ماهی‌ قرمز شب عید بیماری‌زاست

ماهی‌ قرمز شب عید بیماری‌زاست

ماهی‌ قرمز شب عید بیماری‌زاست

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

ماهی‌ قرمز شب عید بیماری‌زاست

//

ماهی‌ قرمز شب عید بیماری‌زاست

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان راور گفت: ماهی قرمز در صورت عدم‌ رعایت بهداشت می‌تواند مانند سایر موجودات، بیمار‌ی‌زا شود

انور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در راور اظهار داشت: با توجه نزدیک شدن به ایام نوروز و تهیه ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین نیاز به اطلاع‌رسانی از مخاطرات و روش‌های نگهداری آن ضروری است و باید برای نجات ماهی قرمز به جای ترساندن مردم بر آگاهی آنها بیفزاییم.

وی افزود: ماهی قرمز، گلدفیش یا نام علمی آن کاراسیوس اوراتوس از معمول‌ترین ماهی‌هایی است که در منزل می‌توان از آنها نگهداری کرد، این حیوان کوچک خانگی که بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است در صورت مراقبت مناسب می‌تواند تا چند سال در کنار ما در منزل زندگی کند.

 

انور بیان داشت: طول عمر 10 تا 20 ساله برای ماهی قرمز غیر معمول نیست و طول عمر بیش از 40 سال نیز برای آن ثبت شده است.

وی در ارتباط با شرایط نگهداری ماهی قرمز افزود: ماهی قرمز به عواملی نظیر هوا، دما، آب و غذا به مقدار مناسب نیاز دارد تا هم خود سالم بماند و هم احتمالا سلامتی ما را به مخاطره نیندازد.

انور با بیان اینکه ماهی قرمز در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد آسیب‌پذیر بوده و تغییرات ناگهانی دما سبب مرگ آنها می‌شود، مناسب‌ترین دما برای این ماهی را بین 10 تا 25 درجه سانتی‌گراد دانست و تصریح کرد: استفاده از آب شهری نیز برای ماهی قرمز مشکلی ایجاد نمی‌کند، فقط برای خارج شدن کلر، قبل از عوض کردن آب ظرف حاوی ماهی، بگذارید که آب به ‌مدت حداقل 24 ساعت در ظرف مجزا بماند.

وی با تأکید بر اینکه بهتر است هر هفته یک یا دو نوبت و فقط نیمی از آب ظرف ماهی تعویض شود، افزود: در مورد غذا هم اگر در شبانه‌روز یک یا دو نوبت غذا به ماهی بدهیم، نیاز آن برطرف می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان راور بیان داشت: غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات در این میان مناسب هستند و حتی‌الامکان از غذاهای آماده آن‌ هم به اندازه‌ای که در آب باقی نماند بهتر است استفاده شود.

انور گفت: کارشناسان دامپزشکی طی نظارت‌های ادواری که از مراکز تهیه، تکثیر و پرورش ماهیان به‌عمل می‌‌آورند، ضمن نمونه‌برداری از آب ‌و ماهی موارد بیماری‌های ویروسی، باکتریایی، انگلی و قارچی را که به ‌عنوان بیماری‌های اولویت‌دار اعلام شده است در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داده و با موارد غیربهداشتی برخورد می‌کنند.

وی عنوان کرد: در صورت عدم‌ رعایت بهداشت، این موجود زنده نیز می‌تواند همانند سایر موجودات، بیمار‌ی‌زا شود که مهم‌ترین آنها بیماری‌های گوارشی و زخم‌های پوستی هستند و در همین ارتباط کودکان، افراد مسن و کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، حساسیت بیشتری دارند.

وی تصریح کرد: از میان بیماری‌های مشترک بین آبزیان و انسان که ممکن است، مخاطرات بهداشتی به همراه داشته باشد، می‌توان به اریزپیلوئید، ویبریوز، سالمونلوز، میکوباکتریوم ماریوم، کلوستریدیوم بوتولینوم، یرسینیوز و ... اشاره کرد.

انور با اشاره به توصیه‌های بهداشتی گفت: ماهی قرمز شب عید خود را از مراکز معتبر تحت نظارت شبکه‌های دامپزشکی تهیه کنید و از دستکش به ویژه برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: در صورت عدم تمایل به نگهداری ماهی پس از ایام نوروز، از رهاسازی  ماهی در منابع آبی خودداری شود و می‌توان از مکان‌های مشخص شده توسط شهرداری استفاده کرددیدگاه خود را بیان کنید