وجود 16 درصد تالاب‌های رامسر در آذربایجان غربی

وجود 16 درصد تالاب‌های رامسر در آذربایجان غربی

وجود 16 درصد تالاب‌های رامسر در آذربایجان غربی

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

وجود 16 درصد تالاب‌های رامسر در آذربایجان غربی

//

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت: 16 درصد تالاب‌های به ثبت رسیده در تالاب‌های رامسر در آذربایجان غربی واقع شده است.

حمید رعناقد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: 575 هکتار تالاب در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است و در این میزان 36.5 درصد سطح اشغال شده تالاب‌های بین‌المللی را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه تعداد سایت‌های تالاب رامسر16 درصد است، تصریح کرد: از 24 سایت موجود در استان 4 سایت در قالب 6 تالاب در استان عضو کنوانسیون رامسر است.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه افزایش سطح حفاظتی مناطق را در دست اقدام داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 4 منطقه حفاظت شده در شهرهای تکاب، ماکو، پیرانشهر و شاهین‌دژ داریم که اثر طبیعی ملی هستند.
رعنا قد اعلام کرد: این مناطق شامل 50 هکتار در پیرانشهر، 70 هکتار در تکاب، 35 درصد در شاهین‌دژ و 85 هکتار در ماکو است.
وی با اشاره به اینکه احداث خطوط لوله انتقال دائمی آب از رشکان به جزایر اشک در حال مطالعه و اجرا است، گفت: این امر به دلیل خشک شدن و بحرانی بودن دریاچه ارومیه و به منظور آبرسانی به حیات وحش این جزیره انجام می‌گیرد.
این مسئول به دیگر اقدامات انجام گرفته توسط این معاونت، اظهار داشت: سرشماری نیمه زمستانی آبزی و کنار آبزیان استان از 20 دی ماه امسال آغاز شده و در سطح 30 تالاب فصلی، دائمی، عادی، بین‌المللی و ملی در سطح استان انجام گرفته استدیدگاه خود را بیان کنید