50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های گيلان رها‌سازی شد‌

50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های گيلان رها‌سازی شد‌

50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های گيلان رها‌سازی شد‌

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
Saturday, September 19, 2020

50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های گيلان رها‌سازی شد‌

//

 

خبرگزاری فارس: مدیر کل شیلات گیلان گفت: 50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های گيلان رها‌سازی شد‌.

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، حجت سعیدی‌ در جریان افتتاح همزمان از پنج پروژه شیلات در این شهرستان اظهار داشت: گیلان به دلیل موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی از استان‌های مطرح و هدف در بخش آبزی‌پروری در کشور است.
وی قابلیت‌ها و توانمندی‌های این استان را در زمینه تولید و پرورش بیشتر ماهیان سرد و گرمابی بالقوه عنوان کرد و افزود: بر همین اساس سهم گیلان در ایجاد اشتغال پایدار نیز افزون و متمایزتر است.
مدیر کل شیلات گیلان با اشاره به پروژه‌ها و برنامه‌های این سازمان در طول هفته دولت بیان داشت: 14 پروژه شیلاتی با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد تومان همزمان با هفته دولت در گیلان به بهره‌برداری رسید.
به گفته وی، با افتتاح و بهره‌برداری از این 14 پروژه برای بیش از 61 نفر ایجاد شغل شده است.
سعیدی مهم‌ترین اهداف و سیاست‌های شیلات گیلان را توسعه آبزی‌پروری در بخش وسیع و با تعداد بیشتری ذکر کرد و اذعان داشت: در راستای تحقق این اهداف، تسهیلات خوب و مناسبی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
وی از توسعه و ترویج مشاغل خانگی در زمینه آبزی‌پروری در این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: معیشت، درآمد و اقتصاد خانوارها با این اقدام تامین و افزون می‌شود.
مدیر کل شیلات گیلان با تاکید بر اینکه ماهی از غذاهای سالم و مفید در سفره هر ایرانی است، ابراز داشت: با تولید انواع ماهی از طرف پرورش دهندگان علاوه بر مصارف شخصی در بخش اقتصادی افراد نیز تحولی چشمگیر ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به موقعیت و میزان توسعه آبزی‌پروری در صومعه‌سرا افزود: صومعه‌سرا به دلیل همجواری با تالاب بین‌المللی انزلی و محل گذر رودخانه‌های متعدد از آن، دارای موقعیت بسیار خوب در بخش پرورش ماهیان گرم و سردآبی است.
سعیدی از رهاسازی گونه‌های مختلفی از ماهیان در تالاب گیلان خبر داد و اظهار داشت: امسال حدود 50 میلیون قطعه انواع بچه ماهی در تالاب‌های استان رها سازی شده که نسبت به سال گذشته 75 درصد رشد داشته است.
به گفته وی، عملیات رهاسازی ماهی در تالاب‌های گیلان برای نخستین بار با رهاسازی 200 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه سیاه درویشان صومعه‌سرا آغاز شد.
مدیر کل شیلات گیلان با تاکید بر ضرورت تولیدات بیشتر در بخش آبزی‌پروری در این استان متذکر شد: با همکاری پرورش دهندگان و حتی صیادان و استفاده از برنامه‌ریزی مناسب می‌توان به مقدار تولید بیشتر دست یافت.
وی با اشاره به بخش صیادپروری در صومعه‌سرا اذعان داشت: دو پایگاه دائمی در حاشیه تالاب صومعه‌سرا در حال آموزش صیاد برای صید بهتر و سنجیده‌تر آبزی در این شهرستان استدیدگاه خود را بیان کنید