مرگ مشکوک ماهیان ایل گولی تبریز

مرگ مشکوک ماهیان ایل گولی تبریز

مرگ مشکوک ماهیان ایل گولی تبریز

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

مرگ مشکوک ماهیان ایل گولی تبریز

//

درحالیکه مرگ مشکوک ماهیان پارک ایل گلی تبریز طی روزهای اخیر، نگرانیهای عمومی زیادی به همراه داشته است اما جالب اینجاست که مسئولان امر هنوز هم از وقوع این رویداد بی اطلاع هستند!

به گزارش خبرنگار مهر، پارک ایل گلی تبریز به دلیل آب و هوای مطلوب،‌فضای سبز گسترده و نیز استخر بزرگ و معروف آن یکی از نمادها و اماکن مهم جذب گردشگر به ویژه در ایام تابستان است.

در سالهای اخیر، استخر بزرگ این مجموعه مورد بازسازی قرار گرفته و علاوه بر کاربرد تفریحی و ورزشی، برای پرورش ماهی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

دادن غذا به ماهیان استخر ایل گلی از سوی گردشگران به یکی از جاذبه ها و نیز سرگرمی های افرادی که از این پارک دیدن می کنند تبدیل شده است.

با توجه به فرا رسیدن ایام گرم تابستان، آب و هوای معتدل و خنک این مجموعه همه روزه تا پاسی از شب پذیرای سیل مسافران و حتی مردم بومی شده که برای دور شدن از هیاهوی شهر و نیز استفاده از هوایی مطبوع به ایل گلی پناه آورده اند.

با این شرایط اما از دو روز گذشته اتفاقی نادر موجب بروز نگرانی در بین عموم مردم و مسافرانی که به این مکان مراجعه می کنند شده است.

ماهیان استخر پارک ایل گلی تبریز به دلایل نامعلومی تلف شده و بدون اینکه اطلاع رسانی مناسبی در خصوص دلیل این اتفاق صورت گیرد، مسئولان نسبت به جمعه آوری لاشه های ماهی های تلف شده اقدام کردند.

تاسف بارتر اینکه عکاس خبرگزاری مهر بر حسب وظیفه قانونی برای تهیه تصاویر این رویداد به پارک عمومی ایل گلی مراجعه کرده اما با مشکلات بسیاری از سوی عوامل غیرمسئول روبرو شده و برخوردهای ناشایستی با این موضوع شده است.

با اینحال با کمک مردم و عکس العمل حاضران در این پارک نسبت به ضرورت اطلاع رسانی این رویداد مشکوک و نگران کننده، افراد دخالت کننده غیرمسئول از ممانعت و ایجاد مزاحمت دست برداشته و تصاویر این رویداد قبل از جمع آوری لاشه های ماهیان تلف شده ثبت شده است.

خبرنگار مهر برای مشخص شدن دلیل این رویداد، موضوع را با مسئولان مربوطه مطرح کرده اما با کمال تعجب هیچ یک از دستگاه‌های مربوطه تاکنون از این امر اطلاعی نداشته اند.

احمد کوشا،‌ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه از چنین رویدادی بی اطلاع است افزود: البته مرگ ماهی ها به این سازمان مربوط نمی شود اما اگر دلیل این تلفات، نوعی اپیدمی یا بیماری باشد، این دانشگاه موضوع را بررسی خواهد کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا شیوع احتمالی نوعی بیماری در این استخر و یا در میان ماهیان می تواند برای مردم دردسرساز باشد یا نه گفت: خوشبختانه هیچ نوع بیماری مشترک بین انسان و ماهی وجود ندارد که بتواند موجب نگرانی شود.

کوشا در عین حال تاکید کرد: فردا (شنبه) موضوع را به سرعت بررسی و نتیجه را به اطلاع عموم می رسانیم.

دکتر بهزاد زندیه، مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی نیز که بررسی بیماریهای ماهی ها یکی از وظایف سازمان متبوعش است نیز از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد.

وی به مهر گفت:‌چنین موضوعی باید از طرف شهرداری یا شیلات به دامپزشکی اعلام شود تا کارشناسان ما نیز برای بررسی و دلیل وقوع این حادثه به محل اعزام شوند.

زدیه نیز اظهار داشت: فردا (شنبه) با اعزام کارشناسان،‌ موضوع را پیگیری و نتیجه را به اطلاع عموم می رسانیم.

بیوک رئیسی، مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی نیز با اظهار بی اطلاعی از مرگ ماهیان پارک ایل گلی به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون گروهی از کارشناسان را برای بررسی موضوع به پارک ایل گلی اعزام می کنیم.

شاید دلیل مرگ ماهیان پارک ایل گلی از نظر بهداشتی چندان هم مهم نباشد اما با توجه به نگرانیهای عمومی از این موضوع، لزوم اطلاع رسانی و شفاف سازی این رویداد یکی از وظایف مسئولان امر و نیز رسانه های گروهی است.

آیا ممانعت از تهیه خبر و تصویر آنهم توسط عده ای افراد غیرمسئول و جمع آوری فویر لاشه های ماهیان تلف شده راهکار مناسبی برای سرپوش گذاشتن به اصل قضیه است؟

سئوال اساسی اینجاست که چرا مسئولان پارک ایل گلی تبریز موضوع مرگ مشکوک ماهی های استخر این مجموعه را به موقع به دستگاه‌های بهداشتی و‌ زیست محیطی گزارش نکرده اند؟دیدگاه خود را بیان کنید