حذف چند نوع آنتی‌بیوتیک از نسخه دامپزشکان

حذف چند نوع آنتی‌بیوتیک از نسخه دامپزشکان

حذف چند نوع آنتی‌بیوتیک از نسخه دامپزشکان

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
Friday, October 22, 2021

حذف چند نوع آنتی‌بیوتیک از نسخه دامپزشکان

//

حذف چند نوع آنتی‌بیوتیک از نسخه دامپزشکان

مدیرکل دفتر دارو و درمان و آزمایشگاه‌های سازمان دامپزشکی کشور از اجرای طرحی خبر داد که به دنبال آن آنتی بیوتیک هایی که جمعیت میکروبی نسبت به آنها مقاوم شده‌اند به طور موقت از بازار حذف می‌شوند

خبرگزاری فارس به نقل از  روابط عمومی سازمان دامپرشکی کشور، سید مصطفی عزیزیان،اظهار داشت: "طرح بررسی مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک‌ها" از یک سال گذشته در سازمان دامپزشکی کشور آغاز شده که هم اکنون نتایج این طرح در حال پردازش است.

مدیرکل دفتر دارو و درمان و آزمایشگاه‌های سازمان دامپزشکی کشور ارتقای بهداشت عمومی و کمک اقتصادی به تولید کنندگان را از مزایای این طرح عنوان کرد و گفت: در مواردی که مشخص باشد،میکروب‌ها نسبت به چه آنتی بیوتیک‌هایی مقاوم شده‌اند مسلما از مصرف این آنتی بیوتیک ها جلوگیری می‌شود و به این صورت هیچ گونه باقیمانده ای از این آنتی بیوتیک‌ها در فرآورده خام دامی باقی نخواهد ماند.

مدیر کل دفتر دارو و درمان و آزمایشگاه‌‌های سازمان دامپزشکی افزود: از طرف دیگر دامداران و مرغداران سرمایه خود را برای آنتی بیوتیک‌هایی که تاثیر خود را از دست داده‌اند، هدر نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه آنتی بیوتیک‌ها تنها برای دوره زمانی یک تا دو ساله کنار گذاشته می‌شوند، افزود: بعد از آنکه حساسیت میکروبی در جمعیت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک مورد نظر بالا رفت، دوباره وارد بازار می‌شود.

عزیزیان خاطرنشان کرد: "طرح بررسی مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک" طرحی تحقیقاتی است که از یک سال گذشته در سراسر کشور آغاز شده و تا یک ماه آینده نتایج آن اعلام می‌شود. این طرح بیشتر در مزارع مرغ گوشتی و مرغ تخم‌گذار اجرا شده اما در مورد گاو و آبزیان نیز نمونه‌هایی آزمایش و پردازش شده است. در این طرح نزدیک به هشت هزار نمونه پردازش شده است.

گفتنی است؛ سالانه حدود دو هزار تن انواع آنتی بیوتیک که شامل 55 نوع است در کشور مصرف می‌شوددیدگاه خود را بیان کنید