آزمایشگاه تشخیص مالاشیت گرین آبزیان در بوشهر افتتاح شد

آزمایشگاه تشخیص مالاشیت گرین آبزیان در بوشهر افتتاح شد

آزمایشگاه تشخیص مالاشیت گرین آبزیان در بوشهر افتتاح شد

یک‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۰
Sunday, September 26, 2021

آزمایشگاه تشخیص مالاشیت گرین آبزیان در بوشهر افتتاح شد

۱۳۹۹/۰۳/۱۳

 

آزمایشگاه تشخیص مالاشیت گرین آبزیان در بوشهر افتتاح شد

 

     نخستین آزمایشگاه شناسایی و تشخیص مالاشیت گرین و هیستامین در آبزیان روز سه شنبه در آیینی توسط بخش خصوصی در مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان بوشهر راه‌اندازی شد.

 

     مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر در حاشیه این آیین گفت: مجوز تشخیص شناسایی و اندازه گیری مالاشـیت گرین و هیسـتامین در آبزیان با روش آنالیز دستگاهی و تشخیص مولکولی عوامل بیماری‌زای  TSV-YHV-IHHNV در میگو توسط سازمان دامپزشکی صادر شد.

مرتضی بحرانی افزود: مالاشیت گرین یکی از فرآوردهای رنگی آنیلین است که در کنترل قارچ و تک یاخته موثر برای نگهداری آبزیان (ماهی و میگو) استفاده می‌شود و به عنوان یک ترکیب جهش زا و سرطان زا شناخته شده‌است. 

وی اضافه کرد: استفاده این فرآورده از سال ۲۰۰۰ میلادی به دلیل سرطان زایی، ایجاد جهش ژنتیکی، کاهش قدرت باروری و مشکلات زیست محیطی استفاده از آن ممنوع شده است که در مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان با دستگاه پیشرفته LC-Mass Mass قادر به تشخیص و شناسایی میزان مالاشیت گرین و لکومالاشیت گرین و هیستامین در نمونه‌های میگو و ماهی در دوز بسیار پایین است.

مدیرعامل شرکت بازرسی فنی و مجتمع آزمایشگاهی شاخه زیتون لیان گفت: استفاده از مالاشیت برای ماهیانی که به مصرف انسان می‌رسند، مورد تأیید اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا FDA قرار نگرفته است.

مسعود محبوبی افزود: مالاشیت گرین سوای از زیت‎هایی که در بهبودی آلودگی‌ها در آبزیان دارد برای سلامتی انسان چه در حین بکارگیری و یا مصرف ماهیان و میگوهایی که باقیمانده مواد فوق را در بافت دارند مخاطره آمیز است.

وی ادامه داد: همچنین این ماده شیمیایی باعث تحریکات تنفس به علت مسمومیت آن حالت تراتوژنیک و ایجاد سرطان زایی در انسان می‎شود.

محبوبی بیان کرد: این ماده شیمیایی با وجودی که بکارگیری آن برای ماهیان۲۰ سال است که در کشورهای خارجی ممنوع شده ولی در ایران در سطح استخرهای پرورش ماهی و سالن‌های تکثیر ماهیانی که مورد تغذیه انسان قرار می‌گیرد بکار گرفته می‌شود و یا زمانی که از آن در سطح آکواریوم‌ها استفاده می شود هیچگونه اقدامات حفاظتی در حین بکارگیری این دارو انجام نمی‌گیرد.

 

منبع : ایرنا

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید