خوردن ماهی شور و دودی ممنوع

خوردن ماهی شور و دودی ممنوع

خوردن ماهی شور و دودی ممنوع

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

خوردن ماهی شور و دودی ممنوع

//

خوردن ماهی شور و دودی ممنوع

آفتاب: مدیر کل دامپزشکی گیلان گفت: به هیچ وجه مصرف ماهی دودی و شور را توصیه نمی‌کنم

دکتر معافی بشری با اشاره به اینکه تعداد زیادی مکان‌های زیرزمینی برای دودی کردن و شور کردن ماهی در استان وجود دارد، گفت: در حال حاضر فقط دو سایت از اداره کل دامپزشکی گیلان مجوز دودی کردن و شور کردن ماهی را اخذ کرده‌اند و بقیه مکان‌ها غیر مجاز و غیر بهداشتی هستند.

وی افزود: بارها و بارها برای جمع آوری ماهی‌های دودی و شور در بازار رشت به دلیل مضر بودن آنها اقدام شده، اما نتیجه‌ای نگرفتیم و دوباره فروشندگان این محصولات، بساط خود را پهن می‌کنند.

دکتر بشری با بیان این مطلب که اغلب ماهی‌هایی که به صورت تازه فروخته نمی‌شوند و بر روی دست فروشندگان می‌مانند برای شور کردن و دودی کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: به همین دلیل است که استفاده از این ماهی‌ها اصلا توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از نمک زیاد و چو‌ب‌های نا‌معلوم برای دودی کردن از جمله دلایلی است که خاصیت سرطانی به ماهی‌های شور و دودی می‌دهند.

به گزارش ایسنا،مدیر‌کل دامپزشکی گیلان تصریح کرد: تنها راه از بین بردن بساط فروش ماهی‌های شور و دودی این است که مردم از خرید آن‌ها خودداری کنند تا به تدریج مصرف این محصولات از سفره گیلانی‌ها برچیده شوددیدگاه خود را بیان کنید