‌دهد اما من مجوزی ندیدم. فروش بچه‌تمساح با قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان! حتی اگر نمی‌خواستی آن را قبول کنی برای یک بار دیدنش و اینکه چطور می‌شود بچه تمساح را فروخت وسوسه می‌شدی با فروشنده قرار بگذاری.»
 روزنامه آرمان درباره موضوع تجارت تمساح و کروکودیل در ایران، نوشته است: دوزیستان یعنی موجوداتی از خانواده مار و قورباغه و همه آنهایی که در آب و خشکی با هم زندگی می‌کنند. بسیاری از گونه‌های این نوع جانداران مانند مار آبی اگر در جایی بدون آب و خشکی باشند تلف می‌شوند در حالی که برخی دیگر مانند تمساح‌ها و کروکودیل‌ها در محیط گرم و بدون آب اگر کوچک باشند بالغ نشده و اگر بالغ باشند بیمار می‌شوند.
دخل و تصرف انسان در محیط زیست، از جمله جنگل و دریا و رودخانه باعث شده دیگر هیچ موجود زنده‌ای از تیررس شکار و تجارت انسان‌ها در امان نباشد. تمساح‌ها از گونه‌های نادر و در معرض انقراض کشورمان هستند که دیگر این سال‌ها به ندرت در کشور یافت شده و فقط در مناطق حفاظت شده چندتایی از آن نگهداری می‌شود. با وجود این، تجارتی با عنوان تجارت تمساح و کروکودیل برای عده‌ای به کاری نان و آب‌دار تبدیل شده است.
سال 86 شیلات برای نخستین‌بار در ایران، موافقت اصولی برای ایجاد یک مزرعه پرورش تمساح و کروکودیل را برای یک شخص حقیقی صادر کرد. هم‌اکنون در بیش از 50 کشور جهان، پرورش تمساح برای بهره‌برداری از پوست، گوشت و خون آن رایج است و قرار است در ایران، از گوشت و خون این خزنده آبزی، تنها در موارد دارویی استفاده شود
  تجارت تمساح با مجوز محیط زیست؟

ادعا می‌کرد با مجوز جهاد کشاورزی و محیط زیست این کار را انجام می‌دهد اما من مجوزی ندیدم. فروش بچه‌تمساح با قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان! حتی اگر نمی‌خواستی آن را قبول کنی برای یک بار دیدنش و اینکه چطور می‌شود بچه تمساح را فروخت وسوسه می‌شدی با فروشنده قرار بگذاری.

او که خودش را تاجر تمساح معرفی می‌کند درباره این کار به «آرمان» می‌گوید: با مجوز دولتی تعدادی کروکودیل و تمساح را نگهداری کرده و بعد از بزرگ شدن آنها را برای مقاصد مختلف مانند استفاده از پوست آن یا امحا و احشا به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم.

او ادعا می‌کرد برای فروختن بچه‌های تمساح هم مجوز دارد. مرد فروشنده که ابتدا پشت تلفن قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومان را برای بچه تمساح در نظر گرفته بود رقم را دو برابر کرده و گفت: امسال قیمت‌ها دو برابر شده است.

تاجر تمساح عنوان می‌کرد: خوردن گوشت این حیوان به دلیل حرام گوشت بودن آن در اسلام جایز نیست و برای همین گوشت و پوست آن را به خارج از کشور صادر می‌کنند. شما می‌توانید با خریدن و نگهداری هر تعداد بچه تمساح که مایل باشید بعد از اینکه این تمساح‌ها به سن دو سالگی رسید آنها را سه برابر این مبلغ به خود من یا پرورش‌دهندگان مشابه فروخته و تجارت کنید.

او درباره محل نگهداری تمساح‌ها می‌گفت: امکانات زیادی لازم ندارد. یک زمین در حدود سیصد متر در هر جایی که باشد و فقط باید روزی دو کیلوگرم گوشت یا هر چیزی شبیه گوشت به حیوان بدهید و دیگر هیچ مواظبتی لازم ندارد.

مرد فروشنده ادعا می‌کرد حدود 100 بچه تمساح را در آن محل و در یک باغ کوچک اطراف تهران آورده و ظرف یک روز 80 عدد از آن‌ها را فروخته است.

او با عنوان کردن اینکه همه تمساح‌هایی که به شما می‌فروشم شناسنامه دارند، گفت: هر روز که از عمر این حیوان می‌گذرد بر قیمتش افزوده می‌شود و این حیوان را می‌شود در 10 سالگی، یعنی وقتی خیلی بزرگ و غول‌پیکر شد، با قیمتی معادل بیست میلیون تومان فروخت. پوست این حیوان در صنعت پوشاک و کیف و کفش استفاده می‌شود، خون آن فواید دارویی و درمانی فراوان داشته و برای بیماران مختلف و حتی مصدومان شیمیایی کاربرد دارد. علاوه بر این دندان، مایع موجود در کیسه صفرا و حتی استخوان‌های این حیوان را از شما می‌خرند و در صنایع مختلف از آن استفاده می‌کنند.

مرد فروشنده درباره نژاد این حیوان می‌گوید: تمساح با کروکودیل تفاوت دارد و بیشتر اینها کروکودیل هستند. او که اصرار داشت حتما بعد از رسیدن بچه‌ها به سه سالگی حتما آنها را بکشیم و اعضای مختلف آنها را به فروش برسانیم، گفت: افراد زیادی را سراغ دارم که از دو سال پیش تا امروز که بحث پرورش تمساح مطرح شد این کار را به عنوان تجارتی پرسود انجام داده و سود کلانی به دست آورده‌اند که من هم یکی از آنها هستم. تا آخرین لحظه اصرار داشت کارش قانونی و با مجوز محیط زیست است.

هیچ فرد حقیقی چنین مجوزی ندارد

برای بررسی میزان صحت و سقم اظهارات مرد فروشنده از یکی از مسئولان سازمان محیط زیست و فعالان حیات وحش درباره نحوه نگهداری و اعطای مجوز نگهداری تمساح و کروکودیل در کشور سوال کردم. خانم جعفری عنوان کرد: در ایران فقط یک گونه تمساح وجود دارد که آن هم نسلش در معرض انقراض است و هیچ‌کس اجازه نگهداری آن را ندارد اما گونه‌ای از تمساح و کروکودیل از کشور تایلند چند سال پیش وارد کشور شد که با نگهداری و تولید مثل این گونه افزایش پیدا کرد.

این کارشناس محیط زیست ادامه می‌دهد: با این وجود کار این فرد صد درصد غیرقانونی است و امکان ندارد مجوز داشته باشد. در درجه اول پوست و مواد داخل بدن این حیوان در داخل کشور اجازه استفاده نداشته و به دلیل حرام گوشت بودن ممنوع است و فقط دو موسسه با مجوز در اطراف چابهار و خلیج فارس که برای این منظور آب و هوای مساعدی دارند اقدام به تکثیر و پرورش این گونه کرده که همه آن را هم صادر می‌کنند و هیچ ارگان خصوصی و شخصی اجازه و امکان این کار را ندارد.

او با اشاره به اینکه نگهداری این حیوان شرایط آب و هوایی خاصی را نیاز دارد و در هر آب و هوایی نمی‌شود این موجود را نگهداری کرد، می‌گوید: تمساح و کروکودیل حتماً باید در آب و هوای نیمه مرطوب باشد و اطراف تهران و هر شهر خشک دیگری امکان ندارد این موجود بتواند زندگی و رشد کند.

جعفری می‌افزاید: متاسفانه برخی افراد سودجو با عناوین دولتی و قانونی و برای اینکه کار خود را موجه جلوه دهند افرادی را که هیچ اطلاعات و آگاهی در این زمینه نداشته گمراه کرده و این حیوان را به آنها می‌فروشند. برخی افراد هم که دنبال راه‌های مختلف کسب اعتبار و دنباله‌روی از مد هستند فکر می‌کنند نگهداری و به خانه آوردن هر حیوانی ممکن بوده و کار درستی است در حالی که اساساً زیستگاه و محل رشد و نمو همه حیوانات در طبیعت است و این طبیعت بسته به اینکه آن حیوان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد برای آن جایی در دل خود در نظر می‌گیرد.

این کارشناس محیط زیست می‌گوید: جدا کردن حیوانات از طبیعت و محیط واقعی رشد و زندگی‌شان ظلمی نابخشودنی است و علاوه بر این قانون هم به هیچ فرد حقیقی چنین اجازه‌ای را نداده و برای افراد حقوقی هم در شرایط خاص این مجوز صادر می‌شود
منبع: ایسنا

 دیدگاه خود را بیان کنید