پلاک کوبي 100 لاک پشت در سواحل بندر چابهار

پلاک کوبي 100 لاک پشت در سواحل بندر چابهار

پلاک کوبي 100 لاک پشت در سواحل بندر چابهار

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

پلاک کوبي 100 لاک پشت در سواحل بندر چابهار

۱۳۹۲/۰۱/۰۸


واحد مرکزی خبر:بیش از 100 لاک پشت در 3 سال گذشته در سواحل بندر چابهار پلاک کوبی شده اند.
این لاک پشتها شامل لاک پشتهایی است که برای تخم گذاری به سواحل می آیند ، ولاک پشت های زخمی ،لاک پشتهایی که در تورهای ماهیگیری و حوضچه های اسکله ها و آب شیرین کن ها به دام افتاده اند می باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان وبلوچستان گفت: در این استان 2 سایت تخم گذاری و پایش لاک پشت های دریایی وجود دارد که در مناطق کچو در 25 کیلومتری و کیژدف در 19 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است.
افسری بـا اشاره به اینکه این سایت ها با هدف سرشماری ،علامتگذاری و مشارکت دادن جوامع مـحلی
در حفاظت از خـزنـدگان دریایی به ویژه لاک پشتها و همچنین کارهای علمی و تحقیقاتی راه اندازی
شده است گفت:بیشتر لاک پشتهای سبز دریایی برای تخم گذاری به سواحل بندر چابهار می آیند و این سایت اولین سایت تخم گذاری و پایش لاک پشتهای دریایی کشور محسوب می شود.
مدیر کل محیط زیست استان افزود : در سواحل شهرستانهای چابهار و کنارک علاوه بر لاک پشت سبز دریایی ، لاک پشتهای منقار عقابی ، سرخ ، زیتونی و چرمی هم دیده شده که تعداد آنها بسیار اندک
بوده است.
افسری فصل تخم گذاری لاک پشت را با توجه به شرایط آب و هوایی استان در تمام فصول سال عنوان کرد و گفت : لاک پشت ها بر حسب سن و جثه 100 تا 120 تخم می گذارند که در مدت زمان 70 تا 75 روز سر از تخم در می آورند اما فقط 2 درصد آنها با توجه به شکار دیگرحیوانات و آبزیان به سن بلوغ می رسد.
سایت تخم گذاری کچو در 25 کیلومتری چابهار در سال 89 و سایت کیژدف به طول 10 کیلومتر در نوارساحل و 19 کیلومتری شرق چابهار در سال 91 راه اندازی شده استدیدگاه خود را بیان کنید