تالاب کجی نمکزار نهبندان پدیده طبیعی منحصر به فرد شرق ایران است

تالاب کجی نمکزار نهبندان پدیده طبیعی منحصر به فرد شرق ایران است

تالاب کجی نمکزار نهبندان پدیده طبیعی منحصر به فرد شرق ایران است

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

تالاب کجی نمکزار نهبندان پدیده طبیعی منحصر به فرد شرق ایران است

//

تالاب کجی نمکزار نهبندان پدیده طبیعی منحصر به فرد شرق ایران است

رئیس اداره محیط زیست نهبندان گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان از پدیده‌های بی‌نظیر و منحصر به‌فرد شرق کشور به شمار می‌رود

حسینی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در نهبندان اظهار داشت: تالاب کجی نمکزار نهبندان با دارا بودن مناظر زیبای طبیعی و ویژگی‌های خاص، مهمترین و بهترین جاذبه زیست‌محیطی و گردشگری این شهرستان به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه تالاب طبیعی و زیبای کجی نمکزار در 75 کیلومتری شمال شهر نهبندان و در حاشیه محور نهبندان به بیرجند قرار دارد، تصریح کرد: این تالاب بیش از 22 هزار هکتار وسعت دارد که با توجه به خشکسالی‌های چندین ساله اما همچنان زنده و چشم‌نواز است.

رئیس اداره محیط زیست نهبندان با اشاره به اینکه در 2 هزار کیلومتر مرزهای شرق کشور همچین جاذبه زیست محیطی منحصر به فردی وجود ندارد، افزود: این تالاب تنها آبگیری است که به رودخانه و حتی آبراهه‌ها وصل نمی‌شود و در تابستان خشک و در زمستان با جوشیدن آب آبگیری و پذیرای پرندگان و حیوانات مختلف و متعددی است.

حسینی یادآور شد: این تالاب شوره‌زاری وسیع است و این پدیده با توجه به شوری بیش از حد خاک آن به دریاچه نمکی تبدیل شده و محل زندگی پرندگان و حیوانات فراوانی است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه در فصل‌های پاییز و زمستان تالاب کجی نمکزار نهبندان دارای آب است، این تالاب محل امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی محسوب می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در آن مامن و سکنا می‌کنند.

رئیس اداره محیط زیست نهبندان گفت: این تالاب با برخورداری از برآمدگی‌های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخم‌گذاری پرندگان محسوب می‌شود.

حسینی پوشش گیاهی عمده تالاب کجی نمکزار نهبندان را تاغ، قیچ و گز عنوان کرد و افزود: این گیاهان از پوشش نسبتا خوبی در این منطقه برخوردار هستند.

وی ادامه داد: به دلیل بارندگی‌ها اخیر در شهرستان این تالاب هم‌اکنون آبگیری شده که در کنار آن بوته‌های فراوان گز، هالوکنموم، آتریپلکس و نی رشد کرده و به چشم می‌خورد.

رئیس اداره محیط زیست نهبندان با اشاره به اینکه بیش از 14 گونه پرنده اعم از گونه‌های مهاجر آبزی و کنار آبزی در این تالاب یافت می‌شوند، تصریح کرد: بلدرچین معمولی، زاغ نوک قرمز، زاغی، عقاب طلایی، زاغ‌بور، دال، چکاوک کاکلی، هوبره، سبزه قبا، جغد کوچک، گنجشک درختی، دم جنبانک، ابلق، هدهد و پرستو از پرندگان مهاجر تالاب کجی نمکزار نهبندان به شمار می‌روند.

حسینی اظهار داشت: 14 گونه پستاندار نظیر خرگوش، خارپشت، پامسواکی بزرگ، گرگ، روباه، تشی، کفتار و پایکا در تالاب کجی نمکزار نهبندان زندگی می‌کنند.

وی در ادامه به زیستن 10 گونه خزنده در این تالاب اشاره کرد و گفت: مارهای قیطانی، دشتی، جعفری، پلنگی و بزمجه بیابانی از جمله این خزندگان محسوب می‌شوند.

رئیس اداره محیط زیست نهبندان یادآور شد: طبق آمار سالانه بیش از 5 هزار پرنده مهاجر را در این تالاب مشاهده می‌شوند که در این میان پرنده‌ای به نام زاغ بور که گونه‌ای نادر در جهان است و فقط آن را در حاشیه کویرهای ایران در استان‌های سمنان، یزد و خراسان جنوبی می‌توان یافت، به این تالاب مهاجرت می‌کند.دیدگاه خود را بیان کنید