پیشرفت 87 درصدی سد کبودوال علی‎آبادکتول

پیشرفت 87 درصدی سد کبودوال علی‎آبادکتول

پیشرفت 87 درصدی سد کبودوال علی‎آبادکتول

پنج‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
Thursday, August 5, 2021

پیشرفت 87 درصدی سد کبودوال علی‎آبادکتول

//

 

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت آب منطقهای گلستان گفت: پیشرفت فیزیکی سد کبودوال تاکنون به میزان 87 درصد بوده است و امید میرود که تا پایان اسفند ماه امسال آبگیری آن انجام و تا در سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقهای گلستان، ایرج حیدریان اظهار داشت: گسترش، نوسازی و بهرهبرداری از سدها به منظور استفاده از آبهای سطحی برای تامین آب مورد نیاز استان گلستان در بخشهای مختلف به ویژه آب شرب، از جمله اولویتهای شرکت آب منطقهای گلستان است.
وی تصریح کرد: عملیات اجرایی سد نرماب چهل
چای که ششمین و بزرگترین سد در استان است و کلنگ احداث آن در فروردین ماه امسال به زمین زده شد، به سرعت در حال پیشرفت است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه
ای گلستان با بیان اینکه برنامه زمانبندی شده برای انجام عملیات اجرایی سد نرماب حدود 5،6 سال است، افزود: با بهرهبرداری از سد نرماب، حدود 20 هزار هکتار از اراضی شرق استان گلستان تحت آبیاری قرار میگیرد و علاوه بر تامین آب صنعت و کشاورزی، میزان 25 میلیون مترمکعب نیز به طور سالانه به میزان آب شرب شرق استان اضافه می‌شود و آبرسانی به مجتمع نوار مرزی که در حال حاضر به طور سیار انجام میشود به صورت شبکهای امکانپذیر مي‌شود.
حیدریان اعلام کرد: برای تامین آب شرب مورد نیاز شرق استان با استفاده از آب
های سطحی از طریق سدهای نرماب و رامیان، برای شهرستان علیآبادکتول از طریق سد کبودوال و نیز برای نیاز آبی غرب استان سدهای محمدآباد و شصتکلاته برنامهریزی شده است.
وی ادامه داد: انتقال آب مازاد از مازندران به گلستان نیز یکی دیگر از برنامه
های طرح جامع تامین آب استان است که انتظار می‌رود تا پایان امسال مطالعات فاز اول آن جمعبندی شود تا عملیات اجرایی آن در آیندهای نزدیک آغاز گردد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه
ای گلستان یادآور شد: عملیات اجرایی 3 هزار هکتار شبکه فرعی نیز در پایاب سد گلستان انجام شده و آماده افتتاح است اما به دلیل تراکم برنامههای افتتاحی به مناسبت هفته دولت در وزارت نیرو، بهرهبرداری از این پروژه به ایام بعد از این هفته موکول شده است که به زودی با حضور مقامات عالی کشوری افتتاح مي‌شود.
این مسئول گلستانی اظهار کرد: پروژه علاج
بخشی سد وشمگیر که عمر مفید مخازن، شبکه و ایستگاههای پمپاژ آن خاتمه یافته است در سال گذشته آغاز شده که با اتمام آن مقدار 40 میلیون متر مکعب به حجم مخزن آن اضافه میشود و 6 هزار هکتار از شبکه آبیاری تحت پوشش آن نیز احیا میشود.
وی خاطرنشان کرد: انجام عملیات مطالعات احداث سدهای شصت
کلاته، محمدآباد، رامیان و آقدکش نیز تاکنون پیشرفت مناسبی داشته است و امیدواریم برای آبرسانی از رودخانه محمدآباد در سال آینده ردیف اعتبار اجرایی اخذ شود که انشاالله در آینده شاهد آبرسانی به شهر گرگان از منابع آب سطحی باشیم.
حیدریان به افتتاح پروژه
های ساماندهی و لایروبی رودخانهها، کنترل سیلاب، سدهای لاستیکی و مرمت سدها در هفته دولت سال جاری اشاره کرد و گفت: در هفته دولت امسال تعداد 38 پروژه افتتاح و عملیات اجرایی دو پروژه نیز در مجموع با هزینهای بیش از 103 میلیارد ریال آغاز شد که بدین وسیله برای تعداد 209 نفر نیز اشتغال دائم و موقت ایجاد شد.
وی افزود: در هفته دولت امسال فاز دوم پروژه آبرسانی در والش
آباد گرگان و پروژه آبرسانی به شهرستان کردکوی و بندرترکمن افتتاح و عملیات اجرایی طرح آبرسانی به شهرستانهای آزادشهر و رامیان آغاز شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه
ای گلستان با تاکید بر اینکه با افتتاح تمامی پروژههای کوتاهمدت، میانمدت و بلندمدت، نیاز آبی استان گلستان برطرف مي‌كند، اظهار کرد: پروژههای تامین آب و سدسازی اعتبارات کلانی را میطلبد و با توجه به نگاه ویژه دولت و به خصوص وزیر نیرو به مقوله آب استان، بیشتر اعتبارات تخصیصی از محل اعتبارات ملی بوده به طوری که در سال گذشته این اعتبارات بیش از 16 برابر اعتبارات استانی بوده استدیدگاه خود را بیان کنید