بازنشستگی دلفین‌های مین‌یاب آمریکایی

بازنشستگی دلفین‌های مین‌یاب آمریکایی

بازنشستگی دلفین‌های مین‌یاب آمریکایی

سه‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
Tuesday, October 26, 2021

بازنشستگی دلفین‌های مین‌یاب آمریکایی

//

بازنشستگی دلفین‌های مین‌یاب آمریکایی

نیروی دریایی آمریکا قصد دارد تا برای ردیابی مین‌های دریایی به زودی ربات‌ها را جایگزین دلفین‌ها کند؛ البته این دلفین‌ها به طور کامل از نیروی دریایی آمریکا کنار گذاشته نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس این برنامه که قرار است از سال 2017 میلادی آغاز شود، 24 دلفین از 80 دلفین آموزش دیده نیروی دریایی آمریکا از ماموریت‌های ردیابی مین در دریا کنار گذاشته شده و ربات‌های کنترل از راه دور جایگزین این آبزیان می‌شوند.

روزنامه "یو.تی سن دیگو" نیز نوشت: این ربات‌ها می‌توانند وظایفی همچون دلفین‌ها را انجام دهند و در مقایسه با دلفین‌ها که هفت سال آموزششان به طول می‌انجامد، به سرعت ساخته می‌شوند.

البته این آبزیان به طور کامل از نیروی دریایی آمریکا کنار گذاشته نمی‌شوند و در کنار فک‌های دریایی به امنیت بنادر و پاکسازی سطوح دریایی کمک می‌کنند.

برنامه استفاده از پستانداران دریایی در نیروی دریایی آمریکا از اواخر سال‌های 1950 میلادی با استفاده از وال‌های قاتل و کوسه‌ها آغاز شد و مرکز اصلی آن‌ نیز سن دیگو است. هم‌اکنون نیز 80 دلفین پوزه بلند (بینی بطری) و 40 شیر دریایی کالیفرنیا در این برنامه‌ها شرکت دارند.

در سال‌های اخیر نیروی دریایی آمریکا دلفین‌ها را برای گشت‌زنی در سواحل عراق و بحرین به منظور مقابله با غواصان دشمن مستقر کرده است و از این آبزیان برای پیدا کردن محل اختفای مین‌های کار گذاشته در آب سود برده است چرا که دلفین‌ها با استفاده از سیستم صوتی که دارند می‌توانند در آب‌های عمیق و بدون دستکاری مین‌ها این مواد منفجره را یافته و محل آنها را مشخص کنند. اکثر این مین‌ها در میان رسوبات و گیاهان زیر دریا پنهان شدنددیدگاه خود را بیان کنید