کشف گونه جدیدی ماهی در ترکیه

کشف گونه جدیدی ماهی در ترکیه

کشف گونه جدیدی ماهی در ترکیه

سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
Tuesday, December 7, 2021

کشف گونه جدیدی ماهی در ترکیه

۱۳۹۱/۱۲/۲۲


ایسنا، این گونه جدید با نام علمی Alburnoides manyasenis به خانواده بزرگ ماهیان کپور از گونه cyprinidae تعلق دارد که ماهی‌های آبهای شیرین نظیر کپور، ماهی قنات و سایر گونه‌های وابسته به آن شامل می‌شود.

این خانواده بزرگترین و شناخته شده‌ترین آبزیان مهره‌دار را تشکیل می‌دهند و شامل 2400 گونه متنوع هستند. ماهیان آبهای شیرین از نظر استفاده غذایی دارای اهمیت ویژه‌ای هستند، چرا که بخش اعظمی از گونه‌های زیستی را در اغلب زیستگاه‌های آبی و دریایی بجز رودخانه‌های خروشان، تشکیل می‌دهند.

بنا به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، ماهیان تیره Alburnoides در رودخانه‌ها، نهرها و دریاچه‌ها و دریاهای مرمره، سیاه و اژه،‌ بسیار گسترده هستند. وجه تمایز این ماهیان وجود نقاط سیاه رنگ کوچک است که در دو طرف بدن بویژه در ناحیه شکم آنها وجود دارد.

ماهیان Alburnoides manyasenis در نهرهای منتهی به دریاچه مانیاس در حوزه آبگیر دریای مرمره واقع در آناتولی ترکیه شناسایی شده و تنها در این ناحیه مشاهده شده‌اند.

نکته جالب توجه درباره انتخاب نام این گونه این است که نام این ماهیان صفتی است که از نام دریاچه مانیاس گرفته شده و نشان از بومی بودن این گونه جدید ماهیان دارد.

بعلاوه گونه جدید در آب‌های زلال با جریان‌های شدید دارای بستر سنگلاخی و شن زندگی می‌کنند. طول این گونه در بیشترین اندازه به 92 سانتی متر می‌رسد که در مقایسه با سایر گونه‌های هم خانواده خود نظیر گونه‌های غول پیکر خاردار همچون catlocarpio siamensis، که طول آنها به بیش از سه متر می‌رسد، گونه‌های کوچک جثه‌ای به حساب می‌آینددیدگاه خود را بیان کنید