صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم /گ

صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم /گ

صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم /گ

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم /گ

۱۳۹۵/۰۵/۰۶
صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم
 

صیادان روستای «دوستکو» منطقه ای در غرب شهرستان قشم در پاسخ به ندای رهبر فرزانه انقلاب در خصوص ترویج اقتصاد مقاومتی؛ لنج های صیادی خود را فروختند و با عمران زمین های لم یزرع روستا، پیشرفته ترین سایت پرورش میگو را احداث کردند

 

 صنعت شیلات و آبزیان از قدیمی ترین و موثرترین راه های درآمدی مردم هرمزگان بوده که در این چارچوب و در سال های اخیر پیرو منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و همچنین سیاست های توسعه ای دولت تدبیر و امید مبنی بر مشارکت جامعه صیادی در آبزی پروری، شیلات هرمزگان با نشست های توجیهی مستمر توانسته تا حدودی جامعه صیادی این استان را به این سمت (آبزی پروری به جای صید) سوق دهد.

 

 ساکنان دوستکو از غربی ترین و محروم ترین نقاط جزیره قشم با مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره و بکارگیری روش های نوین، استخرهایی به طول سه متراحداث کرده اند که به گفته مدیرکل شیلات هرمزگان قابلیت کشت متراکم نیز در آنها وجود دارد.
آنها تنها به این بسنده نکرده بلکه به منظور بهره برداری تمام وقت از آب دریا از روش تخلیه مرکزی در مزارع خود استفاده کرده، در حالی که تجهیزات لازم را نیز برای مکانیزاسیون استخرهای پرورش میگو و افزایش تولید در واحد سطح خریداری کرده اند.
از آنجایی که لایروبی کانال اصلی آبرسانی از دریا به محل مزارع نیاز به هزینه های گزافی دارد بهره برداران روستای دوستکوی قشم در کانال آبرسانی به استخرهای پرورش میگو از پوشش پلی اتیلن استفاده کرده اند.
در استان هرمزگان 9 سایت فعال پرورش میگو با تولید سالانه هفت هزار و 300 تن فعالیت دارند که تنها 300 هکتار از آنها مکانیزه (مجهز به وسایل هوادهی) هستند به همین علت میزان برداشت از هر هکتار مزرعه حدود دو و نیم تن است که نیم تن کمتر از میانگین کشوری است.
مدیرکل شیلات هرمزگان این حرکت خودجوش صیادان روستای دوستکو را یک اقدام شجاعانه و بی نظیر و الگوی برتر اقتصاد مقاومتی نام برد.
سید پرویز محبی در همین زمینه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: صیادان دیروز و فعالان عرصه تولید میگوی امروز، با 30 میلیارد ریال سرمایه گذاری یک سایت پرورش میگو به مساحت 150هکتار ایجاد کرده اند.
مدیرکل شیلات هرمزگان از ایجاد سایت پرورش میگو توسط شماری از صیادان دوستکو در جزیره قشم به عنوان دستاوردی مهم در زمینه آبزی پروری نام برد و افزود: این سایت 150 هکتاری بدون شک نقش مهمی در کاهش فشار بر ذخایر آبزیان خلیج فارس و افزایش آبزی پروری خواهد داشت.
وی با بیان اینکه سایت مذکور تا پایان امسال زیر کشت میگو می رود ، ابراز داشت: این طرح با توجه به بهره گیری از جدید ترین فن آوری ها و روش های روز جهان، می تواند به عنوان مزرعه ای نمونه در سطح کشور تبدیل شود.
محبی یادآورشد: مزرعه 150هکتاری دوستکو به دلیل استفاده از تجهیزات مکانیزاسیون و دارا بودن شرایط بهداشتی و قرنطینه ای و همچنین دور بودن از سایر مزارع پرورش میگو، بهترین مکان برای مولد سازی است که برای طی مراحل رشد و تبدیل به میگوی مولد جهت ذخیره سازی انتخابی مناسب است.
وی خاطرنشان ساخت: میگو های مولد این مزرعه پس از طی دوره پرورش و رسیدن به وزن و مرحله زادآوری مناسب و فراهم شدن شرایط باروری و تخم ریزی برای تولید بچه میگو در اختیار مراکز تکثیر لارو میگو قرار می گیرند.
با توجه به بیماری لکه سفید میگو که باعث وارد آمدن خسارت های غیر قابل جبرانی به پرورش دهندگان استان های بوشهر، خوزستان (چوئبده آبادان) و سواحل چابهار شده این پیشنهاد می تواند کمک بزرگی به صنعت پرورش میگو در هرمزگان و کشور باشد، بیماری لکه سفید میگو سال گذشته از مزارع پرورش غرب هرمزگان نیز گزارش شد که کارشناسان به موقع وارد عمل شدند.
مدیرکل شیلات هرمزگان میزان صید یک قایق بزرگ صیادی را در سال حدود 10 تن عنوان کرد و گفت: در حالیکه می توان با ایجاد یک قفس در دریا (طرح پرورش ماهی در قفس) سالانه حدود 40 تن ماهی برداشت کرد که چهار برابر صید یک قایق است و خطرات متعدد طوفان و غرق شدن را نیز ندارد.
اما ممکن است این پرسش برای خیلی از مردم و حتی پرورش دهندگان به وجود بیاید که صیادان دیروز و احداث کنندگان سایت 150 هکتاری مزرعه پرورش میگو دوستکو برای آغاز تولید از مسئولان چه طلب می کنند؟
مدیرکل شیلات هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تنها خواسته آنان را شتاب گیری فرایند تامین برق و برخورد با طرح معارض در مجاورت سایت عنوان کرد که موجب مزاحمت برای کار سایت پرورش میگو شده است و در صورتی که با پرورش دهندگان نیز به عنوان مشترک برخورد شود بسیاری از مشکلات آنان حل می شود.
مردمی که در جهت اقتصاد مقاومتی و کاهش فشار بر ذخایر آبزیان با فروش همه دارایی خود یعنی لنج های صیادی قدمی بزرگ در توسعه صنعت آبزی پروری برداشتند سزاوار بی مهری نیستند و نیازمند حمایت اند

منبع : ایرنا

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید