اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران|شیلات ایران|پرورش تیلاپیا

شیلات ایران,آبزیان,خوراک ماهی,میگو,تن,کنسرو,صید صیادی,صیدگاه ماهیگیری,دامپزشکی,سردآبی زینتی صدف مروارید,تیلاپیا,پرورش تیلاپیا

اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران ,شیلات ایران,آبزیان,خوراک ماهی,میگو,تن,کنسرو,صید صیادی,صیدگاه ماهیگیری,دامپزشکی,سردآبی زینتی صدف مروارید لاروکشتی,تیلاپیا,پرورش تیلاپیا

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
Saturday, April 20, 2019
نام مائده
نام خانوادگی پوراسماعیلی
ایمیل: pooresmaili_m@yahoo.com
متن سوال  
با سلام و خسته نباشید.یه سوال داشتم برای اولین بار می خواستم پرورش ماهیان گرمابی داشته باشم تو استخر خاکی . وسعت و عمق استخر چقدر باشه خوبه؟و اینکه چند تا ماهی برای شروع لازم هست؟ راهنمایی کنید ممنون..

نام مهندس محمود
نام خانوادگی توسلی
ایمیل:
متن پاسخ  
سلام. . پاسخ به سئوال کاربر. گرمابی و استخر خاکی دوست عزیز بهتر بود میگفتید استخر چه مساحتی دارد و در چه منطقهای است معهذا .. در هر هزار متر مربع استخر خاکی : 150عدد ماهی کپور بعرلاوه 100 عدد ماهی فیتوفاگ بعلاوه 30 ع دد ماهی سرگنده و 30 قطعه هم ماهی امور. باید بریزید . عمق اب در مناطق معتدل 120 سانت تا 150 سانت مناسب است.

نام دکتر سعید
نام خانوادگی جوان
ایمیل:
متن پاسخ  
با سلام.وسعت استخر بستگی به زمینی داره که در اختیار دارین.اما اصولا از 5000 متر مربع به پابین توجیه اقتصادی ندارد. ترکیب ماهیان هم در یک هکتار میتواند بسته به نظر پرورش دهنده تغییر کند. اما تعداد ان حدودا بین 2400 تا 2700 قطعه در هکتار در سیستمهایی با هوادهی کم و عمق 1.5 متر می باشد که میتوان با وزن ماهی ریزی حدود 50 تا 100 گرم انتظار اوزان بالای 2.5 تا 3 کیلو را داشت . معروفترین ترکیب ماهیان به این صورت است. فیتوفاگ 60 درصد. کپور 20 درصد. امور 15 و بیگ هد 5 درصد. البته این ترکیب میتواند متغییر باسد. برای مثال در مناطقی که علف زیاد است میتوان تعداد امور را افزایش داد و همچنین اگر پرورش دهنده توانایی مالی غذادهی دستی را دارد میتوان تعداد کپور را افزایش داد و از تعداد فیتوفاگ کاست. با عرض پوزش تعداد 2200 تا 2300 قطعه در سیستم های معمولی. تولید بین 4.5 تا 5.5 متغیره

نام مهدی
نام خانوادگی --
ایمیل:
متن پاسخ  
هرچه وسعت بیشتر سوددهی بهتر و بستگی به سرمایه اولیه شما و مقدارزمینتون داره و عمق هم بین 1 ونیم تا 3 متر درنظرگرفته میشه و بستگی به هدف شما داره اگه برای پرواری باشه که تا 3000 قطعه در هکتار میتونید بریزید و البته درسیستم های نیمه متراکم و بدون هوادهی.

نام دکتر افشین
نام خانوادگی قلیچی
ایمیل:
متن پاسخ  
سلام. هر چه وسعت بیشتر، سوددهی نیز بیشتر خواهد بود. زیرا با بیشتر شدن وسعت هزینه های جاری به نسبت هر هکتار کاهش می‌یابد. البته باید امکان آبگیری داشته باشید. از نظر عمق کاملا وابسته به شرایط منبع آبی دارد. در جایی که منبع آبی همیشه و یا در بیشتر اوقات سال در اختیار است عمق یک و نیم متر آبگیری کفایت می‌کند ولی اگرچه منبع آب فصلی است شما مجبور هستید تا عمق را بیشتر کنید تا جبران تبخیر و نفوذ در طول دوره پرورش صورت گیرد. مثلا در استان گلستان متوسط عمق آبگیری سه تا چهار متر پیشنهاد میشود. در پرورش ماهیان گرمابی فاکتور نوع خاک نیز بعلت واکنشهایی که با آب دارد، بسیار مهم است که متاسفانه کمتر در این ارتباط بحث شده است. در مورد ترکیب گونه و تراکم نیز به شرایط استخر و همچنین میزان هزینه های جاری در نظر گرفته شده دارد.

نام دکتر محمد هادی
نام خانوادگی سمیعی
ایمیل:
متن پاسخ  
در رابطه با پرورش ماهیان گرمابی 3 نکته بسیار اهمیت داره.1_ منبع اب2- مقدار زمین موجود3_ کیفیت خاک و شرایط اب و هوایی منطقه. جهت پرورش ابتدا مشخص کنید هدف شما چیست؟ بچه ماهی یا پرواری ؟ متراکم یا ...... اما به صورت کلی با افزایش وسعت و توانایی مدریت شما و سرمایه گذاری مناسب تولید بیشتر خواهد بود. اندازه استخرها جهت پرواری حدود 1 الی 2 هکتار و بچه ماهی حدود 0/3 تا 0/5 هکتار. عمق اب به طور متوسط حدود 1/5 متر. میزان تراکم حدود 3 الی 4 هزار قطعه در هکتار. باید توجه داشت مدریت بسیار اهمیت دارد و این شرایط در حالت معمولی است. با مدریت صحیح و هدفمند و بررسی تمام جوانب قبل از سرمایه گذاری مانند مطالعه و بررسی منطقه محل طرح از نظر خصوصیات اب و هوایی و .... منبع تامین اب و خصوصیات ان و تاریخچه چند سال گذشته ان . ازمایشات خاک و بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ان و .... نوع پرورش و تراکم و اندازه استخرها و عمق ابگیری تغییر میکند.

نام هادی
نام خانوادگی .
ایمیل: hadi.h1984@yahoo.com
متن پاسخ  
سلام. شیلات مجوز پرورش تیلاپیا در حوضچه میدهد؟

 
نام*
نام خانوادگی*
ایمیل
متن پاسخ
بازگشت