وجود 400 نوع انگل در آب خزر

وجود 400 نوع انگل در آب خزر

وجود 400 نوع انگل در آب خزر

شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰
Saturday, October 23, 2021

وجود 400 نوع انگل در آب خزر

۱۳۹۲/۰۱/۰۸


فارس، عبدالرضا کرباسی با تأکید بر مدیریت فاضلاب‌های انسانی شهرهای شمالی کشور اظهار داشت: باید مسئولین وزارت نیرو به عهد خود عمل کرده و فاضلاب‌های انسانی را که به دریای خزر وارد می‌شود را تصفیه و مدیریت می‌کردند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو بر تعهد و تکلیف خود مبنی بر مدیریت فاضلاب‌های انسانی منتهی به دریای خزر عمل نکرده است افزود: هم‌اکنون سلامت مسافران با ورود به آب دریای خزر در معرض تهدید است.

وی با اعلام اینکه تصفیه فاضلاب‌های انسانی در نواحی ساحلی جزء تکالیف قانونی وزارت نیرو بوده است ابراز داشت: سازمان محیط زیست نمی‌تواند جارو برقی بردارد و فاضلاب‌های انسانی را از آب این دریاچه جمع‌آوری کند.

به گفته وی وزارت نیرو به تکالیف قانونی خود عمل نکرده است.

کرباسی بیان داشت: تکالیف قانونی این وزارتخانه شامل ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تصفیه خانه‌های فاضلاب‌های انسانی است.

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: این وزارتخانه در پیشبرد امر مزبور فقط حدود 10 درصد پیشرفت داشته است این در حالی است که این امر علاوه بر اینکه جزء وظایف ذاتی این وزارتخانه بوده در مصوب مجلس شورای اسلامی نیز است که حدود 5 سال گذشته به تصویب رسیده است.

کرباسی بیان داشت: بر اساس مصوبه هیئت دولت وزارت نیرو باید برای شهرهای بیش از 30 هزار نفر تا پایان برنامه چهارم توسعه تصفیه خانه فاضلاب ایجاد و راه‌اندازی می‌کرد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست ادامه داد: بدون شک بودجه لازم برای تحقق این مهم از سوی دولت و مجلس تخصیص داده می‌شود اما در هر صورت این وزارتخانه موظف است ضمن تأمین بودجه بر امر مزبور جامه عمل بپوشاند.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که سلامت مسافران به آب دریای خزر در تهدید است و ممکن است مسافران به انواع بیماری‌های پوستی و قارچی مبتلا شوند همچنین در صورتی که فقط مقداری از آب این دریاچه را به هنگام شنا کردن ببلعند می‌تواند موجب بروز انواع بیماری‌های انگلی و روده‌ای در آنان شود.

کرباسی بیان داشت: البته در این میان لازم است مسافران نیز با رعایت فرهنگ پاکیزگی به آلودگی این دریاچه نیفزایند.

وی یادآور شد: در ایام نوروز 15 میلیون مسافر به سواحل شمالی کشور سفر می‌کنند که با احتساب اینکه هر یک از مسافران با احتساب مدت زمان 4 روز در این امکان مستقر باشند این رقم به 60 میلیون ارتقا می‌یابد بنابراین می‌‌‌توان نتیجه گرفت در پی رفع حاجت مسافران نوروزی در آب‌های دریای خزر میزان قابل توجهی بر آلودگی این دریاچه افزوده می‌شود.

کرباسی متذکر شد: در پی ادامه ‌دار بودن این روند علاوه بر اینکه سلامت مردم به خطر می‌افتد رشد آبزیان نیز کاهش می‌یابد این امر به شکلی است که هم‌اکنون رشد آبزیان در این دریاچه حدود 60 درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: بر همین اساس هم‌اکنون 400 نوع انگل در بدن ماهی‌های موجود در این دریاچه شناسایی شده استدیدگاه خود را بیان کنید