فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی باید نهادینه شود

فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی باید نهادینه شود

فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی باید نهادینه شود

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی باید نهادینه شود

۱۳۹۱/۱۲/۰۲


مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: با فرهنگ‌سازی می‌توانیم به سمتی برویم که جایگاه مناسبی از نظر محیط زیست دریایی داشته باشیم
خبرگزاری فارس از بوشهر، محمد راستاد ظهر امروز در همایش تخصصی قانون حفاظت از دریاها در مقابل آلودگی‌های نفتی که در سال اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر برگزار شد، اظهار داشت: فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی در کشورهای پیشرفته نهادینه شده اما این موضوع را در کشورهای توسعه نیافته مشاهده نمی‌کنیم.
وی افزود: قانون حفاظت از دریا در مقابل آلودگی‌های دریایی خلائی که برای انطباق و هماهنگی بین قوانین داخلی و خارجی وجود داشت را پر کرد و به چارچوبی رسیدیم که مناسبت‌تر از تعهدات بین‌المللی حرکت کنیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تصریح کرد: دریا منبع غنی از ثروت‌های در اختیار ماست و بر اساس آخرین بررسی‌هایی که شده بالغ بر 5 هزار کیلومتر ساحل و در شمال و جنوب کشور داریم.
راستاد اضافه کرد: حفاظت از دریا برای ایران اهمیت زیادی دارد و سواحل جنوب در خلیج فارس حریم ویژه در ارتباط با مسائل زیست محیطی دریایی است.
وی گفت: تهدیدات عمده‌ای برای آلودگی محیط زیست در استان بوشهر وجود دارد که شامل صنایع نفت و گاز می‌شود و بنابراین باید اهتمام ویژه و خاصی برای مقابله با آلودگی‌های دریایی داشته باشیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در پیشگیری از وقوع آلودگی دریایی همت داشته باشیم بهتر است تا با استفاده از ابزارهای مختلف اقدام به رفع آلودگی کنیم.
راستاد اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات موثری در ارتباط با سایر آلودگی‌های دارد اما در راستای قانون مذکور، ساز و کاری باید فراهم شود تا با متخلفان برخورد و بازدارندگی لازم انجام شود.
وی با تاکید بر اطلاع‌رسانی از آلودگی‌های نفتی گفت: به واسطه اهمیت محیط زیست دریایی انتظار است همکاری همه‌جانبه و اطلاع‌رسانی از حوادث که منجر به آلودگی می‌شود را داشته باشیم.
راستاد گفت: ضابطین دادگستری باید در چارچوب این قانون برخورد با متخلفان را در دستور کار داشته باشند و هماهنگی بین سازمان‌های بندر، محیط زیست، شیلات و .. برای انجام اقدامات موثر ضروری استدیدگاه خود را بیان کنید