نگراني صيادان بوشهري از وضعيت ميگو

نگراني صيادان بوشهري از وضعيت ميگو

نگراني صيادان بوشهري از وضعيت ميگو

چهار‌شنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
Wednesday, September 23, 2020

نگراني صيادان بوشهري از وضعيت ميگو

//

 

خبرگزاري فارس: با وجود آغاز صيد ميگو در بوشهر اما برخي كارشناسان معتقدند صيدگاه‌هاي مهم امسال وضعيت چندان خوبي براي صيد ميگو نيست و اين موضوع موجب نگراني برخي صيادان شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از بوشهر، در حالي صيد ميگو در آب‌هاي استان بوشهر آغاز شده كه كارشناسان معتقدند، "مطاف " كه به عنوان مهم‌ترين و استراتژيكترين زيستگاه اين جانوردريايي محسوب مي‌شود امسال صيدگاه چندان مناسبي براي صيادان جنوبي نيست.
صيد خارج از فصل از مهم‌ترين دليل پيش بيني كارشناسان از پايين بودن ميزان صيد بوده كه هنوز هيچ مسئولي عهده دار اين صيدخارج از فصل نشده است.
معاون صيد وصيادي شيلات استان بوشهر در اين ارتباط ميگويد: با توجه به اينكه امكانات بازدارنده شيلات در دريا محدود است دستگاه قضايي و دادگستري در موضوع برخورد با تخلفات صيادي به عنوان يك مساله بسيار مهم براي حفظ ذخاير آبزيان همكاري بيشتري داشته باشد.
عبدالحسن تنگستاني اظهار داشت: منطقه مطاف در آب‌هاي بندرديّر در استان بوشهر بهترين ومرغوب ترين منطقه آبزيان در درياي خليج فارس است.
تنگستاني اضافه كرد: در اين منطقه انواع آبزيان ماهي و ميگو با كيفيت بسيار بالا توسط صيادان بنادر استان بوشهر صيد مي‌شود كه اين ذخاير خدادادي بايد به نحوشايسته مديريت شود تا توسعه پايدار را در بندرها شاهد باشيم.
به گفته برخي صيادان و لنجداران ديري در دو سال اخير لنجداران صيادي اسكله‌هاي بوشهر به‌ويژه اسكله‌هاي جفره و جلالي در تمام فصل سال اقدام به صيد ترال در منطقه مطاف كردند و با وجود مكاتبات متعدد و اعتراضات فراوان صيادان، مسئولان اقدامي در اين زمينه نكردند اين درحالي است كه صيادان دير همچنان پيگير اين موضوع از اداره كل شيلات استان بوشهر هستند.
صيادان از مديران تعاوني صيادان دير خواستند ضمن اينكه گله مندي و شكايت خود را به مقامات بالا اعلام كنند در سال جاري در جلسات كميته مديريت صيد شيلات نيز كه فقط تصميمات آنها براي صيادان خرد و قانونمند است شركت نكنند.

* كاهش 35درصدي صيد ميگو
رئيس پژوهشكده ميگوي كشور مستقر در بوشهرنيز در ارتباط با صيد ميگو گفت: براساس بررسي‌هاي انجام شده، پيش بيني كاهش 35 درصدي صيد ميگو را در آبهاي بوشهر داريم.
خسرو آيين جمشيد با اشاره به آغاز صيد ميگو در آبهاي استان افزود: بررسي گشت‌هاي اين مركز در آبهاي ساحلي دير، تنگستان و بوشهر حاكي از آن است كه 42 درصد ذخيره ميگو در حوزه شهرستان بوشهر، 33 درصد در تنگستان و بخش كمي نيز در منطقه مطاف دير قرار دارد.
رئيس پژوهشكده ميگوي كشور اضافه كرد: طبق گشت‌هاي انجام شده پيش بيني مي‌شود امسال 455 تن ميگو در آبهاي استان صيد شود كه در مقايسه با ميزان صيد سال گذشته كه 706تن بود، 35 درصد كاهش نشان مي‌دهد.
وي گفت: سال گذشته درحالي كه پيش بيني صيد هزار و 670 تن صيد ميگو شده بود، تنها 706تن ميگو نصيب تور صيادان بوشهري شد و كاهش 45 درصد ميزان صيد نسبت به سال قبل تر داشتيم.
آيين جمشيد، خشكساليهاي اخير، تغييرات آب و هوايي و صيدهاي غيرمجاز را از مهم‌ترين عوامل كاهش ذخاير ميگو در آبهاي استان بوشهر ذكر كرد.
رئيس پژوهشكده ميگوي كشور خاطرنشان كرد: صيد ميگو معمولا 35 تا 40 روز طول مي‌كشد و در اين مدت 1500 صياد مشغول صيد اين آبزي مي‌شوند.
نگرانيها از كاهش صيد ميگو و ايجاد مشكلات عديده براي بندرنشينان، ملوانان و خانواده‌هاي جنوبي تا آنجا پيش رفت كه امام جمعه بندر دير در خطبه هاي نمازجمعه خود ضمن هشدار شديد به مسئولين در ارتباط با كم كاري در بحث دريا و دريانوردي، اظهار داشت: در صورت ادامه اين كارشكني‌ها ما از تريبون رسمي نمازجمعه نام مسئولان خاطي و كم كار را به مردم اعلام ميكنيم چرا كه مردم ولي نعمتان اين نظام و انقلاب اند و اين گونه رفتارها شايسته آنها نيست.دیدگاه خود را بیان کنید