تلفات ماهی فیتوفاگ در استخرهای شوشتر

تلفات ماهی فیتوفاگ در استخرهای شوشتر

تلفات ماهی فیتوفاگ در استخرهای شوشتر

پنج‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
Thursday, August 5, 2021

تلفات ماهی فیتوفاگ در استخرهای شوشتر

//

 

خبرگزاری فارس: عضو هیئت مدیره تعاونی آبزیان شوشتر نسبت به تلفات زیاد یک گونه ماهی در استخرهای پرورش ماهی این منطقه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، عبدالامیر پور افشاری شامگاه یکشنبه در نشست مشترک استاندار خوزستان با سرمایه‌گذاران و فعالان عرصه‌های کشاورزی، صنعت و خدمات اظهار داشت: در حال حاضر تلفات گونه ماهی "فیتوفاگ" بسیار زیاد شده و همچون سال گذشته پیش بینی می‌شود که در مهرماه گونه "کپور" دچار تلفات زیاد باشد که در این صورت آبزی پروران به معنای واقعی نابود خواهند شد.
به گفته وی، ورود فاضلاب شهری و بیمارستانی به شاخه گرگر یکی از دلایل تلفات آبزیان طی دو سال اخیر  است و این در حالی است که به گفته مسئولان ذیربط،80 درصد عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب شوشتر انجام شده و برای تکمیل و بهره‌برداری نیازمند تکمیل اعتبار است.
این فعال بخش آبزی پروری در خوزستان تاکید کرد: اگر ورود فاضلاب های شهری و خانگی و بیمارستانی تصفیه نشده به رودخانه گرگر متوقف شود، پرورش ماهی‌های شوشتر جان دوباره‌ای خواهند گرفت.
پورافشاری دیگر مشکل آبزی پروران شوشتر را کاهش دبی رودخانه عنوان کرد و گفت: پس از مسدود شدن پل آبشارها به دليل ریزش از دو سال پیش تاکنون در محل بند میزان دریچه‌هایی تعبیه شد و آب را بستند از این رو حجم دبی آب ورودی به شاخه گرگر به شدت کاهش یافت به حدی که برای خودپالایی با وجود حجم زیادی فاضلاب که به آن می‌ریزد کافی نیست.
به گفته وی، آب و برق و سازمان میراث فرهنگی هر کدام حل مشکل پل آبشارها به دیگری پاس می‌دهند.
پورافشاری تصریح کرد: در سال زراعی 87-88 از هر هکتار مزرعه پرورش ماهی حدود 6 تن برداشت شد این در حالی است که سال گذشته به دلایل گفته شده 50 درصد تلفات در همه مزارع شوشتر ایجاد شد و هنوز هم دلیل مشخصی برای این تلفات اعلام نشده است.
وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات آبزی پروری جنوب و اداره کل شیلات استان در جریان تلفات هر ساله آبزیان پرورشی در شاخه گرگر شوشتر هستند اما هنوز دليل قطعی این مسئله را اعلام نکرده‌اند.
آبزی پرور نمونه کشور در سال 87، دیگر مشکل فعالان این عرصه را نبود بازاریابی برای تولیدات عنوان کرد و گفت: تنها بازار هدف ما عراق است که اگر اشباع شود قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد و امکان صادرات به دیگر کشورها را نداریم.


منیری ۱۳۹۳/۲/۹
متاسفانه در چنین مواقعی ومواقع مشابه اظهار نظرهای غیر تخصصی بیش از نظرات تخصصی در رسانه ها منعكس میشود.وهمچنین مسعولان مربوطه عوض پیدا كردن راه حل وپیشگیری از وقوع حوادث مشابه به فكر توجیه وبراعت از اداره مربوطه میباشند. اما واقعیت غیر از آن هست كه مطرح میشود چون چنانچه میزان آب موجود وتعداد ماهیها در یك اكوسیستم همخوانی نداشته باشد به هیچوجه تلفات دسته جمعی ماهیان حادث نمیگردد مگر اینكه آب سد یكدفعه تخلیه گردد كه این امر نیز محق نگردیده است. وچنانچه تهویه درست نباشد یعنی گازهای تولید شده از قبیل متان - آمونیاك وسولفورهاو...از كف تخلیه نشده باشد تاثیر این گازها بر ماهی تدریجی بوده وتلفات دسته جمعی نخواهد داشت وعلایم چنین مشكلی نیز این است كه اولین تلفات در این مواقع در ماهیان كپور اتفاق میافتد.. تاثیر فلزات سنگین آن هم در مواردی خاص صرفا بر روی بافتهای عضلانی تاثیر داشته وبه هیچ وجه ختم به تلفات كلی ودسته جمعی نمیگردد. ازطرفی هیچ بیماری اعم از ویروسی یا باکتریایی اانگلی وغیره در ماهیان تلفات دسته جمعی به همراه نداردوبسته به نوع عامل بیماری تلفات تدریجی بوده وهر کدام علایم خاص خود را بروز میدهند.بنابر این در این مورد باید دنبال عاملی گشت كه بصورت آنی وارد اكوسیستم شده وموجب مرگ ومیر گردیده است. عاملی كه یا مستقیما بر روی سیستم تنفسی تاثیر گذار بوده ویا بطور غیر مستقیم باعث كاهش سریع اكسیژن در اكوسیستم آبی شده است كه موجب تلفات گروهی ماهیان گردیده است. حتی کدورت آنی آب بوسیله مواد معلق وغیر محلول که موجب ته نشینی ذرات بر روی سطح برانشها شده ومانع تبادل اکسیژن ودی اکسید کربن میشود نیز میتواندباعث تلفات دسته جمعی ماهیان در یک اکوسیستم شود.بنا بر این دوستان عزیز جهت اظهار نظر قطعی باید واقع بین بود وبر اساس آزمایشات دقیق بر روی اجزای مختلف اكوسیستم اعم از اجزای زنده وغیر زنده وتجزیه تحلیل منطقی با استناد به نتایج حاصل از آزمایشات نظر داد. منیری-کارشناس ارشد شیلات

دیدگاه خود را بیان کنید