واکسیناسیون ماهیان در مزارع تکثیر و پرورش کردستان

واکسیناسیون ماهیان در مزارع تکثیر و پرورش کردستان

واکسیناسیون ماهیان در مزارع تکثیر و پرورش کردستان

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
Friday, October 22, 2021

واکسیناسیون ماهیان در مزارع تکثیر و پرورش کردستان

//

واکسیناسیون ماهیان در مزارع تکثیر و پرورش کردستان

میلیون قطعه ماهی واکسینه می‌شوند

مدیرکل دامپزشکی کردستان از آغاز واکسیناسیون ماهیان استان در سطح مزارع تکثیر و پرورش ماهی برای نخستین بار در کشور خبر داد

زیباکردار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: اداره‌کل دامپزشکی کردستان برای نخستین‌بار در سطح کشور نسبت به واکسیناسیون ماهیان استان با بهره‌گیری از واکسن تولید داخل اقدام کرده است.

وی به آغاز واکسیناسیون علیه بیماری استرپتوکوکوزیس در مزارع تکثیر و پرورش آبزیان سردآبی استان اشاره کرد و افزود: بیماری استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس از مهمترین بیماری‌های آبزیان پرورشی بوده که می‌تواند با بر جای گذاشتن تلفات زیاد موجب بروز خسارات اقتصادی فراوانی شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان تصریح کرد: این واکسیناسیون در راستای کنترل بیماری استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس در سطح مزارع تکثیر و پرورش آبزیان استان انجام می‌شود.

زیباکردار در ادامه بیان کرد: اداره‌کل دامپزشکی استان با همکاری استانداری کردستان نسبت به تامین اعتبار لازم برای مبارزه با این بیماری از محل اعتبارات مقابله با عوارض خشکسالی و حوادث غیر مترقبه اقدام کرده است.

وی تصریح کرد: در این راستا علاوه بر واکسیناسیون ماهیان استان اقدامات لازم به منظور آموزش پرورش‌دهندگان، توزیع بسته‌های آموزشی و همچنین تهیه و توزیع داروهای محرک ایمنی و مواد ضدعفونی کننده مناسب انجام شده است.

* واکسینه شدن 5 میلیون قطعه ماهی در کردستان

مدیرکل دامپزشکی کردستان در ادامه گفت: پیش‌بینی می‌شود 5 میلیون قطعه ماهی در سنین مختلف مورد واکسیناسیون قرار گیرند.

زیباکردار اعلام کرد: همچنین در همین راستا در هفته جاری آغاز عملیات واکسیناسیون با مایه‌کوبی 160 هزار قطعه بچه ماهی در مجتمع پرورش ماهی پلنگان با حضور کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور انجام شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به رایگان بودن تمام خدمات واکسیناسیون از پرورش‌دهندگان ماهی در استان خواست همکاری لازم را با شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌های تابعه استان داشته باشنددیدگاه خود را بیان کنید