رهاسازي 70 هزار قطعه بچه ماهي در منبع آبي سد ارس

رهاسازي 70 هزار قطعه بچه ماهي در منبع آبي سد ارس

رهاسازي 70 هزار قطعه بچه ماهي در منبع آبي سد ارس

چهار‌شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
Wednesday, December 8, 2021

رهاسازي 70 هزار قطعه بچه ماهي در منبع آبي سد ارس

//

رهاسازي 70 هزار قطعه بچه ماهي در منبع آبي سد ارس

واحد مرکزی خبر:70 هزار قطعه بچه ماهی در منبع آبی سد ارس رها سازی شد.
مدیرکل شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی امروزگفت : این تعداد بچه ماهی در منبع آبی پشت سد ارس و همکاری با جمهوری خودمختار نخجوان برای حفظ و غنی سازی این منبع ارزشمند آبی صورت گرفت .
شیرولیلو با اشاره به توافقات رسمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان مبنی بر حفظ و غنی سازی منابع آبی مرزی بین 2 کشور، افزود: در این زمینه عملیات رها سازی 70 هزار قطعه بچه ماهی در منابع آبی داخلی جمهوری نخجوان توسط ایران انجام شد.
او با بیان اینکه این بچه ماهیها شامل انواع ماهیان گرمابی آمور، بیگ هد، فیتوفاک و کپور در اوزان متوسط 5 گرم بوده که در مرکز تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی شهید کاظمی پلدشت تولید و پرورش یافته اند، گفت : یکی از مهمترین منابع آبی برای پرورش ماهی، منبع آبی ارس بوده که سالانه بچه ماهیان تکثیر یافته جهت غنی سازی و بازسازی ذخایر منابع آبی در این منبع آبی رها می شوند.
مدیر کل شیلات و جانوران آبزی جهادکشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به پرورش شاه میگوی دراز آب شیرین در دریاچه پشت سد ارس، گفت : این جانور آبزی ارزشمند توسط شرکتهای بهره بردار با استفاده از گروههای صیادی، صید و بعد از عمل آوری و بسته بندی به صورت زنده به کشور های خارجی به ویژه آلمان و فرانسه در اروپا صادر می شود.
شیرولیلو شاه میگو را از غذاهای گرانقیمت رستورانهای لوکس اروپا دانست و با اشاره به اینکه صادرات این محصول ارز آوری قابل توجهی برای کشور دارد، گفت: پرورش شاه میگو در طول سال طی سه دوره زمانی و هر دوره به مدت 2 ماه انجام می شود.
وی دریاچه پشت سد ارس را بزرگترین مرکز پرورش این گونه ارزشمند شیلاتی با ظرفیت تولید 280 تن در سال اعلام کرد و گفت: مصرف میگو به دلیل بالا بودن میزان اسیدهای چرب غیر اشباع امگا سه موجود در آن در پیشگیری و درمان آسم در دوران کودکی و در افراد دارای مشکل افزایش کلسترول خون موثر است.
آذربایجان غربی رتبه نخست در تولید آبزی در بین 17 استان غیر ساحلی کشور را دارد ؛ که در راستای افزایش گونه ها تکثیر 4 گونه بچه ماهی خاویار در مرکز پرورش ماهیان گرمابی شهید کاظمی پلدشت آغاز شده که این مرکز تنها مرکز تکثیر پرورش ماهیان گرمابی در شمالغرب کشور است و سالانه بطور میانگین 10میلیون قطعه بچه ماهی در آن پرورش و در منابع آذربایجان غربی به خصوص سدها رها سازی می شونددیدگاه خود را بیان کنید