بسته حمایتی 100 میلیارد تومانی برای آبزی‌پروران

بسته حمایتی 100 میلیارد تومانی برای آبزی‌پروران

بسته حمایتی 100 میلیارد تومانی برای آبزی‌پروران

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
Friday, October 22, 2021

بسته حمایتی 100 میلیارد تومانی برای آبزی‌پروران

//

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: سهم عمده‌ای از بسته حمایتی 100 میلیارد تومانی آبزی‌پروران در اختیار تولیدکنندگان بوشهری قرار می‌گیرد

خبرگزاری فارس از اهرم غلامرضا رازقی پنجشنبه شب در آیین افتتاح فاز تکمیلی اسکله صیادی بندر رستمی به دستاوردهای انقلاب اسلامی در بخش شیلات اشاره و اظهار داشت: تحریم‌های دشمنان انقلاب در سه دهه گذشته، خودباوری و خودکفایی را برای ملت ایران به ارمغان آورده است.

وی عنوان کرد: تکنولوژی و صنعت ایران در بخش بهره‌برداری از منابع دریایی گسترش چشمگیری یافته و امروز ایران فراتر از سواحل و دریاها به منابع عظیم اقیانوس‌ها دست یافته است.

رازقی افزود: در سال گذشته میزان برداشت ماهی از اقیانوس هند در بین 42 کشور 140 هزار تن بود که پیش‌بینی می‌شود با رشد 15 درصدی به رقم 170 هزار تن برسد.

وی خاطر نشان کرد: ایران به عنوان یک کشور قدرتمند در بخش صنعت دریایی شناخته می‌شود و برخی از کشورها خواستار حضور ایران برای بهره‌برداری از منابع دریایی در آب‌های سرزمینی خود هستند.

رئیس سازمان شیلات ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی بر صادرات بخش شیلات تاکید کرد و گفت: ایران در انواع تولیدات شیلاتی خودکفا بوده و در حال حاضر تولیداتی همچون خاویار به کشورهای اروپایی صادر می‌شود که لازم است در بحث صادرات تمام مکانیزم‌های لازم به کار گرفته شود.

وی حمایت از تولید میگو را ضروری دانست و اعلام کرد: به منظور حمایت از آبزی‌پروران، بسته حمایتی به مبلغ 100 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که با توجه به جایگاه تولید میگو در استان بوشهر، سهم عمده‌ای از این بسته حمایتی در اختیار تولیدکنندگان بوشهری قرار می‌گیرد.

رازقی اضافه کرد: این بسته حمایتی مربوط به مراکز تکثیر آبزیان، پرورش میگو، تولید غذا، فرآوری و صادرات صنعت میگو است و بانک‌ها باید شرایطی را در نظر بگیرند تا تولیدکنندگان بتوانند سود سررسید و پس از سررسید را پرداخت کرده و بدهی نداشته باشند.

وی در خصوص جبران خسارات ناشی از آتش‌سوزی سال گذشته شناورهای بندر عامری در تنگستان نیز اظهار داشت: در این خصوص پیگیری‌های لازم صورت گرفته و چگونگی حمایت از خسارت‌دیدگان به زودی اعلام می‌شود.

بر اثر آتش‌سوزی شناورها در اسکله بندر عامری تنگستان در تیرماه سال گذشته 17 موتورلنج به طور کامل سوخت و 9 موتورلنج نیز با درصدهای متفاوت آسیب دیدند که در مجموع  بیش از 17 میلیارد ریال به صاحبان موتورلنج‌های آسیب دیده خسارت وارد شد

تولید میگوی پرورشی در کشور 33 درصد رشد داشته است

مدیر عامل شیلات ایران گفت: تولید میگوی پرورشی در کشور 33 درصد رشد داشته است

خبرنگار مهر، غلامرضا رازقی بعد از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: در سال جاری بیش از هشت هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید شده که نسبت به سال گذشته 33 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید تا پایان برنامه پنجم توسعه با تولید 48 هزار تن میگوی پرورشی شاهد رشد هشت برابری تولید میگوی پرورشی باشیم.

مدیرعامل شیلات ایران از پرورش ماهی در قفس از امسال و سال آینده به صورت انبوه در کل کشور خبر داد و افزود: در سال جاری نسبت تولید ماهی در قفس نسبت به سال گذشته افزایش داشته و در 30 قفس به طور میانگین 50 تن میگوی پرورشی تولید شده است.

وی همچنین به رشد 20 درصدی تولیدات شیلات نسبت به سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: تولیدات شیلات در سال گذشته 663 هزار تن بوده است که در سال جاری به 421 هزار تن در بخش صید و صیادی در آبهای آزاد و 250 هزار تن در بخش آبزی‌پروری رسیده است.

رازقی اضافه کرد: میزان برداشت ایران از آب‌های اقیانوس هند در سال گشذته به 170 هزار تن رسیده که این میزان دارای چهار درصد رشد بوده که اغلب آن در صنعت کنسرو سازی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: تلاش خواهیم کرد واردات تن ماهی در سال آینده را به صفر برسانیم. در حال حاضر واردات ماهی در کشور به صفر رسیده است.

رازقی ادامه داد: برای رسیدن به توسعه و پیشرفت در عرصه شیلات باید با حرکت جهادی پیش برویم و با همکاری و همدلی مجموعه شیلات کشور ، سرمایه‌گذاران، مسئولان، صیادان و پرورش‌دهندگان ماهی و میگو در کشور به این مهم دست یابیمدیدگاه خود را بیان کنید