رهاسازی 94 میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری در خزر

رهاسازی 94 میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری در خزر

رهاسازی 94 میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری در خزر

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

رهاسازی 94 میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری در خزر

//

مدیرکل شیلات گلستان : شیلات استان برای حفظ ذخایر ارزشمند دریای خزر از سال 68 تاکنون موفق به رهاسازی تعداد 94 میلیون و 477 هزار و 930 قطعه بچه ماهیان خاویاری شده است

خبرنگار مهر، علی اکبر پاسندی صبح چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: همچنین تعداد بچه ماهیان استخوانی رها سازی شده در دریای خزر را از سال  76 تا به امروز 790 میلیون و 37 هزار و 837 قطعه بوده است.

وی اظهار داشت: در بخش آبزی پروری آب های داخلی استان از سال 76 تا سال جاری موفق به تولید و پرورش 128 هزار و 287 تن انواع ماهیان گرمابی و سدآبی شده است.

وی افزود در ایام الله دهه فجر کلنگ زنی دو مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت 6.5 تن خاویار و 95تن گوشت با حفظ شرایط مشابه زیستگاه طبیعی این گونه ارزشمند گام بلندی درجهت حفظ نسل ماهیان خاویاری است.


پاسندی گفت: اداره کل شیلات استان در بخش صید ماهیان خاویاری از سال 77 تاکنون دو هزار و 651 تن  و در بخش استحصال خاویار 260 تن خاویار روانه بازار کرده است.

 

پاسندی اظهار داشت: اداره کل شیلات گلستان در بخش آبزی پروری و بازسازی ذخایر و همچنین در بخش صید و صیادی از سال 76 تا 90 برای تعداد 6155 نفر موفق به ایجاد اشتغال شده است.


وی بیان کرد: شیلات استان در بخش ماهیان استخوانی از سال 77 تا 89 موفق به صید 32 هزار و 401 تن انواع ماهیان استخوانی شده است.

 

مدیرکل شیلات گلستان در ادامه افزود: یکی از فعالیت های چشمگیر که باعث رشد و توسعه استان در سال های نزدیک خواهد شد تکثیر و پرورش میگوی وانامی با آب دریای خزر است.


وی گفت: 102 تن میگوی گلستان به چهار کشور امارات متحده، لبنان،اسپانیا و کویت صادر شد که این خود گام بلندی در جهت توسعه صادرات غیر نفتی کشور است.


پاسندی اعلام کرد: یکی از نگرش های حمایتی شیلات در بخش میگوی پرداخت بدهی های چهار مزرعه میگو به ارزش سه هزار میلیون ریال بوده است.


وی افزود: از 70 هکتار مزارع آبگیری شده جهت پرورش میگو در سایت گمیشان 16 میلیون قطعه لارو ذخیره سازی شد که از این محل 5میلیارد و 700 میلیون ریال درآمدزایی برای استان داشت.


وی تصریح کرد: در نیمه دوم سال و به منظور اشتغالزایی پایدارتر و توسعه اقتصادی منطقه تولید ماهی قزل آلا در استخرهای پرورش میگو صورت می گیرد و این به معنی برداشت دو محصول از یک زمین است.

 

پاسندی افزود: به همین جهت در سال جاری تعداد 100 هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا در آذر ماه سال جاری در این استخرها رها سازی شددیدگاه خود را بیان کنید