صدور مجوز پرورش ماهیان خاویاری وابستگی به نفت را کاهش می دهد

صدور مجوز پرورش ماهیان خاویاری وابستگی به نفت را کاهش می دهد

صدور مجوز پرورش ماهیان خاویاری وابستگی به نفت را کاهش می دهد

سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰
Tuesday, November 30, 2021

صدور مجوز پرورش ماهیان خاویاری وابستگی به نفت را کاهش می دهد

۱۳۹۱/۱۱/۰۳


علیپور خنکداری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به پرورش ماهی خاویاری در دریای خزر، گفت: متأسفانه به دلیل صید بی رویه پرورش ماهی خاویاری نیز با مشکلاتی مواجه شده است.
نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس نهم با بیان این‌که وزارت جهاد کشاورزی از پرورش ماهی خاویاری در کنار استخرهای ماهیان سردآبی و گرم آبی ممانعت کرده است، افزود: در همه دنیا پرورش ماهیان خاویاری در کنار استخرهای پرورش ماهیان سردآبی ایرادی نداشته و منبع درآمد خوبی برای کشور و منطقه محسوب می شود.
وی با اشاره به این‌که درخواست کننده برای پرورش ماهیان خاویاری در کنار استخرهای گرم‌آبی مشکلی ندارد، تصریح کرد: اگر بخواهیم از درآمد ناشی از نفت صرفه‌نظر کنیم و به دنبال کسب درآمد از دیگر بخش‌ها باشیم باید در این زمینه نیز تمرکز لازم را داشته باشیم.
عضو کمیسیون عمران مجلس نهم با بیان این که در حالی ‌که متقاضی و درخواست مجوز برای پرورش ماهیان خاویاری زیاد است، وزارت جهاد و سازمان شیلات بخش‌نامه‌ ممنوعیت صدور مجوز برای پرورش ماهیان خاویاری را صادر کرده است، افزود: با توجه به درخواست‌های بسیار زیادی که در این زمینه مطرح شده صدور مجوز می‌تواند موجب اشتغال‌زایی نیز شود.
علیپور خنکداری در ادامه تصریح کرد: در طول مسیر دریای خزر قفس‌های پرورش ماهی خاویاری فعال است اما این امر به اندازه‌ای که باید باشد، نیست و کمتر از ظرفیت موجود است.
وی با اشاره به این‌که درخواست‌های زیادی در این زمینه مطرح شده است، گفت: صدور مجوز برای پرورش ماهیان خاویاری در کنار استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی یا سردآبی هیچ ایرادی نداشته و سود زیادی نیز به دنبال دارد.
عضو کمیسیون عمران مجلس نهم برای فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی باید به ظرفیت‌های اینچنینی توجه بیشتری کرد، گفت: در تذکر به وزارت جهاد کشاورزی ایرادات ناشی از ممنوعیت صدور مجوز برای پرورش ماهیان خاویاری را یادآوری کردیمدیدگاه خود را بیان کنید