ظرفیت سدهای استان ایلام برای پرورش ماهی در قفس /گ

ظرفیت سدهای استان ایلام برای پرورش ماهی در قفس /گ

ظرفیت سدهای استان ایلام برای پرورش ماهی در قفس /گ

یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
Sunday, October 17, 2021

ظرفیت سدهای استان ایلام برای پرورش ماهی در قفس /گ

۱۳۹۶/۰۲/۰۶
ظرفیت سدهای استان ایلام برای پرورش ماهی در قفس

 

 وجود سدهای سیمره و دویرج در استان ایلام باعث این استان شرایط بسیار خوبی برای توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری داشته باشد، هم‌اکنون طرح‌هایی در استان برای پرورش ماهی در قفس شکل‌گرفته است

 

 

پرورش ماهی در قفس هم می‌تواند به توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری و سرانه آبزیان در استان کمک کند و هم برای اشتغال بین جوانان بسیار حائز اهمیت باشد.

درحالی‌که امروز شاهد افزایش مهاجرت جوانان استان ایلام به شهرهای دیگر برای یافتن شغل هستیم ولی ظرفیت‌های تولید ماهی و پرورش ماهی در قفس به راحتی می‌تواند برای جوانان زیاد شغل ایجاد کند.

درحالی‌که روزبه‌روز علاقه مردم استان ایلام به وجود ماهی در سبد غذایی خانوار افزوده می‌شود، درآمد فروش ماهی در استان ایلام هرروز بیشتر می‌شود و  حتی بیشتر تولیدات استان به سایر استان‌های دیگر صادر می‌شود.

 

 

ظرفیت تولید ۵ هزار تن ماهی در قفس

رضا سلیمانی مدیر شیلات استان ایلام در این ارتباط به خبرنگار گفت: خوشبختانه با وجود سدهای سیمره و دویرج فرست خوبی برای توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری در استان شکل‌گرفته و هم‌اکنون ۹ مجوز برای طرح‌های پرورش ماهی در قفس صادرشده است.

وی عنوان کرد: این واحدهای پرورشی در هر فصل توان تولید ۳۲۰ تن ماهی سرد آبی یا گرم آبی رادارند ضمن اینکه فعالیت این واحدها یکی از راه‌های عمل به مفاد اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و تولید و کسب درآمد است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته می‌توان در این فضاهای آبی، پرورش ماهی در قفس را به بیش از پنج هزار تن رساندوی بیان داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته می‌توان در این فضاهای آبی، پرورش ماهی در قفس را به بیش از پنج هزار تن رساند.

سلیمانی از اختصاص تسهیلات مناسب در قانون بودجه برای سرمایه‌گذاران در این بخش خبر داد و گفت: امسال اعتبار خوبی برای این قبیل طرح‌ها در نظر گرفته‌شده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان استان ایلام از فعالیت ۱۶۰ مزرعه و استخر دو منظوره پرورش ماهی در استان ایلام خبر داد و گفت: د راستان ایلام  بیش از دو هزار حلقه چاه کشاورزی موجود بوده که مدیریت شیلات استان ایلام موضوع احداث استخرهای دومنظوره را در دستور کار قرا داده است.

وی افزود: سال گذشته بیش از هفت هزار تن ماهی در استان ایلام تولیدشده  و سرانه مصرف ماهی در این استان سال ۷۵ تنها ۲۵۰ گرم بود که با آگاهی مردم از مزایای مصرف این ماده غذایی و اجرای طرح‌های پرورشی به هفت کیلوگرم افزایش‌یافته است.

سلیمانی بیان داشت: بیش از ۲۰۰ مورد مزرعه پرورش ماهی سرد آبی و گرم آبی در استان ایلام ایجادشده است.

اشتغال‌زایی از طریق پرورش آبزیان در دریاچه سد سیمره

سیروس مراد حاصلی فرماندار شهرستان بدره نیز در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد: هم‌اکنون تعدادی از مردم این شهرستان با دریافت مجوز اقدام به ماهیگیری از طریق دریاچه این سد می‌کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر ماهیگیری آزاد در دریاچه این سد در سال گذشته چند طرح پرورش ماهی در قفس نیز در دریاچه این سد راه‌اندازی شده است.

وی بابیان اینکه پرورش ماهی در قفس در سد سیمره با موفقیت همراه بوده است افزود: در حال حاضر هشت مجموعه چهار قفسی پرورش ماهی و در مجموع ۳۲ قفس در دریاچه این سد در حال فعالیت بوده که این طرح‌ها احتمالاً در آینده نیز افزایش داده شوند

منبع : مهر

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید