نظر مراجع عظام درباره خوردن شاه میگو

نظر مراجع عظام درباره خوردن شاه میگو

نظر مراجع عظام درباره خوردن شاه میگو

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

نظر مراجع عظام درباره خوردن شاه میگو

//

 

درحالی که برخی کارشناسان جانورشناسی دریایی اعتقاد دارند که عنوان شاه میگو برای لابستر تنها نامی است که در زبان فارسی به آن داده شده و نه اینکه میگو باشد، استفتا از مراجع اعظم نشان می‌دهد که برخی خوردن آن را دارای اشکال و برخی حرام می‌دانند.

به گزارش مهر در استفتاء از بخش پاسخگویی به سوالات شرعی دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی در رابطه با خوردن شاه میگو یا لابستر با توضیح این که شاه میگو عنوانی است که در زبان فارسی به آن اطلاع می شود و در اصل لابستر از خانواده میگوها نیست عنوان شده است که خوردن لابستر اشکال دارد اما خوردن خرچنگ حرام است.

همچنین در استفتاء صورت گرفته به صورت مکتوب از دفتر آیت الله وحید خراسانی در همین رابطه تأکید شده است : همه اقسام خرچنگ خوردن آن حرام است.

در پی تماس با نمایندگی دفتر آیت الله نوری همدانی در قم و مطرح کردن تفاوتهای میان لابستر و شاه میگو این پاسخ مطرح شده است که لابستر در صورتی که عرفا میگو و یا شاه میگو محسوب می شود، خوردن آن مانعی ندارد.

دفتر آیت الله نوری همدانی در ادامه تأکید کرد که درباره خوردن خرچنگ و حرام بودن آن روایت مشخص وجود دارد و همچنین روایت مشخصی درباره حلیت میگو وجود دارد؛ غیر از میگو سایر آبزیان دریایی در صورت داشتن فلس حلال محسوب می شونددیدگاه خود را بیان کنید