رشد مطلوب ميگوي وانامي در گلستان

رشد مطلوب ميگوي وانامي در گلستان

رشد مطلوب ميگوي وانامي در گلستان

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
Saturday, September 19, 2020

رشد مطلوب ميگوي وانامي در گلستان

//

 

خبرگزاري فارس: مدير كل شيلات استان گلستان رشد مطلوب ميگوي وانامي در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از گرگان به نقل از روابط عمومي شيلات گلستان، علي‌اكبر پاسندي اظهار داشت: با گذشت 30 روز از ذخيره‌سازي بچه ميگوي وانامي در استخرهاي سايت پرورش ميگوي گميشان وزن متوسط ميگوها در حال حاضر به چهار گرم رسيده است كه نشان دهنده شرايط ايده‌آل و مناسب فاكتورهاي فيزيكوشيميايي آب درياي خزر و به هنگام بودن آب مورد نياز مزارع و مديريت پرورش براي توليد است.
وي خاطرنشان كرد: اين مدت در مشابه با استان‌هاي جنوبي از رشد بهتري برخوردار است و حدود دو درصد افزايش وزن دارد و پيش‌بيني مي‌شود كه در سال جاري بيش از 150 تن ميگو در اين سايت توليد شود.
پاسندي گفت: در سال جاري حدود 16 ميليون قطعه بچه ميگو از استان هرمزگان با مجوز دامپزشكي در دهه اول تير ماه سال جاري و در 69 هكتار استخر مفيد در تعداد 53 استخر ذخيره‌سازي در فاز اول انجام شد كه براي اولين بار پرورش ميگوي وانامي در اين سطح در سايت ميگوي گميشان و با صدور مجوز سازمان محيط زيست صورت گرفت.
وي اظهار كرد: از آنجايي كه ميگو از جمله آبزياني است كه علاوه بر مصرف داخلي نقش صادراتي و ارزي براي كشور دارد و با توجه به سال جهاد اقتصادي اين فعاليت مي‌تواند نقش مهمي در زمينه‌هاي مهم اقتصادي از جمله اشتغال داشته باشد به طوري كه به ازاي هر دو هكتار براي يك نفر اشتغال مستقيم و دو نفر اشتغال غيرمستقيم به وجود مي‌آيد.
مدير كل شيلات گلستان عنوان كرد: در سال گذشته 22 تن ميگو در اين سايت توليد شد كه 20 تن از اين مقدار توسط مردم استان مورد مصرف قرار گرفت انتظار مي‌رود در سال جاري با توليد بسيار خوبي كه انجام مي‌گيرد نيازهاي استان را در اين بخش تامين كنيم و پشتيبان ميگوي كشور باشيم.
پاسندي تصريح كرد: با توجه به ارزش غذايي بالاي ميگو و ماهي و وجود سلينوم فراوان در گوشت آنها و در نتيجه خاصيت آنتي اكسيداني، اين دو ماده غذايي ضدسرطان خون و غدد لنفاوي هستند همچنين باعث كاهش كلسترول بد خون و افزايش كلسترول خوب خون مي‌شوند كه مي‌تواند نقش مهمي را در سلامت را در جامعه ايفا كند.
وي گفت: شيلات استان با هماهنگي توليدكنندگان آمادگي همكاري براي تحويل ميگوي توليدي را دارد و با برنامه‌ريزي صورت گرفته و حمايت مسئولان استاني و كشور پيش‌بيني مي‌شود به ياري خدا در سال آينده شاهد توسعه سطح و افزايش توليد ميگو در استان باشيم.
وي اظهار اميدواري كرد در اين مسير با گسترش، احداث و تجهيز مراكز عمل‌آوري و مراكز تكثير در سال‌هاي آينده گامي بزرگ در راستاي رشد اقتصادي و توسعه پايدار كشور برداريم.دیدگاه خود را بیان کنید