بندر دیر؛ پایتخت صیادی كشور میزبان شایسته مسافران نوروزی

بندر دیر؛ پایتخت صیادی كشور میزبان شایسته مسافران نوروزی

بندر دیر؛ پایتخت صیادی كشور میزبان شایسته مسافران نوروزی

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

بندر دیر؛ پایتخت صیادی كشور میزبان شایسته مسافران نوروزی

۱۳۹۱/۱۲/۱۸


استان بوشهر در ایام نوروز از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است و این آب و هوای مناسب مسافران زیادی را در نوروز به سمت خود می‌کشد و بندر دیر به عنوان پایتخت صیادی كشور می‌تواند میزبان شایسته‌ای برای مسافران نوروزی باشد
خبرنگار مهر، در راستای واگذاری مسئولیت اسكان و اقامت مسافران نوروزی به شهرداری دیر، جلسات مختلفی دراین خصوص از اوایل بهمن ماه آغاز و هم اینك تمام مقدمات كار برای تسهیل سفر میهمانان فراهم شده است.
شهرستان دیر در سال‌های گذشته برای اسكان مسافران و ارایه خدمات به آنها عملكرد مطلوبی داشته و نشان داده است كه دیر می‌تواند امكانات رفاهی و شرایطی فراهم كند تا مسافران نوروزی، این شهر را به عنوان یك مركز دیدنی و زیبا انتخاب كنند.
شهر بندری دیر افزون بر جاذبه‌های متعدد بزرگترین بندر صیادی كشور را نیز در خود جای داده است كه می‌تواند میزبان شایسته‌ای برای مسافران نوروزی باشد.
در نظرسنجی‌های انجام شده از مسافران نوروزی در مراكز اسكان مسافران شهرداری و آموزش و پرورش از ارائه خدمات در سال‌های گذشته رضایت كامل داشته‌اند و امیدواریم امسال نیز این روند ادامه داشته باشد.آذین ‌بندی و گل‌آرایی شهر، رنگ‌آمیزی، خط‌ كشی، جمع‌آوری اطلاعات آمار فضاهای اسكان و آسفالت سطح شهر با همكاری‌های موثر دیگر ادارات بویژه دانش آموزان مدارس فضای شهر دیر می‌تواند کمک زیادی برای این روزها داشته باشد.
قایق و لنج برای گشت دریایی بازدید كنندگان از مقابل درب ورودی بزرگترین بندر صیادی ایران آماده پذیرش مسافران برای خروج از اسكله و گشت در كناره ساحل زیبای دیر است .
محل اسكان مسافران نوروزی، چادرهای مستقر در پارك زیبای ساحل و مدارس و اردوگاه‌ها است كه تمام تمهیدات لازم برای آسایش میهمانان در مكان های یاد شده فراهم شده است

 


 

بندر دیر به نسبت وسعت خود دارای یكی اززیباترین سواحل استان است كه در جنوب كشور كمتر ساحلی را می توان یافت كه به وسعت سواحل دیر قابل استفاده و بكر و دیدنی باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای دیگر در آن به استراحت بپردازند.
ماهی‌ها ودیگر آبزیان موجود به‌ویژه میگوی صادراتی آن از استثنایی‌ترین ویژگی این بندر به شمار می‌رود كه جزو مرغوب‌ترین ماهی‌های خوراكی كشور توسط ماهی‌گیران در حاشیه این بندر صید می‌شود.
بندر دیر در200 كیلومتری جنوب بوشهر و در كنار آب‌های نیلگون خلیج فارس واقع است كه این بندر از سه مسیر به خارج از شهر راه دارد، مسیر ساحلی، مسیر بزرگراه سیراف به استان بوشهر و از جاده فیروزآباد به استان فارس راه پیدا می‌کند.
در مسیر ساحلی به این بندر در منطقه بردخون در غرب این بندر جزایر ام الگرم ، تهمادو ، نخیلو و خور خان در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس فضای بسیار مناسب و زیبایی برای گردش و تفریح مسافران نوروزی است که هر ساله مسافران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.
بندر دیر بزرگترین اسکله صیادی کشور را در خود جای داده است. ماهی و میگوی این بندر بی‌نظیر است و در همه ایام این غذای پروتئین‌دار را می‌توان در این بندر به دست آوردنمونه‌های مختلف و لذیذی از ماهی در این بندر صید می‌شود که به عنوان نمونه می‌توان به ماهی حلوا سفید، شوریده و راشگو اشاره کرد که در ایام زمستان و نوروز به میزان بسیار زیادی در بازار پیدا می‌شود.
در این بندر علاوه بر داشتن صیدگاه‌های آبزیان دریایی، تعداد زیادی از مردم نیز به امر تجارت، واردات و صادرات با کشورهای حوزه خلیج فرس مشغول هستند و در بازار این بندر انواع کالاهای خارجی نظیر پتو، برنج، چای و انواع نوشیدنیهای خارجی با قیمت مناسب به وفور دیده می شود.
در این شهرستان مکانهای دیدنی زیبا و جذاب وجود دارد که از همه زیباتر ساحل بکر و زیبای این بندر در ساحل خلیج‌فارس است که در کنار ساحل این بندر امکانات زیادی برای رفاه مسافران نوروزی تدارک دیده شده است.
این بندر بقاع متبرک و اماکن مقدسه زیادی دارد که از این جمله امام‌زاده امیر دیوان، امام‌زاده سید جمال الدین، امام زاده شاه پیر غریب، امام زاده شاه ابوالقاسم، پیر دختر ، امام زاده بی‌بی حکیمه، امام زاده سید صفا ، شاهزاده محمد، امام زاده سید محمد و امام‌زاده بی‌بی دولت را می‌توان نام برد

 


یکی دیگر از مکان‌های دیدنی و آثار تاریخی این شهرستان قلعه و مسجدجامع بردستان در پنج کیلومتری ورودی شهر دیر است که سالانه بسیاری از مسافران نوروزی و گردشگران را جذب خود کرده است.
مزارع زیبای محصول گوجه‌فرنگی بوته‌ای و درختی که در مسیر بزرگ‌راه سیراف در شهر آبدان، دوراهک و روستای لمبدان و در مسیر جاده ساحلی در منطقه بردخون قرار دارد از دیگر جاذبه‌های دیدنی این شهرستان است
دیدگاه خود را بیان کنید