صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند /گ

صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند /گ

صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند /گ

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند /گ

۱۳۹۶/۰۷/۲۲
صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند

 

مدیرکل محیط زیست مازندران، خواهان ورود مقامات قضایی

 

 محیط زیست، طی طرحی، روش سنتی و قانونی صید را به رسمیت شناخت اما صیادان متخلف، همچنان اصرار بر ادامه صید به روش‌های جدید و غیرقانونی دارند. آنها می‌خواهند بیشترین برداشت را از طبیعت داشته باشند و به قانون هم اهمیتی نمی‌دهند.

 

 با شروع فصل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر، دوباره انتقادات نسبت به حل نشدن معضل نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار، سرخرود و ازباران و در نتیجه، انعکاس این انتقادات در رسانه ها بالا گرفته. اما علی رغم اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، مجوزی برای شکار صادر نکرده، بازار فریدونکنار و حتی بازار ماهی فروشان لنگرود، فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر را آغاز کرده اند.
این در حالی است که هفته گذشته، ولی الله نانواکناری، نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار از رسانه ها به دلیل "توهین به صیادان"، از مسئولان محیط زیست به دلیل "برخورد چکشی با صیادان" و از صداوسیما به دلیل طرح "برخی مسائل" انتقاد کرد و ساعتی بعد، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود،  با بیان اینکه برخوردهای سلبی در کاهش شکار غیرقانونی، نتیجه عکس دارد، مهمترین اقدام دراین خصوص را بحث فرهنگ سازی عنوان کرد.

به منظور پرداختن به جزئیات معضل نسل کشی پرندگان مهاجر، موانع پیش رو برای حل این معضل و پاسخ مسئولان محیط زیست به انتقادات نمایندگان مجلس در این باره، تسنیم، گفت وگویی را با حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ترتیب داده که مشرح آن را در ادامه می خوانید:

محیط زیست، طی طرحی، روش سنتی و قانونی صید را به رسمیت شناخت اما صیادان متخلف، همچنان اصرار بر ادامه صید به روش های جدید و غیرقانونی دارند

تسنیم: چرا سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند مشکل نسل کشی پرندگان مهاجر را حل کند؟
ابراهیمی کارنامی: ده ها سال است که برخی زمین داران در فریدونکنار، سرخرود و ازباران، در فصل پاییز و زمستان در زمین هایشان آب می بندند، دانه می پاشند و بدین ترتیب، بستری مناسب برای زمستانگذرانی پرندگانی فراهم می کنند که در فصل سرد، عموما از زیستگاه های سیبری عازم مناطق گرم شده اند. اما روشی که تا همین چند سال پیش برای صید این پرندگان مورد استفاده قرار می گرفت روش سنتی دوما بود. در این روش، تنها برخی پرندگان، یعنی گونه هایی که در خطر انقراض نیستند در جمعیت های محدود صید می شدند. اما چند سالی است برخی دامگاهداران به روش سنتی دوما قانع نشده و روش های دیگری را از جمله شب دام، گذر و کرس ابداع کرده اند. در این روش ها، گزینشی در کار نیست. کلیه پرندگان، فارغ از نوع گونه و بدون هیچ محدودیتی در معرض گرفتار شدن در این دام ها قرار دارند. این روش هاست که سبب شده برای صید پرندگان در مناطق مذکور از واژه نسل کشی استفاده شود. سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش در تعامل با دامگاهداران منطقه، طرحی 5 ساله تهیه کرد که مورد توافق مسئولان استان قرار گرفت. طی این طرح بنا بود به منظور جلوگیری از تنش میان نیروهای محیط زیست و دامگاهداران، طی یک برنامه 5 ساله، دامگاهداران روش های غیرقانونی صید پرندگان را رفته رفته با شیب ملایم حذف کرده و به همان روش دوما بازگردند. هرچند روش دوما هم آسیب هایی جدی به جمعیت پرندگان وارد می کند اما به منظور تعامل با دامگاهداران ما این روش را به رسمیت شناختیم اما آنها به تعهدات خود پایبند نبوده و متاسفانه نقطه نظرات ما را در رابطه با کاهش تدریجی استفاده از روش های غیرقانونی صید پرندگان اجرا نکردند. تابستان امسال بنا شد جلساتی در فرمانداری با حضور دامگاهداران برگزار شود تا بلکه در سال جاری با ساماندهی صید پرندگان مهاجر، شاهد همراهی دامگاهداران با سازمان حفاظت محیط زیست باشیم. 4 جلسه برگزار شد اما دامگاهداران در آخرین جلسه به نشانه اعتراض حضور پیدا نکردند. علت هم آشکار است: آنها راضی نمی شوند که صید قانونی را محدود کرده و رفته رفته به آن پایان دهند. آنها می خواهند بیشترین برداشت را از طبیعت داشته باشند و به قانون هم اهمیتی نمی دهند. بنابراین و با در نظر گرفتن اینکه در سال جاری به دلیل خطر شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هیچ گونه مجوزی برای شکار پرندگان آبزی صادر نشده و هرگونه صید این پرندگان غیرقانونی و تخلف قلمداد می شود، ورود مقام های قضایی و مسئولان ذی ربط استانی و شهرستانی به منظور مهار قانون شکنی های صیادان قطعا گامی موثر به سوی جلوگیری از تخلفات و بروز تنش در منطقه خواهد بود.

از مجریانِ قانون می خواهند قانون را ندیده بگیرند!

تسنیم: هفته گذشته نماینده مردم فریدونکنار و بابلسرنسبت به  "برخورد چکشی" سازمان حفاظت محیط زیست با صیادان معترض شد. راه جایگزین برای این برخوردهای چکشی چیست؟
ابراهیمی کارنامی: بر خلاف آنچه گفته شده، سازمان حفاظت محیط زیست با این افراد نهایت تعامل را به نمایش گذاشته. همانطور که توضیح دادم طبق طرح 5 ساله مذکور روش صید سنتی دومای آنها را به رسمیت شناخته و برای حذف تدریجی روش های غیرقانونی به آنها 5 سال فرصت دادیم اما برخی از آنها تمکین نکردند. حالا اینکه برخی، نسبت به آنچه به "برخورد چکشی" مسئولان محیط زیست با صیادان و دامگاهداران متخلف شمال کشور می نامند معترض شده اند جای سوال است و شبهاتی را ایجاد می کند. فکر می کنم آنها باید ابتدا عبارت "برخورد چکشی" را تعریف کنند چون طبیعتا می بایست با تخلفات برخورد قانونی صورت بگیرد. طبق قانونی که نمایندگان محترم مجلس مصوب کرد ه اند، مسئولان محیط زیست به عنوان مجریان قانون موظفند با تخلفات برخورد کنند. حالا اینکه گفته شود با متخلفان برخورد چکشی نشود یعنی از مجریان قانونی که به منظور ایجاد نظم مصوب شده می خواهند قانون را ندیده بگیرند. این اظهارات به نظر بنده توهین به مجلس محترم و شان نمایندگان مجلس است و یا نشان از ناآگاهی داشته و یا حکایت از آن دارد که پای منافعی در میان است. اینکه بحث معیشت را پیش می کشند هم به همان اندازه جای سوال است. مگر می شود تخلف را با بهانه معیشت توجیه کرد و گفت با متخلفانی که تمکین نمی کنند برخورد نشود؟ مگر تا پیش از چند سال گذشته که روش های غیرقانونی صید پرندگان ابداع شد، چگونه تامین معیشت می کردند؟ چرا تنها بازار فریدونکنار است که نباید ساماندهی شود؟ چرا فریدونکنار باید به مرکزی تبدیل شود تا تمامی صیادان متخلف، گوشت شکارشان را برای فروش به بازار فریدونکنار بیاورند؟چرا به جای الزام همگان به رعایت قانون، با حمایت از متخلفان صحنه هایی را به وجود بیاوریم که چهره کشور عزیز و مردم فهیممان نزد مردم جهان زشت جلوه کند؟
 

صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم مظلوم فریدونکنار

تسنیم:  نماینده فریدونکنار و همچنین فرماندار فریدونکنار، صیادان و دامگاهداران را "مردم فریدونکنار" عنوان می کنند. این افراد چند درصد جمعیت فریدونکنار را تشکیل می دهند؟
ابراهیمی کارنامی: اگر خیلی دست بالا بگیریم 5 درصد. تازه همه این 5 در صد، صیاد و دامگاهدار متخلف نیستند. بسیاری از آنها هنوز به طرح 5 ساله پایبند هستند و به جز روش سنتی از روش های خلاف قانون شکار و صید استفاده نمی کنند. بنابراین لزومی ندارد آنها را به آمار متخلفان اضافه کنیم. آنچه مورد بحث ماست و در فریدونکنار، سرخرود و ازباران، عامل تنش شده، فعالیت غیرقانونی صیادان و دامگاهداران متخلف است. آنهایی که به طرح 5 ساله مذکور پایبند نیستند و به جای روش سنتی دوماچال، از روش های غیرقانونی مانند کرس، گذر و تورهوایی استفاده می کنند و بدون توجه به نوع گونه، پرندگان مهاجر را از دم قتل عام می کنند. این صیادان و دامگاهداران متخلف کمتر از یک در صد مردم شهرستان فریدونکنار را تشکیل می دهند و اگر این یک در صد صیاد و دامگاهدار متخلف را "مردم فریدونکنار" بنامیم قطعا به مردم شریف فریدونکنار ظلم کرده ایم. همین اقدامات و مماشات ها با عده ای کم و قلیل است که معیشت و اقتصاد کل مردم شهرستان را تهدید می کند. قطعا با این روند و نگاهی که در کل کشور به این منطقه به وجود آمده آمده در آینده محصولات اصلی منطقه مانند برنج فریدونکنار که یک برند ملی محسوب می شود و همچنین گردشگری منطقه دچار رکود در درآمدزایی برای مردم خواهد شد. این رفتارها ظلم در حق مردم شهرستان فریدونکنار است.  نمی بایست سایر مردم فریدونکنار را قربانی مطامع شخصی و جلب رضایت یک در صد از مردم این شهرستان که دست به تخلف می زنند کنیم.  مردم فریدونکنار خود از این قتل عام و لکه ای که بر پیشانی فریدونکنار به جا گذاشته ناراضی هستند. این مردم قانون شکن نیستند. باید قانون را اجرا کنیم و جایگاه فریدونکنار را دوباره به آن بازگردانیم.

فرهنگسازی جایگزین برخورد با تخلفات نیست!

تسنیم: یکی دیگر از نمایندگان مجلس، فرهنگ سازی و ایجاد معیشت جایگزین را راه مناسبی برای حل مشکل صید غیرقانونی پرندگان در شمال کشور دانسته. چرا فرهنگ سازی را امتحان نمی کنید؟
ابراهیمی کارنامی: متاسفانه واژه پرزرق وبرق فرهنگسازی آن طور که باید درک نشده و برخی، بی آنکه معنای آن را بدانند از آن استفاده می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست در راستای فرهنگ سازی، علاوه بر آموزش های عمومی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و تشکل های محیط زیستی و غیره، اختصاصا برای منطقه مذکور طرح حفاظت از درنای سیبری را با همکاری نهادهای بین المللی به منظور آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و ایجاد تعامل بین جوامع محلی و سایر زیستمندان مانند پرندگان مهاجر در طول شش سال به صورت چهره به چهره و رو در رو برگزار کرده است. فرهنگسازی در برابر نسل کشی پرندگان مهاجر یعنی اینکه فرهنگ مردم امروز به جایی رسیده که از کشتار پرندگان مهاجر در این مناطق بیزارند و به نوبه خودشان می کوشند آن را تقبیح کنند. امروز قبح نسل کشی پرندگان مهاجر برای همه حتی خود صیادان و دامگاهداران قابل لمس است. صیادان از اینکه سازمان محیط زیست باعث شده آنها در جامعه و در شهرستان خودشان زیر سوال رفته و مورد سرزنش واقع شوند گله مندند و این یعنی ما در فرهنگسازی موفق بوده ایم. حتی افرادی را از میان جوامع محلی جذب کردیم تا با دولت همکاری کنند. اما مگر می شود فرهنگسازی جایگزین برخورد قانونی شود؟ برای بستن کمربند ایمنی فرهنگسازی انجام شد اما این بدان معنی نیست که با قانون شکنان برخورد نشود. به علاوه فکر می کنید کسی که درآمد کلان حاصل از قانون شکنی را به رعایت قانون ترجیح می دهد با فرهنگسازی دست از تخلف می کشد؟
درباره معیشت جایگزین هم همه مسئولان ذی ربط با همکاری نمایندگان محترم باید به فکر چاره ای عاجل باشند. سازمان حفاظت محیط زیست مسئول مستقیم معیشت مردم نیست. لیکن با هر آنچه که با در راستای توسعه پایدار مورد نیاز منطقه باشد همکاری خواهد کرد. انتظار داریم نمایندگان محترم موضوع ایجاد زیرساخت های لازم برای اشتغال را از طریق دستگاه های ذی ربط وبا تامین اعتبار از طریق مجلس محترم پیگیری کنند. ما به عنوان مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست می توانیم به آنها پیشنهاد کنیم که زیرساخت ها را برای طبیعت گردی در این مناطق فراهم کنند. چه بسیار پرنده نگرانی که برای مشاهده جمعیتی قابل توجه از گونه های متعدد پرندگان در این مناطق حاضرند هزینه های زیادی بپردازند. پیشنهاد ما این است که گردشگری و به ویژه پرنده نگری را در منطقه رونق دهند. پرنده نگری در این مناطقی که نسل کشی پرندگان صورت می گیرد درآمدی چندین برابر صید عاید مردم منطقه و نه فقط عده ای صیاد خواهد کرد.

تخلف، حتی در ملک شخصی هم تخلف است / محیط زیست از متخلفان نخواسته تالاب ایجاد کنند

تسنیم: در دفاع از صیادان و دامگاهداران متخلف، عنوان می کنند که آنها در قبال اینکه در زمین های شخصی شان آب انداخته اند، برای پرندگان دانه تامین کرده اند و منطقه را قرق کرده اند حق دارد از پرندگان را به روش مورد نظرشان صید کنند. در این باره چه می گویید؟
ابراهیمی کارنامی: این اصلا توجیه منطقی و قابل قبولی نیست. این اقدامات برای طبیعت و در جهت حفاظت از محیط زیست نیست. این اقدامات مصداق بارز تله گذاشتن به منظور سوء استفاده از محیط زیست است. مثل این است که کسی در حیاط خانه خودش مواد مخدر کشت کند و بگوید حیاط خانه ام را به این کار اختصاص داده ام و هزینه کرده ام. اینکه متخلفان در دفاع از خود این اظهارات را مطرح کنند دور از ذهن نیست اما اینکه برخی مسئولان هم این اظهارات را در توجیه تخلفات صیادان و دامگاهداران به جامعه تزریق کنند جای سوال دارد. دامگاهداران بر اساس خواسته سازمان محیط زیست در زمین هایشان آب نینداخته، برای پرندگان دانه نپاشیده و منطقه را قرق نکرده اند. آنها این کار را به منظور سوء استفاده بی رویه از طبیعت انجام می دهند. رفتاری که سبب شده ایران در مجامع بین المللی به عنوان سیاهچاله پرندگان مهاجر شناخته شود. اینکه سرزمین های شمال کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی می توانند محل مناسبی برای زمستانگذارانی پرندگان مهاجر جهان باشند توجیهی نیست که عده ای متخلف برای آنها تله بگذارند. اگر صیادان این تله ها را نگذارند و این پرندگان خسته و گرسنه را به سوی زمین هایشان جذب نکنند، این پرندگان، زیستگاه دیگری برای زمستانگذارانی انتخاب خواهند کرد. زیستگاهی که از آن جان سالم به در ببرند.

تسنیم: گفته می شود برخی از پرندگانی که صید می شوند جزو گونه های در خطر انقراض نیستند و نباید از صیدشان جلوگیری شود. چه پاسخی دارید؟
ابراهیمی کارنامی: این هم از آن توجیه های غیرقابل قبول است. گونه ّهای در خطر انقراض هم خودبه خود در خطر انقراض قرار نگرفته اند. برداشت بیش از حد از طبیعت و تخریب زیستگاه هایشان کار را به اینجا رسانده. درنای سیبری در کشور ما منقرض شد. به جز یک درنای سیبری، دیگر هیچ فردی از این گونه به کشور ما وارد نمی شود. حالا اینکه چند گونه هنوز به خطر انقراض نرسیده اند یعنی باید آنقدر آنها را صید کنیم تا آنها هم به مرز خطر انقراض برسند؟ این چه توجیهی است؟ قانون وجود دارد و بر اساس قانون و نظرات کارشناسی و برآورد ظرفیت اکولوژیک منطقه به جز روش دوماچال، سایر روش های صید آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. باید به قانون احترام گذاشته شود. چه آنکه در سال جاری به دلیل خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، هیچ مجوزی برای صید پرندگان آبزی صادر نشده و لذا تا این لحظه صید کلیه پرندگان مهاجر، به هر روشی ممنوع است و تخلف محسوب می شود. قطعا این اداره کل به عنوان مجری قانون، وظیفه دارد تا در صورت مشاهده تخلف ضمن تنظیم پرونده، مراتب را به مراجع محترم قضایی جهت صدور آرای شایسته منعکس کند

منبع : تسنیم

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید