عرضه ماهی سفید 100 هزار تومانی در رشت

عرضه ماهی سفید 100 هزار تومانی در رشت

عرضه ماهی سفید 100 هزار تومانی در رشت

چهار‌شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
Wednesday, December 8, 2021

عرضه ماهی سفید 100 هزار تومانی در رشت

//

عرضه ماهی سفید 100 هزار تومانی در رشت

نرخ ماهی سفید در بازار رشت به 100 هزار تومان رسید و تبدیل به شاه ماهی بازار شد

خبرگزاری فارس از رشت، با فرا رسیدن فصل صید ماهیان استخوانی به ویژه ماهی سفید بازار گیلان و رشت رونق خاصی پیدا کرده اما افزایش نرخ 100 هزار تومانی ماهی سفید توان خرید این محصول ارزشمند دریای خزر را از طرفدارانش گرفته است.

امروز ماهی سفید در بازار ماهی‌فروشان رشت از 25 هزار تا 100 هزار تومان عرضه شد و بسیاری از خریداران با شنیدن نرخ این ماهی تنها با حسرت از کنارش گذشتند.

*نرخ ماهی در بازار طبق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود

یکی از فروشندگان ماهی سفید 100 هزار تومانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت درباره افزایش بی‌سابقه نرخ این ماهی، اظهار کرد: نرخ ماهی طبق عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود و هر گاه عرضه ماهی در بازار افزایش یابد نرخ آن سیر نزولی پیدا می‌کند و با افزایش تقاضا و کاهش عرضه ماهی دریایی در بازار نیز نرخ آن افزایش می‌یابد و این روند موجب تعادل بین تلاش صیادان و حقوق مصرف کنندگان می‌شود.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: نرخ ماهی پرورشی مانند ماهی دریایی نیست و روند ثابت در بازار دارد به دلیل اینکه پرورش دهندگان ماهی به مرور تولید خود را به بازار عرضه می‌کنند.

این فروشنده ماهی به دلایل کاهش صید اشاره کرد و ادامه داد: شرایط جوی و نامساعد بودن صید در دریا موجب کاهش صید می‌شود و در این زمینه کاری از دست صیادان بر نمی‌آید.

*ماهی سفید شاه ماهی بازار رشت

یکی از خریداران ماهی سفید که بر سر قیمت با فروشنده مشغول چانه‌زنی بود به خبرنگار فارس گفت: از مدت‌ها قبل به دنبال فرصتی بودم که ماهی سفید برای خانواده‌ام بخرم و امروز که این فرصت مهیا شد توان خرید ماهی را ندارم.

فریدون محمدی با بیان اینکه نرخ ماهی سفید به اندازه یک بخش از کرایه منزلش است، افزود: بنده در ماه 200 هزار تومان بابت کرایه خانه پرداخت می‌کنم بنابراین نمی‌توانم 100 هزار تومان برای خرید یک ماهی کنار بگذارم ضمن اینکه کارگر هستم و درآمدم قابل توجه نیست.

وی با اشاره به اینکه بازار مصرف ماهی نیاز به ساماندهی دارد، ابراز کرد: باید عرضه ماهی به گونه‌ای باشد که همه از این محصول ارزشمند استفاده کنند اما زمانی که تبدیل به شاه ماهی می‌شود چگونه می‌توانیم نیاز بدن خود به ماهی را برطرف کنیم.

*مصرف ماهی سفید را مگر در خواب ببینیم

یکی از خریداران که با قیمت کردن ماهی‌ها از کنارشان عبور و با دیده حسرت به آنها نگاه می‌کرد، تنها یک جمله به خبرنگار فارس گفت: مصرف ماهی سفید را مگر در خواب ببینیم در غیر این صورت با گرانی نرخ ماهی سفید و درآمد کم نمی‌توانیم در بیداری آن را مصرف کنیم.

*صید 536 تن ماهی استخوانی در گیلان

مدیر کل شیلات گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به آخرین وضعیت صید ماهیان استخوانی در استان، اظهار کرد: از ابتدای صید «20 مهر» تا 10 آذر جاری مقدار 536 تن انواع ماهی استخوانی دریای خزر در گیلان صید شد که از این مقدار 36 درصد ماهی سفید، 56 درصد ماهی کفال و 8 درصد گونه‌های دیگر ماهی بوده است.

حجت سعیدی، با بیان اینکه این مقدار صید ماهی استخوانی توسط 52 شرکت تعاونی پره صید شده است، ابراز کرد: 3 هزار و 945 نفر صیاد در این تعاونی‌ها به کار صید ماهی مشغول هستند.

وی با تصریح بر اینکه مقدار ماهی صید شده مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرده است، ارزش اقتصادی فروش این ماهیان را بالغ بر 5 میلیارد تومان اعلام کرد.

*افزایش 94 درصدی صید کیلکا ماهی در گیلان

مدیر کل شیلات گیلان صید ماهی کیلکا در استان را با افزایش اعلام کرد و گفت: در هشت ماه نخست امسال توسط 24 فروند شناور صیادی کیلکاگیر معادل 5 هزار و 834 تن ماهی کیلکا صید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 94 درصد افزایش داشته است.

وی ارزش اقتصادی صید ماهی کیلکا را بالغ بر 2 میلیارد تومان ذکر کرد و مساعد بودن شرایط صید را از جمله دلایل افزایش آن دانست.

سعیدی زمان صید ماهیان استخوانی دریای خزر را از 20 مهر تا 15 فروردین سال 91 ذکر کرددیدگاه خود را بیان کنید