حق آبه‌های تالاب‌ها به پیشینه تاریخی خود برگردد

حق آبه‌های تالاب‌ها به پیشینه تاریخی خود برگردد

حق آبه‌های تالاب‌ها به پیشینه تاریخی خود برگردد

شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰
Saturday, October 23, 2021

حق آبه‌های تالاب‌ها به پیشینه تاریخی خود برگردد

۱۳۹۱/۱۱/۲۱


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت زیست محیطی تالاب‌ها گفت: حق آبه تالاب‌های قم باید به پیشینه تاریخی خود برگردد
رکنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اهمیت تالاب‌ها در محیط زیست ابراز داشت: تالاب‌ها زیست بوم‌هایی هستند که اثرات متعددی در محیط زیست دارند و اگر حق آبه‌های آنان تأمین نشود این زیست بوم‌ها از بین خواهند رفت.
وی ادامه داد: در استان قم تالاب‌ها از جمله تالاب حوض سلطان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند اما کم آبی و استفاده غیر منطقی از منابع آب این زیست بوم‌ها را در معرض نابودی قرار داده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به ضرورت پیگیری تأمین حق آبه‌های زیست محیطی اظهار داشت: حق آبه‌های این تالاب‌ها باید به پیشینه تاریخی خود برگردد.
وی گفت: در حال حاضر تمام مسئولان که به نوعی درگیر حوزه آب و محیط زیست هستند باید تمام تلاش خود را برای تحقق این حق آبه‌ها به کار بگیرند.
رکنی با اشاره به بازدید از تالاب حوض سلطان به همراه کمیته زیست محیطی شورای شهر خاطرنشان کرد: در این بازدیدها به ضرورت پیگیری جدی‌تر این موضوع تاکید شده است.
وی عنوان داشت: تالاب‌ها با تلطیف آب و هوا، تنظیم رطوبت، تقویت ذخایر آب‌های زیر زمینی، سیل گیر بودن، جذب پرندگان مهاجر، جذب حیات وحش و ایجاد میکرو سیستم‌های ارزشمند، نقش بسیار مهمی در سلامت مردم دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه بخشی از هجوم ریز گردها به فضای شهر قم به دلیل وضعیت نامناسب تالاب‌ها است، ادامه داد: اگر این حق آبه‌ها تأمین شود، بخشی از مشکل ریز گردها برطرف خواهد شد.
همکاری تشکل‌های مردمی با محیط زیست استان
وی در ادامه گفت: در مسائل محیط زیستی تشکل‌های مردمی طرفدار محیط زیست همکاری خوبی با سازمان دارند.
رکنی ابراز داشت: به مناسبت دهه فجر جلسه‌ای با نمایندگان این تشکل‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست استان قم برگزار شد که در این جلسه بر استفاده از تمام ظرفیت‌های مردمی برای پیگیری مسائل زیست محیطی تاکید شد.
تشدید نظارت‌های زیست محیطی در دهه فجر
وی با اشاره به تشدید نظارت‌ها و پایش‌های زیست محیطی در استان قم اظهار کرد: کوره‌های ذوب سرب و واحدهای مختلف صنعتی از جمله مراکزی هستند که در این ایام با نظارت‌های بیشتر، اقدامات لازم برای توقف فعالیت‌های آسیب‌زننده به محیط زیست از سوی این واحدها پیگیری می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم بازدید از هشت منطقه شهری و مراکز پرورش ماهی به منظور کنترل‌های زیست محیطی را از دیگر اقدامات انجام شده در دهه فجر توسط این سازمان در استان قم دانستدیدگاه خود را بیان کنید