ايجاد ترمينال صادرات آبزيان در حال پيگيري است

ايجاد ترمينال صادرات آبزيان در حال پيگيري است

ايجاد ترمينال صادرات آبزيان در حال پيگيري است

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

ايجاد ترمينال صادرات آبزيان در حال پيگيري است

//

مدير كل شيلات خوزستان با تاكيد بر رعايت بهداشت در عرضه و صادرات آبزيان، گفت: طرح هماهنگي و بهبود وضعيت حمل و نقل و عرضه آبزيان استان با همكاري شيلات و دامپزشكي تدوين شده و لازم است كه دستورالعمل‌هاي اين طرح توسط توليدكنندگان و صادركنندگان ماهي پيگيري شود.

"سيدرحيم مغنيمي" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خوزستان، اظهار كرد: در نشست كارگروه صادرات غيرنفتي استان، مساله رعايت بهداشت در صادرات ماهي مطرح شد كه پيرو اين جلسه، نشستي با حضور معاون برنامه‌ريزي استان، دامپزشكي، بازرگاني، شيلات و جهاد كشاورزي تشكيل شد.

وي افزود: در اين نشست، طرح هماهنگي و بهبود تحويل‌گيري، ‌حمل و نقل و فرآوري آبزيان خوراكي، تدوين و قرار شد كه اين مساله پيگيري شود. در اين طرح براي هر كدام از دستگاه‌هاي متولي، وظايفي مشخص شده است.

مديركل شيلات خوزستان تصريح كرد: همچنين براي اجراي اين طرح مقرر شد كارگروهي متشكل از مسوولان شيلات، دامپزشكي، توليدكنندگان و صادركنندگان آبزيان تشكيل شود و به توليدكنندگان فرصت داده شد حداكثر تا 6 ماه آينده حوضچه‌هاي شست‌وشو را در محل راه‌اندازي كنند.

مغنيمي عنوان كرد: اگر برخي صادركنندگان و توليدكنندگان ماهي، استاندارد شست‌وشو و حمل و نقل ماهي را به خوبي رعايت نكنند ممكن است بازار صادرات اين محصول را از دست بدهيم؛ البته نمي‌توان گفت كه همه افراد متولي توليد و صادرات ماهي، مسايل بهداشتي و استانداردهاي عرضه را رعايت نمي‌كنند اما افراد اندكي به اين مساله بي‌توجهند.

وي ادامه داد: براي بهبود وضعيت عرضه ماهي راهكارهايي وجود دارد و لازم است كه براي اجراي هر قانوني در اين زمينه فرصت‌هاي زماني به توليدكنندگان و صادركنندگان داده شود تا آن‌ها براي رعايت استانداردهاي بهداشتي عرضه آبزيان توجيه شوند.

مغنيمي بيان كرد: براي مراحل مختلف عرضه ماهي همچون شست‌وشوي وسايل حمل و نقل، يخ‌گيري و شست‌وشوي ماهي دستورالعمل‌هايي مشخص شده و تلاش مي‌كنيم ضوابط طرح بهبود عرضه آبزيان توسط توليدكنندگان و صادركنندگان رعايت شود.

مديركل شيلات خوزستان با بيان اين‌كه بيشتر ماهيان صادراتي شامل كپورماهي و ماهيان دريايي و بومي همچون شيربت، بني و گتان است، افزود: ايجاد ترمينال صادرات آبزيان در حال پيگيري و در حال حاضر اقدامات مربوط به سرمايه‌گذاري آن در حال انجام استدیدگاه خود را بیان کنید