بزرگترین سد خاکی لرستان آماده آبگیری است

بزرگترین سد خاکی لرستان آماده آبگیری است

بزرگترین سد خاکی لرستان آماده آبگیری است

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

بزرگترین سد خاکی لرستان آماده آبگیری است

//

بزرگترین سد خاکی لرستان آماده آبگیری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی سد مروک لرستان 87 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و آماده آبگیری است

سیفی در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ساخت بدنه سد مروک در استان لرستان از سال 1382 و ساخت شبکه آبیاری و زهکشی آن از سال 84 آغاز شده است.

وی با بیان اینکه سد مروک بزرگترین سد خاکی استان لرستان است، ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی این پروژه 87 درصد پیشرفت دارد و در صورت تأمین اعتبار کافی در سال 1392 به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان بیان داشت: با آبگیری سد مروک دورود بیش از 9 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی سیلاخور به آبی تبدیل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان گفت: با افتتاح سد مروک برای دو هزار نفر هم به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد می شود

سیفی یادآور شد: سد مروک سدی است از نوع سنگریزه ای با هسته رسی به ارتفاع 67 متر، عرض تاج 12 متر و طول تاج 451 متر که قابلیت تنظیم 60 میلیون مترمکعب آب را خواهد داشت.

وی گفت: با بهره برداری از سد و شبکه پایاب سد مروک، ضمن مهار سیلابهای سالیانه رودخانه تیره زمینهای کشاورزی شهرستانهای دورود و بروجرد تحت پوشش شیوه های نوین آبیاری قرار خواهد گرفت که نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه خواهد داشت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان ادامه داد: حجم مخزن سد مروک نیز 120 میلیون مترمکعب و مساحت مخزن آن شش هزار و 700 مترمربع خواهد بود.

وی با بیان اینکه سد مروک در 37 کیلومتری شمال غرب دورود و در بخش سیلاخور قرار گرفته است، یادآور شد: تامین آب زراعی دشت سیلاخور، کنترل سیلاب، توسعه آبزی پروری و شیلات و توسعه گردشگری و صنعت از جمله اهداف احداث سد مروک است.

سیفی ادامه داد: تولید انرژی برق آبی به مقدار 1.7 مگاوات، تغذیه مصنوعی آبهای زیرزمینی و تغذیه آبخوان اراضی هدف از دیگر اهداف اجرای این پروژه استدیدگاه خود را بیان کنید