آغاز صید در پشت سد ارس

آغاز صید در پشت سد ارس

آغاز صید در پشت سد ارس

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

آغاز صید در پشت سد ارس

//

 

خبرگزاری فارس: مدیرکل شیلات آذربایجان غربی گفت: تمام فعالیت‌های صید و صیادی در دریاچه پشت سد ارس آغاز شد.

رحمان وهاب‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: با اتمام فصل تخم‌ریزی ماهیان پشت سد دریاچه ارس تمام فعالیت‌های صید و صیادی از امروز در این منبع آبی آغاز شد.
وی تصریح کرد: دریاچه سد ارس بزرگ‌ترین منبع آبی استان آذربایجان غربی است که در مرز بین ایران و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است.
این مسئول افزود: این منبع آبی توسط دو تعاونی صید و صیادی 18 و 19 ارس در سال 1389 با 380 نفر عضو، 2 هزار و 540 تن انواع ماهی شامل ماهیان بومی، گرمایی از قبیل فیتو فاک، بیگ‌هد، کپور، سوف، ماش، اسلبه، سیم برگ، سیم کپور و ... صید و به بازار عرضه می‌کند.
وهاب‌زاده خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به 2 هزار و 600 تن برسد.
وی ادامه داد: در دریاچه پشت سد ارس آبزیان با ارزش و اقتصادی مهمی علاوه بر ماهیان ذکر شده یافت می‌شود که شاه‌ میگوی دراز آب شیرین از جمله آنها است.
این مسئول ادامه داد: سال گذشته 250 تن شاه میگو از دریاچه پشت سد ارس برداشت شد.
مدیرکل شیلات آذربایجان غربی با بیان اینکه آذربایجان غربی دومین استان پر آب کشور بوده و دارای رتبه برتر کشور در بین استان‌های غیرساحلی کشور از نظر تولید آبزیان است، اعلام کرد: حفظ و بازسازی ذخائر آب‌های داخلی از جمله دریاچه‌های پشت سدها از وظایف حاکمیتی سازمان شیلات ایران و سازمان جهاد کشاورزی استان‌های غیرساحلی است و بر این اساس مجتمع تکثیر و پرورش ماهی شهید کاظمی پلدشت با هدف بازسازی و حفظ ذخایر آبزیان تاسیس شده است.
دریاچه پشت سد ارس پلدشت با وسعتی حدود 15 هزار هکتار از منابع آبی مهم و مستعد آبزی‌پروری کشور محسوب می‌شوددیدگاه خود را بیان کنید