سودهای کلان 35 درصدی مانع توسعه طرح های محیط زیستی شده است

سودهای کلان 35 درصدی مانع توسعه طرح های محیط زیستی شده است

سودهای کلان 35 درصدی مانع توسعه طرح های محیط زیستی شده است

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

سودهای کلان 35 درصدی مانع توسعه طرح های محیط زیستی شده است

۱۳۹۲/۰۱/۱۹


سلامت نیوز : محمد جواد نظری مهر در گفت و گو با پانا با انتقاد از روند اعطای تسهیلات بانکی به منظور اجرای طرح های حفاظت از محیط زیست، بیان کرد: سازمان های مسئول حفاظت از محیط زیست خود اقدامی در این بخش انجام نداده اند و وقتی که بخش خصوصی نیز می خواهد به این حوزه ورود پیدا کند، کارشکنی ها مانع آن می شود. همچنین بانک ها و وزراتخانه های مربوطه نیز همکاری های لازم را مبذول نمی کنند.

وی ادامه داد: اعطای تسهیلات و وام های کشاورزی و شیلات با سودهای کلان به متقاضیان ارائه می شود که در هیچ کجای دنیا مشاهده نمی شود که بانک ها برای طرح های تولیدی این چنین سودهای کلان دریافت کنند و این در حالی است که کشور ما کشوری اسلامی است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست تصریح کرد: اساسا در آموزه های دینی ما سود ناچیزی به نام کارمزد در نظر گرفته شده است اما سودهای بالای وام های بخش محیط زیست و شیلات آن چنان غیر اصولی است که مراجع تقلید را نیز معترض کرده است.

به گفته نماینده مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی، زمانی که کشاورزان و دست اندرکاران مسائل محیط زیستی می خواهند از بودجه ملی وام دریافت کنند تا به کار تولیدی بپردازند و با سودهای 24 تا 35 درصدی رو به رو می شوند، چه می توان گفت؟ آیا این همان حمایت هایی است که باید متوجه تولید کننده ایرانی شود؟

نظری مهر افزود: در حال حاضر سود بانک ها در بخش وام های محیط زیست و کشاورزی 24 تا 35 درصد است در حالی که در کشورهای اروپایی 1 تا 4 درصد و در کشورهای حاشیه خلیج فارس 3 تا 4 درصد است و از این رو شمار زیادی از سرمایه گذاران داخلی در کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس اقدام به سرمایه گذاری کرده انددیدگاه خود را بیان کنید