تولید 130 تن ماهیان خاویاری در زنجان

تولید 130 تن ماهیان خاویاری در زنجان

تولید 130 تن ماهیان خاویاری در زنجان

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

تولید 130 تن ماهیان خاویاری در زنجان

//

 

خبرگزاری فارس: مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان از تولید 130 تن ماهیان خاویاری در زنجان طی یک سال گذشته خبر داد

محمود صیاد بورانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: حدود 20 هزار قطعه ماهی خاویاری نیز در سدهای خاکی استان رها سازی شده است.
وی با اشاره به اینکه محصول این ماهیان خاویاری چهار سال بعد حاصل می‌شود، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود حدود یک هزار تن چهار سال بعد محصول خاویاری در زنجان تولید می‌شود.
وی با بیان اینکه این ماهیان در سدهای خاکی رهاسازی شده است، ادامه داد: این ماهیان رشد خوبی داشته است.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان با اشاره به اینکه امسال 500 قطعه از ماهیان دریای خزر وارد استان شده است، تصریح کرد: این ماهیان تا آخر مهر ماه در سد‌ها رها می‌شوند.
وی با بیان اینکه این کار به صورت آزمایشی برای کار مطالعاتی صورت گرفته است، افزود: این ماهیان رشد خوبی داشته است.
صیاد بورانی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های این ماهیان قیمت بالای آنهاست، یادآور شد: هر کیلو از این ماهیان 35 تا 40 هزار تومان است.
وی با بیان اینکه علاوه بر این ارزش صادراتی بالایی برای آسیای میانه دارد، گفت: تا پایان سال جاری دوره پایلوت این ماهیان به اتمام می‌رسد.
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته هر سال یک گونه با ارزش دریای خزر وارد استان می‌شود.
وی تاکید کرد: تولید ماهی در استان به صادرات غیر نفتی در استان کمک فراوانی می‌کند.
گفتنی است، همزمان با هفته دولت 9 پروژه شیلات در استان زنجان افتتاح و بهره برداری رسید که این پروژه‌ها در شهرستان‌های زنجان، ماهنشان، خدابنده، و خرم‌دره مورد بهره برداری قرار گرفت که با افتتاح این پروژه‌ها 27 تن به تولید ماهیان سرد آبی استان زنجان اضافه می‌شود.
برای این پروژه‌ها 2 میلیارد و 60 میلیون ریال هزینه شده است و همه این سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی انجام گرفته است.
همچنین در هفته کشاورزی نیز 19 پروژه شیلاتی در نقاط مختلف استان زنجان بهره‌برداری رسید که برای این پروژه‌ها نیز اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 875 میلیون ریال هزینه شده است.
این پروژه‌ها در شهرستان‌های ماهنشان، زنجان و خدابنده مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
سرانه مصرف ماهی در استان زنجان هم اکنون 4.8 کیلوگرم بوده و با سرانه مصرف ماهی در کشور که 7.6 کیلوگرم است فاصله زیادی دارد که انتظار می‌رود با بهره‌برداری از این طرح‌ها سرانه مصرف استان زنجان حداقل به میانگین کشوری برسددیدگاه خود را بیان کنید