ماهيان خاوياري شمال در معرض انقراض

ماهيان خاوياري شمال در معرض انقراض

ماهيان خاوياري شمال در معرض انقراض

جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
Friday, September 18, 2020

ماهيان خاوياري شمال در معرض انقراض

//

 

جام جم آنلاين: رئيس مركز تحقيقات شيلات كشور گفت: ماهيان خاوياري شمال در معرض انقراض است و بايد نسبت به احياي آن تلاش شود.

عباسعلي مطلبي در گفتگو با مهر، با اشاره به بهاي زياد خاويار در دنيا گفت: در حفظ ذخاير نيز برنامه‌هايي تحت اجرا داريم.

وي اظهار كرد: در شمال ماهيان خاوياري در معرض انقراض است و شاه بيت و كار ويژه ما ايجاد بانك ژن ماهيان خاوياري است كه اين بانك از مهم‌ترين بانك‌هاي ژن است.

 مطلبي ادامه داد: اين پروژه‌ها در حال اجرا است و برخي از آنها آماده است و اميدواريم كه دهه فجر امسال بانك ژن جامع ماهيان خاوياري كشور را بهره برداري كنيم.

 وي افزود: طرح بعدي بانك ژن ماهيان استخواني درياي خزر مثل ماهي سفيد است.

 مطلبي در ادامه گفت: جداي از برنامه‌هاي ذكر شده، دو برنامه نيز با دفتر بين‌المللي حوزه خزر در حال اجرا هستيم كه يكي احياء ماهيان درياي خزر است و ديگري بحث ماهيان خاوياري است.

 وي افزود: در ماهيان خاوياري يكي بحث انتقال به خارج براي پرورش ماهيان خاوياري در استخر‌ها و توليد خاويار پرورشي مطرح است و چه بسا در مورد ماهي سفيد و ماهي آزاد هم اين طرح انجام شود.

 رئيس مركز تحقيقات شيلات با اشاره به ماهي كلونه و ماهي سفيد دريا گفت: بايد مطالعه لازم را داشته باشيم تا اين گونه‌هاي با ارزش را در قالب پرورش در قفس انجام دهيم و كار ترويجي در بعضي استانها شروع شده است.

 رئيس موسسه تحقيقات شيلات كشور گفت: برنامه ريزي شده است تا در رابطه با ماهي آزاد هم اينكار انجام شود.

 وي ادامه داد: در زمينه بهداشت محيط آبزيان نيز ماهياني هستند كه بسيار حساسند و پروژه‌هايي تعريف شده است كه بيماريهاي ماهيان و آفت‌هاي آنان شناسايي شود.

 مطلبي گفت: تحقيقات گسترده‌اي را با سازمان دامپزشكي در حال انجام هستيم و بحث گسترده‌اي هم با همكاري سازمان محيط زيست در حال انجام هستيم.دیدگاه خود را بیان کنید