اکوسیستم خزر در معرض تهدید

اکوسیستم خزر در معرض تهدید

اکوسیستم خزر در معرض تهدید

باربری چاپ کارت ویزیت
سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵
Tuesday, December 6, 2016

اکوسیستم خزر در معرض تهدید

//

تابناک : رئیس مرکز تحقیقات شیلات کشور گفت: سالانه بالغ بر 350 طرح و پروژه تحقیقاتی در زمینه های مختلف شیلاتی و علوم شیلاتی اجرا می شود.

عباسعلی مطلبی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این طرح ها در زمینه هایی چون، اصلاح نژاد، تکثیر و پرورش آبزیان، اکولوژی آبزیان، میزان ذخایر آبزیان در آبهای داخلی، زمینه های فناوری نانو و بایو، بهداشت آبزیانو مسائل مربوط به محیط زیست آبزیان، برنامه های چشم انداز و برنامه توسعه پنجم پیش بینی شده است در این مرکز انجام می شود.

وی اظهار داشت: مرکز تحقیقات شیلات کشور از موسسات تحقیقات کاربردی در کشور است که شبکه ای گسترده تحقیقاتی شامل 14 پژوهشکده و مرکز تحقیقات ملی را شامل می شود و رویکردهایی بر مبنای تنوع گونه ای و بهبود تولید آبزیان با هدف کاهش هزینه های تولید،افزایش تولید دارد.
 
وی ادامه داد: کمک به توسعه آبزی مصرفی به گونه ای که مصرف سرانه آبزیان را در کشور  از 7.5 کیلوگرم تا پایان برنامه پنجم به 13 کیلوگرم برسانیم و این در حالی است که متوسط جهانی 16 کیلوگرم است.
 
مطلبی افزود: پیش بینی شده است که میزان پروتئین مصرفی را نیز از حدود دو گرم را به چهار گرم برسانیم.
 
رئیس مرکز تحقیقات شیلات کشور افزود: کار دیگر ما تنوع آبزی پروری است و از دیگر کارها توسعه آبزی مصرفی و تنوع محصولات است.
 
وی تصریح کرد: در برنامه چهارم توسعه در مورد40 نوع محصول مانند مثل اسنک ماهی، سوسیس ماهی، کنسرو انواع ماهی و کنسرو میگو، بستنی ماهی تحقیق و دانش فنی آنرا به دست آوردیم و استقبال مردم هم خوب بوده است.
 
مطلبی اظهار داشت:یکی از محصولات پروتئین کنسانتره ماهی است که 95 درصد پروتئین دارد و دهها ماده از آن می توان تولید کرد.
 
وی افزود: یک بحث دیگر ذخایر آبزیان است. اکوسیستم های دریای خزر به دلایل مختلف در معرض تهدید هستند.
 
رئیس موسسه شیلات کشور بیان داشت: آلودگی های صنعتی، کشتیرانی و ... باعث می شود ذخایر ما تهدید شود.
 
وی تاکید کرد: یک رسالت ما اینست که منابع آلوده کننده و راهکارهای مربوط به آن را شناسایی کنیم.
 
وی عنوان کرد: از نمونه تهدیدات بیولوژیکی که با آن مواجه هستیم می توان به میگو شانه دار و کشند شیرین و کشند قرمز در سال قبل اشاره کرد.دیدگاه خود را بیان کنید

فیلمهای جالب شیلاتی خود را جهت درج در این قسمت ایمیل فرمایید