زیباترین بندر حاشیه خزر

زیباترین بندر حاشیه خزر

زیباترین بندر حاشیه خزر

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

زیباترین بندر حاشیه خزر

۱۳۹۱/۱۲/۲۱


تالاب بین‌المللی انزلی توقفگاه و پناهگاه هزاران پرنده رنگارنگ دریایی و قوهای سفید از جمله جاذبه‌های زیباترین بندر حاشیه خزر است
شهرستان انزلی در ناحیه غرب گیلان قرار دارد و فاصله آن با مركز استان حدود 40 كیلومتر است.

بندر انزلی از دو قسمت غازیان و انزلی تشكیل شده كه در گذشته توسط یك پل متحرك از همدیگر جدا بودند.

درباره نام انزلی نظرهای متعددی وجود دارد از جمله ساكنان روسیه قدیم انزلی را «زنزلی» به معنای «بمان و توقف كن» می‌نامیدند و در روایتی دیگر فرمانده قشون عرب به منظور استراحت نفرات خود در این محل «انزل» را به معنای «فرود آیید» نامید و در برخی مناطق نیز انزلی را به معنای لنگرگاه و یا دروازه می‌دانند.

بندرانزلی از گذشته‌های دور با روسیه سابق در تماس بود و یكی از راه‌های اصلی ارتباط با غرب محسوب شده و به دروازه اروپا معروف بود.

شغل اغلب مردم انزلی صیادی و در كنار آن كشاورزی و ساخت صنایع دستی و محصولات حصیری است. یكی از محصولات ارزشمند انزلی «خاویار» است كه استحصال آن در انحصار شیلات قرار دارد.

تالاب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هكتار در انزلی قرار دارد و بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی جانوران ایران محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است كه از طرف كشورهای همسایه شمالی به ایران می‌آیند.

تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌یك از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست و جزو زیباترین مناظر آبی گیلان است.

تالاب انزلی محل تخم‌ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است و در داخل تالاب جزایر زیبا و دو شهر زیبای انزلی و آبكنار در ساحل آن قرار دارند.

تالاب انزلی با وسعت حدود 200 كیلومتر مربع به منزله تصفیه‌خانه برای رودخانه‌هایی است كه به دریای خزر می‌ریزد؛ این تالاب با بیش از 100 گونه پرنده و 50 گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اكوسیستم كم‌نظیری دارد.

تالاب انزلی از سال 1354 جزو تالاب‌های بین‌المللی مورد حفاظت شد و مهم‌ترین منبع تكثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی كه شهرت جهانی دارد «لاله تالابی» است و این تالاب از سال‌های دور هر ساله پذیرای مسافران بی‌شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

تالاب انزلی با تالاب كوشیرو در پارك ملی «كوشیرو شیتسوگن» پیوند «خواهر خواندگی» دارد.

بندرانزلی نخستین و بزرگ‌ترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر است و از مراكز مهم اقتصادی و قطب ورزشی كشور محسوب می‌شود.

پارك ساحلی بلوار قدس، دهكده ساحلی، اسكله، كاخ میان‌پشته، فانوس دریایی، برج ساعت، موج‌شكن، ساختمان شهرداری، گمرك، موزه، مجتمع تجاری بین‌المللی ستاره شمال، مجتمع تجاری كاسپین، منطقه آزاد، بازار هفتگی «شنبه‌بازار» و ... از جمله جاذبه‌های تاریخی ‌گردشگری بندرانزلی است.

بقعه بی‌بی‌حوریه، بقعه آقاسید محمد نجفی و بقعه امامزاده ابراهیم از جمله جاذبه‌های زیارتی بندرانزلی است.

نازك‌كاری و خراطی چوب، حصیربافی‌ و سبدبافی، گل‌سازی، مكروفه‌بافی و ... از جمله صنایع ‌دستی و سوغات بندر زیبای انزلی است كه گردشگران و مسافران آنها را به یادگار می‌برند.(فارس)دیدگاه خود را بیان کنید