لزوم رعايت بهداشت در صادرات آبزيان

لزوم رعايت بهداشت در صادرات آبزيان

لزوم رعايت بهداشت در صادرات آبزيان

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

لزوم رعايت بهداشت در صادرات آبزيان

//

مديركل دامپزشكي خوزستان با تاكيد بر رعايت بهداشت در صادرات آبزيان، گفت: رعايت ضوابط بهداشتي موجب بالا رفتن كيفيت صادرات مي‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه خوزستان، "مصطفي كناركوهي" در نشست كارگروه صادرات غيرنفتي كه روز شنبه، دهم دي‌ در استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار كرد: هدف از اجراي قوانين بهداشتي، تامين امنيت زيستي، حفظ بهداشت دام به منظور كنترل بيماري‌هاي دامي و حفظ ذخاير ژنتيكي دامي و كنترل بهداشت فرآورده‌هاي خام دامي است.

وي تصريح كرد: ‌از نظر بهداشتي، براي صادرات به كشور كويت مشكلي وجود ندارد اما قوانين بهداشتي توسط صادركنندگان به عراق رعايت نمي‌شود؛ با توجه به اين‌كه زيرساخت‌هاي بهداشتي در استان كاملا فراهم است از صادر كنندگان مي‌خواهيم به ضوابط بهداشتي عمل كنند.

مديركل دامپزشكي خوزستان عنوان كرد: ‌از متوليان صادرات مي‌خواهيم كه در تامين بهداشت فرآورده‌هاي صادراتي با ما همراه شوند تا بتوانيم به نقطه مطلوب برسيم. ماهي، كالايي بسيار فسادپذير است و با زحمت‌ بسياري توليد مي‌شود و به دليل اين‌كه مصرف آن به صورت تازه‌خوري است بايد ضوابط بهداشتي آن رعايت شود.

در اين نشست همچنين حسيني، فرماندار خرمشهر، رعايت بهداشت و استاندارد در صادرات را يك وظيفه دانست و خاطرنشان كرد: رعايت نكردن مسايل استاندارد و بهداشتي يكي از مشكلاتي است كه در روند صادرات به ما ضربه مي‌زند. صادركنندگان براي رعايت مسايل بهداشتي بايد هزينه‌هايي متحمل شوند تا هزينه‌هاي صادرات به حداقل برسد.

در اين نشست "بهروز حسيني‌فر"، سرپرست منطقه آزاد اروند اظهار كرد: بايد تدبيري انديشيد تا هزينه‌هاي بهداشتي به حداقل برسد و مسايل بهداشتي در مزارع آبزيان رعايت شود.

وي اعلام آمادگي كرد تا شرايطي فراهم شود كه مسايل بهداشتي مورد نظر دامپزشكي استان در شلمچه اعمال شود تا هزينه‌هاي صادرات كاهش يابددیدگاه خود را بیان کنید